Kutyát milyen módon lehet betanítani? Szakember kell hozzá?
Mi a cél? Mire akarod 'betanítani'?
Ha speciális célok vannak, oda kell szakember vagy egyesület. Ha családi kutya lesz, akkor csak tapasztalat és tudás kell. Ha ez nincs meg, szintén kell szakember.
Szakember csak annyiban, hogy aki tanítja, nyilván értenie is kell hozzá, de egyébként nem olyan hatalmas tudomány, amit csak magas szintű beavatottak ismernek.
Gondolom, első kutyád. Célszerűen menj el vele egy kutyaiskolába, iratkozzatok be mind a ketten. Ott meg fogod tanulni, hogyan kell a kutyával bánni, és hogyan beszél hozzád a kutyád. Mert beszél, interaktál, csak értened kell. Egészen mély és bonyolult dolgokat is ki tudnak fejezni, csak teljesen máshogy, mint az emberek.
Kutyásnak lenni, az egy életforma. Kutyát nem úgy vesz az ember, mint mondjuk porszívót. Ha követed a tanácsom, ugyanúgy meg fogod érteni, mint ahogyan én kb. 30 évvel ezelőtt.
Attól függ, mik a céljaid a kutyával? A kutyaiskolában megmutatják, hogy tudod tanítani, nevelni, igazából ez leginkább a gazdiknak szól. Ez egy hosszú folyamat, szakértőktől, kiképzőktől, esetleg könyvek, leírások alapján tudsz tájékozódni. Trükkök tanításáról rengeteg egyszerű leírás, videó van. De a kutya nevelése nem csak abból áll, hogy megtanulja hogy kell leülni. Az együttélésnek rendkívül sok szabálya van, a kutya mindenből tanul, levonja a következtetéseket. Hogy ráálljon az ember agya a 'kutyás gondolkodásara" ahhoz idő kell és tapasztalat. Ha tudod hogy kommunikálj a kutyáddal, akkor nagyon sok mindent el tudtok érni.
Nem fontos a szakember, viszont kezdő kutyatartóknak nagyon sokat tud segíteni, ha egy tapasztalt gazdi vagy kiképző tanácsokkal látja el.
Kérdés, hogy mi az, amit "be szeretnél tanítani" neki.
Ha egy speciális feladatot végző munkakutyáról volna szó, akkor mindenképpen kell a szakember.
Ha hobbi célra szeretnél kutyát és kezdő vagy a témában-vagyis nem volt még kutyád, nem ismered a kutyák testbeszédét, akkor is érdemes egy kölyköt kutyoviba, később kutyasuliba vinni. Ezeken a helyeken nem a kutyát tanítják, hanem a gazdikat. A kutyának pedig remek szocializációs tevékenység, ill. kutya-gazdi kapcsolat szempontból is nagyon jó program.
Mi falun élünk, elég messze van ilyen lehetőség, de kölyökként mindkét kutyánkat vittük oviba és iskolába is. Sajnos a munkabeosztásunk és a távolság miatt nem tudtunk egyikkel sem komplett tanfolyamot végigjárni, csak bekapcsolódtunk az oktatásba, amikor tudtunk menni. Így is nagyon jó volt, hogy már pici korban hozzászoktak más kutyák társaságához és az oktató mindig nagyon segítőkész volt és felhívta a figyelmet a hibáinkra.
Sokaknál előfordul, hogy a nevelés során elkövetnek alapvető hibákat és a kutyánál viselkedési probléma alakul ki. Ilyenkor már nehezebb korrigálni. Ezért érdemes első kutyánál szakember segítségét kérni. Egy lelkiismeretes, törődő gazdi egyébként nagyon sok dolgot meg tud tanítani egyedül is a kutyájának, ha már jól ismerik egymást.
Alap engedelmességet otthon is el lehet érni egy kis utána járással, és szakirodalommal, videók nézésével, de az iskola nem is a kutyának fontos elsődlegesen hanem a gazdának. Ugyan akkor a suliban a más kutyákkal való helyes szociális viselkedés is kialakul, ami nagyon fontos. Elindítanak a helyes irányba, lefektetik az alapokat. Onnan már csak a kutya hajlandósága, és használhatósága, affinitása szabja meg a határokat.
Ugyan akkor ez nagyban fajta függő is! Vannak fajáták akiknek egyszerűen kell a szakember. (Akita, Doberman, Mali, Német Juhász.... stb) Nagyon könnyen el lehet menni rossz irányba, és a korrekció sokkal nehezebb mitn eleve jó irányba haladni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!