Lehet itt érdemben vitázni és elfogadni mások döntését, véleményét? Téma: diszplázia, kommentben a többi!
Szóval egy ismerősöm mondta ezt: szerinte a diszplázia a kor divatja-azaz mindig is volt, és ha figyelünk a kutya jelzéseire, nem terheljük túl, nem lesz semmi gond d-a betűjelzésű fokozatnál.
Továbbá szerinte nem lehet kitenyészteni, mindig is meglesz, a német fajtáknál már nem lenne, ha ki lehetne szelektálni.
Szerintetek van esély hogy kiszelektálják valaha is?
Teljesen egyetértek az előttem szólóval.
Még annyit, hogy mivel a hajlam öröklődik, tartással meg lehet javítani vagy rontani rajta, szerintem mindig lesznek hajlamos kutyák, nem lehet 100 %-ban kiszűrni.
Ahogy az embereket sem kímélik a környezet egyre növekvő káros hatásai, így az állatokat sem.
De lehet azt is mondani, h annak idején nem volt ennyi szívinfarktus. Lehet. De az is lehet h már meg se érték azt a kort amikor szívrohamban meghalhattak volna, mert meghaltak valami másban, kisebb betegségben, amit ma már rutinszerűen lehet gyógyítani.
Ugyanez elmondható a diszpláziáról. Lehet h lett volna (több), de mikor kijött 1 nem tudták mi az, 2 nem kezelték, inkább megölték azt a kutyát annak idején amelyik nem tudott dolgozni, mert fájt a csípője, könyöke, válla, azt nem h nem tenyésztették tovább hanem nem is biztos h életben hagyták. Aztán elkezdték a kutyát - a munkakutyákat is - családi kedvencként tartani, munkában nem használni és közel sem terhelték őket annyira valamint a tenyésztés eltolódott a küllem felé. Se a munkakészségre, se a terhelhetőségre -> egészségre nem figyeltek. Így a divatos fajtáknál sokszor nem megfelelő egyedeket is tenyésztésbe vontak akik aztán kihatottak az egész állományra, főleg ha az az egyed felkapott fedezőkan volt. Így egyes állományok terheltebbek mint a többi.
Ezekhez adódnak hozzá a külső körülmények:
- méret
- tartás/terhelés
- táplálás
Az utóbbi hárommal teljesen egyet értek, második nagyon jókat mondassz, ezeket ilyen jól nem tudtam volna megfogalmazni!
Első, kérdésedre a válasz: azt mondta, mindenki ismerje a saját kutyáját és ha az jelzi hogy neki elég, hagyjuk. Ma nagyon intenzív munkakutyázás, terhelés zajlik egyes kutyák életébe,ha jelzik,ha nem. Egy kutya érezheti hogy gyengébb a csípője, pl. az én c dp-s kutyám nyüszít ha úsznia kell, és utána nehezen áll meg egy pillanatra, ezért nem úsztatjuk soha. Jelezte, elfogadtuk. Lehet ha másnál lenne és apportoztatná, eröltetné és bemenne a kutya mert imád apportírozni, elviselné a fájdalmát és így öreg korára már alaphelyzetben is fájna a lába.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!