Fajtiszta VS Keverék kutya?
Biológia érettségi projektmunkákhoz kell felmérést készíteni ebben szeretnék segítséget kérni . Egy pár kérdésem lenne a fent említett kérdésről.
1.Ha kutyát szeretnél akkor örökbefogadásban vagy a tenyésztőtől való megvételben gondolkodsz?
2.Ha a megvételben gondolkodsz akkor milyen faji jellegzetességű kutyában gondolkodsz ?
3. Akár örökbefogadás vagy vásárlás mellett döntesz milyen természetű kutyát választanál?
4. Mit gondolsz a keverék vagy a fajtiszta kutyák az okosabbak?
5. Mit gondolsz miért egészségesebbek általában a keverék kutyák mint a fajtiszták?
6. Ha kutya tartásban gondolkodsz kis vagy nagy méretű legyen?
7. A belátásos tanulás a keverék vagy a fajtiszta kutyáknak könnyebb?
8. Melyiknek jobb a társas viselkedése?
9. Mit goldolsz milyen okok miatt magasabb a keverék kutyáknak az élettartalma?
Fajtatitszta lesz az.
1. Kennelből, tenyésztőtől
2. Faji jellegzetesség? Legyen négy lába, 42 foga, és ne legyen benne macska. Kecske se.
3. Stabil idegrendszerű, nem félős kutyát.
4. Amelyiket kiképzik. Az se mindegy mire.
5. Nem egészségesebbek. Mázlisabbak, mert nagyobb a genetikai készlet, ritkán merül fel rokontenyészet.
6. Nagy.
7. Jellemfüggő. Melyiknek-mi fekszik
8. Nevelés kérdése. Keverék is lehet antiszoc, fajtatiszta is lehet agresszív. És ezeknek az ellenkezője.
9. Magasabb? Nem hinném. Egyed kérdése.
Alapjáraton nem vagyok szőrszálhasogató a fajtiszta és a fajtatiszta szavak keverésében, de ha már pont biológiai érettségi projektmunkához készül a felmérés, akkor teszek neked egy szívességet és kiemelem én is, mielőtt a tanár buktat meg kapásból:
faj: kutya, macska, ló
fajTA: husky, csivava, német juhász
Alapból a köznyelvben ha valaki fajtisztának emlegeti a fajtákat akkor mindenki tudja mire gondol, bár helytelen, de biológiánál azért pont jelentősége van.
"Mit goldolsz milyen okok miatt magasabb a keverék kutyáknak az élettartalma?"
Nem magasabb...! Nagyban függ az életkor a testalkattól. Ha mégis lenne olyan tanulmány ami kimutatja - erre kíváncsi lennék (!) - akkor valószínűleg inkább a kis/közepes fajtákat "tesztelték". Bár szerintem ez a mondatot netto hülyeség. Nem igaz!
Saját példa; a törzskönyves rottweilerem 12 évig élt, a szintén tk-s bobtailem 16 éves koráig. Persze egy kistestű mix elélhet 20 évig, de csakúgy mint a törzskönyves tacskó is. Erre is volt már példa.
1.: Egyiktől sem zárkózom el, volt, hogy beleszerettem mentett kutyába, de általában konkrét elképzelésem van, szóval tenyésztő.
2. Nem teljesen értem. Ha fajtatiszta kutyát szeretnék akkor törekszem olyan egyedet találni aki a céljaimnak megfelel, küllemben és személyiségben is kiemelkedő példánya az általam választott fajtának.
3. Kiegyensúlyozott, barátságos, emberközpontú kutyát, aki szeret dologzni, de nem túlzottan szolgalelkű, viszont nem is kezelhetetlenül makacs.
4. Az "okosság' relatív, ha a taníthatóságot vesszük abban a juhászkutyák brillíroznak leginkább, de nem jelenti azt, hogy egy agár pl. buta lenne. Csak fajtájából adódóan arra lett tenyésztve, hogy ne az embertől függjön minden mozdulata. Ha a klasszikus definiíciót vesszük az okosságra akkor utcai mix < border collie, de attól függ milyen keverék az adott kutya.
5. Nagyobb a génkeveredés, kisebb eséllyel lesznek homozigóták egy adott betegségre. Viszont senki sem szűri a szülőket, tehát ezt azért nem jelenteném ki, hogy egészségesebbek.
6. Inkább a nagyobb testű kutyákat szeretem, mudi mérettől felfelé.
7, 8.: Egyede válogatja, ahogy fentebb írtam ezt nem lehet eldönteni.
1. Örökbefogadás.
2. HA így gondolkodnék, akkor középtermetű, kinti-benti tartásra alkalmas, közepesen mozgásigényes, robosztusabb fajtát keresnék középhosszú szőrrel.
3. Közepesen aktív - de én "szerelem első látásra" típus vagyok, 1,5 évig kerestem magamnak így befogadót kereső kutyát.
4. Nincs kapcsolat.
5. Heterozigozitás miatt. A csúcsra járatott, tenyésztett fajok mindig törékenyebbek, mert a tenyészcél erősítése sokszor valami más rovására megy.
6. Közepes. (Egy házimacskánál azért legyen kicsit nagyobb, min 10 kg, és 30 kg-nál azért ne legyen nagyobb.
7. Nincs kapcsolat.
8. Nincs kapcsolat.
9. Heterozigozitás miatt. A csúcsra járatott, tenyésztett fajok mindig törékenyebbek, mert a tenyészcél erősítése sokszor valami más rovására megy.
Amúgy nekem 1,5 éves, kuvasz-ír szetter-és még ki tudja mi minden keverékem van. 20 kg, kb. 50 cm marmagasságú. 1,5 évig kerestem, ideiglenes befogadótól (magánszemély) hoztam el. Képek alapján a testvérét néztem ki magamnak, ez a kutya a bátor, barátságos viselkedése miatt ragadott meg.
Ez egy hülyeség, kizárt, hogy biosz érettségin ilyen barom kérdéseket tennének fel. Minden értelmes ember(gyerek is) tudja, hogy nem a vérvonalon függ egy kutya okossága, társas viselkedése, hanem a nevelésen.
Az életkor szintén egy olyan dolog, hogy elsősorban genetika, aminél nem számít, hogy tisztavérű-e vagy kevert, másodsorban a tartási körülmények a mérvadóak.
Biológia érettségizel, és nem tudod, mi a különbség a faj és a fajta között?
1. Örökbefogadás.
2. -
3. Minden kutya egyéni személyiség. De bújós, nyugodt, barátságos.
4. Nincs különbség. De minden kutya fajtiszta, nem félig kecske.
5. Ez nem igaz. FajtAtiszta kutyákat szűrik genetikai betegségekre. Míg mondjuk egy fajtajellegű keveréket nem, na, azok a szaporítós keverékek tényleg betegesek.
6. Nagy. Kicsi. Mindegy.
7. Miért határolod el a tök egyforma kutyákat egymástól?
8. Mi van?? Annak a jó a társas viselkedése, amelyik megfelelően nevelt és szocializált!
9. Ezt honnan vetted?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!