Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A Kaukázusinak van még visszaú...

A Kaukázusinak van még visszaút a pásztorkutyasághoz?

Figyelt kérdés

Úgy értem régen igazi autentikus pásztorkutya volt, ma meg már viador kutyaként meg börtönőrként meg zsákmányösztönös fogós munkakutyaként használják, és elmentek a tenyésztők az eredeti 70-80 centis marmagasság irányából a 90-100 centi irányába és tömegben is az 50-60 kiló helyett a mai Kauk már 80 kilósak. Szerintetek mi lenne a megoldás, a Kaukázusiból lehet még valaha ismét igazi autentikus pásztorkutya? Hol lehet hozzájutni egyáltalán olyan igazi pásztorkutya fejű és jellemű kaukázusihoz?


Vagy aki pásztorkutyázni akar az felejtse el a fajtatiszta kutyákat, és az Ázsia, Kangal, Komondor, Sarplaninac keverékek többet érnek és értékesebbek, jobban dolgoznak mint a mai modern fajtatiszta kutyák?



2017. okt. 4. 22:25
 1/5 anonim ***** válasza:
Gyurka György.
2017. okt. 5. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Azért a grúz, türkmén, egyéb pusztaságban vannak még autentikus kauk, kájok.


90-100centis kau azért nincsen. Az eredeti 60-70-ről mentek fel a kultúrkörnyezetben élők olyan 65-85 közé. A tömegük pedig a 35-55-ről 40-70-re. Ami ennél tömegesebb, az már az elhízott kategória.

2017. okt. 5. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 komis1 ***** válasza:
83%

Egyszer olvastam valahol, hogy az eredeti környezetben nyájak mellett dolgozó kaukázusik max 73 cm marmagasságúak. Ez nyilvan nem azért van, mert a pásztorok megmérnek minden kutyát, és a 73 cm felettieket agyoncsapják, nehogy szaporodjanak. Inkább arról van szó, hogy a dolgozó pásztorkutyának van egy ideális mérete, amivel a leghatékonyabb munkát tudja produkálni. Ez kb 65-70 cm marmagasság és 40-50 kg . Ez

azt jelenti, hogy vannak 35 kilós 63 centis szukák és 76 centis 56 kilós kanok is, de az átlag a fent leírt.

A mai kauk ezzel szemben 80 centi körüliek és 60 kiló fölöttiek.

Az eredeti élőhelyen ma is dolgoznak pásztorkutyaként a kaukázusik. Tehát létezik az eredeti fajta ma is. Hogy onnan hogyan lehet venni, azt nem tudom.

Ami a fajták keresztezésére vonatkozó utolsó kérdést illeti...

Nyilván Barta Lászlóra gondoltál. Erről lehetne egy külön vitát nyitni, hogy jó-e, vagy rossz, amit csinál, avagy mennyiben jó és mennyiben nem.

Röviden: ő azt teszi, amit mindig is csinaltak a világban azok, akiknek munkakutyára volt szükségük. Megkeresi a legjobban dolgozó kutyákat, azokat párosítja, a született alomból pedig kiválasztja a legjobb kölyköket. A mai fajták is így alakultak ki annak idején. Egy adott térségben a legjobban dolgozó kutyákat pároztatták, mindig a jól dolgozók maradtak meg, azokat újból pároztatták, ezt sok generáción keresztül, mire aztán egy adott térségben kialakult egy adott típus, ami viselkedésre és külsőre is valamelyest egyezett. Amikor a hivatalos kutyafajták rögzítésre és bejegyzésre kerültek, akkor a tenyésztők egységesítették a az adott fajtákat (külső megjelenés, méret, stb).

Barta most ugyanezt csinálja. Nem tudatosan persze. De simán lehet, hogy pár évtized után ebből a keverésből kijön majd egy valamelyest egységes állomány. Elnevezik majd valahogy, mondjuk "székelyföldi pásztorkutyának" vagy "csíki pásztorkutyának". Amikor hivatalos fajta lesz, a tenyésztőknek minden szempontból egységesíteni kell az állományt. Ezt követően ha pénzüknél akarnak maradni, nagy pénzért értékesíteni kell a született kölyköket, mindet. Ez pedig nem engedi, hogy keményen szelektáljanak, így pedig az állomány felhígul. Ezt követően jönnek majd emberek, akik megint abban látják majd a megoldást, hogy különböző fajták egyedeit párosítják a legjobb eredmény érdekében.


Én azt gondolom, hogy ha valaki veszi a fáradtságot, a mai meglévő fajták egyedein belül is találhat - igaz, nagy utánajárással - kiváló képességű

kutyákat, ezeket pároztatva pedig szintén kiváló kutyákat kaphat, csak épp fajtatisztát.

2017. okt. 9. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 komis1 ***** válasza:
Elnézést, a név helyesen Bartha László.
2017. okt. 9. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Lacié a Türknomád pásztorkutyák, mert Türkmenisztánból szerezte az első pásztorkutyáját ezért Türknomád, de nem csak ő csinálja ezt, hanem sokan mások is, tehát nem konkrétan rá gondoltam. De ismerem egyébként az ő nézőpontját ebben a témában. A kérdésem arra vonatkozott, hogy neki van-e igaza vagy annak aki fajtatisztához ragaszkodik?
2017. okt. 11. 14:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!