Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Lehet itt érdemben vitázni és...

Lehet itt érdemben vitázni és elfogadni mások döntését, véleményét? Téma: diszplázia, kommentben a többi!

Figyelt kérdés
Annyi ócsárlást olvastam az utóbbi napokban itt a kérdések közöt h besokalltam. Ha van olyan az oldalon aki állatok témában tud érdemben vitázni és nem ordít le mást a véleméynéért hanem érdeklődve meghallgatja jöjjön ide.
2010. jún. 16. 13:05
 1/6 A kérdező kommentje:

Szóval egy ismerősöm mondta ezt: szerinte a diszplázia a kor divatja-azaz mindig is volt, és ha figyelünk a kutya jelzéseire, nem terheljük túl, nem lesz semmi gond d-a betűjelzésű fokozatnál.

Továbbá szerinte nem lehet kitenyészteni, mindig is meglesz, a német fajtáknál már nem lenne, ha ki lehetne szelektálni.

Szerintetek van esély hogy kiszelektálják valaha is?

2010. jún. 16. 13:08
 2/6 anonim ***** válasza:
Én ehhez nem nagyon értek de hogy gondolta az ismerősöd, egy átlagos ember honnan tudná hogy kell kezelni egy ilyen kutyát és mennyi terhelés nem árt neki? Mert szerintem nem tudja.
2010. jún. 16. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Mivel nem tisztázott még mind a mai napig, hogy a diszpláziában mennyi szerepe van a genetikának a terhelés mennyiségével, minőségével és az elfogyasztott takarmánnyal szemben, ezért azt sem lehet megmondani, hogy kitenyészthető-e gondos szelekcióval az állományból. Jelenleg az az elterjedt nézet, hogy a hajlam öröklődik, nem a betegség. Ha van hajlam, akkor a külső tényezők könnyebben befolyásolják a betegség kialakulását. Egyelőre azonban ezek mind csak hipotézisek. Ezért van az, hogy mivel nem bizonyított, elővigyázatosságból nem tenyésztenek B-nél rosszabb szűrési eredménnyel rendelkező kutyával. Kivételes esetekben azonban mégis előfordul, nagyon ritkán, de ehhez olyan kutyának kell lennie, akinek olyan tulajdonságát akarják továbbvinni az utódokba, ami miatt bevállalható az esetleges kockázat.
2010. jún. 16. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Akiteki ***** válasza:

Teljesen egyetértek az előttem szólóval.

Még annyit, hogy mivel a hajlam öröklődik, tartással meg lehet javítani vagy rontani rajta, szerintem mindig lesznek hajlamos kutyák, nem lehet 100 %-ban kiszűrni.

2010. jún. 16. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az embereket sem kímélik a környezet egyre növekvő káros hatásai, így az állatokat sem.

De lehet azt is mondani, h annak idején nem volt ennyi szívinfarktus. Lehet. De az is lehet h már meg se érték azt a kort amikor szívrohamban meghalhattak volna, mert meghaltak valami másban, kisebb betegségben, amit ma már rutinszerűen lehet gyógyítani.

Ugyanez elmondható a diszpláziáról. Lehet h lett volna (több), de mikor kijött 1 nem tudták mi az, 2 nem kezelték, inkább megölték azt a kutyát annak idején amelyik nem tudott dolgozni, mert fájt a csípője, könyöke, válla, azt nem h nem tenyésztették tovább hanem nem is biztos h életben hagyták. Aztán elkezdték a kutyát - a munkakutyákat is - családi kedvencként tartani, munkában nem használni és közel sem terhelték őket annyira valamint a tenyésztés eltolódott a küllem felé. Se a munkakészségre, se a terhelhetőségre -> egészségre nem figyeltek. Így a divatos fajtáknál sokszor nem megfelelő egyedeket is tenyésztésbe vontak akik aztán kihatottak az egész állományra, főleg ha az az egyed felkapott fedezőkan volt. Így egyes állományok terheltebbek mint a többi.


Ezekhez adódnak hozzá a külső körülmények:

- méret

- tartás/terhelés

- táplálás

2010. jún. 16. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Az utóbbi hárommal teljesen egyet értek, második nagyon jókat mondassz, ezeket ilyen jól nem tudtam volna megfogalmazni!

Első, kérdésedre a válasz: azt mondta, mindenki ismerje a saját kutyáját és ha az jelzi hogy neki elég, hagyjuk. Ma nagyon intenzív munkakutyázás, terhelés zajlik egyes kutyák életébe,ha jelzik,ha nem. Egy kutya érezheti hogy gyengébb a csípője, pl. az én c dp-s kutyám nyüszít ha úsznia kell, és utána nehezen áll meg egy pillanatra, ezért nem úsztatjuk soha. Jelezte, elfogadtuk. Lehet ha másnál lenne és apportoztatná, eröltetné és bemenne a kutya mert imád apportírozni, elviselné a fájdalmát és így öreg korára már alaphelyzetben is fájna a lába.

2010. jún. 16. 14:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!