Kutya élethosszát mennyire tudja befolyásolni egy jó gazdi?
Úgy értem, egészséges étrend (barf, vagy prémium táp), sok séta, futtatás, törődés, szeretet.
Aki odafigyel mindenre, nem "esik le" a kutya számára nem egészséges falatka, védekezik minden ellen (szúnyog,bolha,kullancs). Nem hagyja, hogy felegyen bármi dolgot a kutya, elrak mindent, illetve kutyabiztossá teszi a házát (benti kutyások).
És még sorolhatnám.
Ezek csak baj elkerülések? Vagy javít a kutya életminőségén, élethosszán is?
A séta rengeteget segít a szellemi frissesség és az életkedv megőrzésében, szóval ez mindenképp javít az életminőségen, és közvetetten akár a hosszán is (lemozgatott, jólnevelt kutya pl. nem szökik, így el sem üthetik).
Szerintem fontos a folyamatos kontroll, átvizsgálás is. Én pl. mindig megnyomkodom az ivizett szukám cicijeit, mert ha időben elcsípik a daganatot, egy egyszerű műtéttel megelőzhező az áttét képződés. El is érkeztem az ivartalanításhoz, amit már rogyásig ismételtünk itt az oldalon, de én megint kiemelném: 13 éves befogadott kutyánkat amiatt vesztettük el, hogy ivaros maradt...még sok év benne lett volna, ha fiatalabb korában elejét veszik a dolgoknak: akkor nem alakul ki nála emlőrák és gennyes méhgyulladás. Ezek rettenetes betegségek, nem kívánom egy állatnak sem. Úgy gondolom, ezzel adhatunk plusz időt az ebünknek.
Kullancs elleni védekezés és átkurkászás roppant fontos, a babézia miatt hullanak a kutyák sajnos, az szintén nem tréfa dolog. Alapnak kellene lennie valamennyi gazdinál...
A táplálás is fontos, de úgy mondanám -és ezzel talán nem leszek népszerű-, hogy ezzel csak az életminőséget javítjuk, a hosszát nem feltétlenül. A kutya szervezete jól tolerálja a szemét kaját -sajnos! Ezért meg lehet vele tenni, hogy Pedigreen vagy abszolút nem neki való házikoszton tengetik akár tizen-huszonéven át.
Lehet, hogy nem lesz csillogó a bundája tőle, fogköve alakul ki, nem tud kidolgozott izmot építeni belőle, sántikál vagy folyton kiüti az allergia, a hasmenés, de attól még tény, hogy számos házikedvenc él meg hosszú öregkort szenny kaján. Ezért mondanám, hogy az etetéssel, ha nagy átlagban nézzük, megért kort nem feltétlenül tudunk befolyásolni, viszont a kutya állapotának alakításában ez számít a legtöbbet. (Felhízlalás esetén persze több kockázati tényező játszik közre, amik hosszú távon rövidíthetik a kutya életét -talán ennek veszélyeit meg sem kell említeni.)
Összességében azt mondanám, ahhoz, hogy a kutya szép, hosszú életet élhessen meg, több tényező is szükséges: egyrészt szerencsén (az állat genetikája, öröklött hajlama betegségekre, balesetek elkerülése stb.), másrészt a gazda gondosságán múlik. Érdemes azon elv mentén haladni, hogy biztosak lehessünk benne, hogy tőlünk mindent megkap a kutya, igyekszünk egészséges, tartalmas életet biztosítani neki. Jó kutya-gazda párossal is történhetnek rossz dolgok, de ne rajtunk múljon...szóval amit megtehetünk érte, azt tegyük is meg.
Köszönöm a válaszokat. Én is mindent megteszek, hogy hosszú egészséges kort megéljenej.
Lepontozóknak: ugyan mi rosszat írtak mégis?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!