Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Igaz ez, amit az alábbi...

Csicsky kérdése:

Igaz ez, amit az alábbi cikkben írnak az ivartalanítással kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Idézek az alábbi cikk:


[link]


6. pontjából:


… ha egy szuka, amelyik nincsen ivartalanítva, nem vemhesül és nem ellik soha, akkor előbb-utóbb nagy valószínűséggel megbetegszik (leggyakrabban gennyes méhgyulladásban). Viszont ha időben ivartalanításra kerül, akkor számos veszélyes betegségtől, valamint a nem kívánt szaporulattól meg lehet őt és gazdáit óvni.


Helytálló ez? Ez most konkrétan egy 22 hónapos kistermetű máltai selyemkutyával kapcsolatban érdekelne.



2017. aug. 22. 06:42
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ez így van!
2017. aug. 22. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Enyhén torzít a cikk, gondolom azért, mert pont az a cél, hogy kicsit megijesszék a gazdákat, és rávegyék a felelősebb viselkedésre. :)

Amit tévhitként írnak, az tény - azaz valóban nem kötelező, hogy legyenek legalább egyszer kiskutyák. A kutyának nincsenek anyai ösztönei, ő nem lesz több vagy kevesebb attól, hogy megtapasztalja az anyaságot. Ha nem vagy tenyésztő, akkor nem érdemes sem azért kölykeztetni, mert szegény tapasztalja meg, sem azért, mert cukik a kiskutyák. Nehezebb őket elpasszolni, mint gondolnád, plusz ellenőrizni, plusz költségek, stb. :)

Amit idéztél részletet, az enyhén eltúlzott. Valóban igaz, hogy van esélye a betegségekre, és az is igaz, hogy a méhgyulladás, rák, és egyéb ivarszervi betegségek a legesélyesebbek.

Az is igaz, hogy egy ivaros kutya nagyobb eséllyel lesz beteg, mint az ivartalanított társa.

DE! Ahol a cikk túloz, az a "nagy valószínűséggel" (=majdnem tutira) megbetegszik rész. Nagyon sok egészséges ivaros szuka van, kölyköktől függetlenül. Nem kell démonizálni a dolgot, nem pusztul bele instant a kutya, ha ivaros marad. DE tisztában kell lenned a kockázatokkal - jelen esetben azzal, hogy hajlamosabb lesz bizonyos betegségekre.


Lényeg a lényeg, a cikk enyhén túloz, de nem rosszindulatból, csak nagyon konkrétan akarja felhívni a figyelmet a veszélyekre. :) Az ivartalanításnak több az előnye általánosságban, mint hátránya - persze, érdemes kikérdezni az állatorvost, ott is ugyanúgy vannak kockázati tényezők, pl. elhízás, vagy épp a kutya személyiségének megváltozása. Ritkábban, de ilyen is előfordul.

2017. aug. 22. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
100%
Ez így van! Sokkal több betegséget meg lehet előzni, ha ivartalanítva van az állat!
2017. aug. 22. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Ivaros szukáknál 80%kal nagyobb az emlődaganat kialakulásának esélye. Ez tény. Sajnos sok ivaros kutyánál idős korban jelentkezik a baj és ilyenkor már sokkal nagyobb a kockázata a műtétnek, ha későn van diagnosztizálva akkor pedig végzetes is lehet. Láttam már 12 éves spánielt 8! daganattal az emlőiben, lép és máj áttéttel, 11 éves pyometrást, aki 2 nappal a műtét után elpusztult. Az ivartalanítás rutinműtét, persze megvan a kockázata, de minimális.
2017. aug. 22. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nem túlzás, valóban 80% körüli az esély az ivarszervi daganatokra, méhgyulladásra, és az bőven fedi a "nagy valószínűséggel"-t. Lehet persze, hogy a te kutyád pont a szerencsés 20%-ban lesz, de ez olyan kockázat, amit nem szükségszerű vállalni. Én átéltem az előző kutyámmal a gennyes méhgyulladás miatti sürgős, életmentő műtétet, aztán több emlődaganat miatti műtétet... soha többet nem kívánom se magamnak, se a kutyámnak, vagy bárki másnak. Sokkal biztonságosabb fiatalon túllenni az ivartalanításon.
2017. aug. 22. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Gyermekkoromban volt egy tacskó szukánk. Neki is gennyes méhgyulladása lett. Mivel nem volt már fiatal nem bírta az altatást ☹. Sajnos abban az időben még nem volt ennyire köztudatban az ivartalanítás. Persze akkor sem élt volna örökké, de lehetett volna még pár szép éve
2017. aug. 22. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Én csak a tapasztalataimat írom le, közel 30 év alatt.

Első kutyám, fedeztetés után gennyes méhgyulladás (mielőtt valaki elkezd szaporítózni, közlöm, hogy tenyész minőségű kutyákról beszélek, minden minősítésük megvolt). Műtve lett.

Második, élete végéig ivaros volt, semi problémája nem volt ilyen jelleggel, nem volt fedeztetve, nem szült.

Harmadik, két éves korában gennyes méhgyulladás, nem volt fedeztetve, nem szült. Műtve lett.

Negyedik, minden tüzelés után hüvelygyulladása van, nála kockázatos a műtét gyógyszerérzékenység miatt, ezért nincs műtve, de rendszeresen ellenőrzi orvos.

Anyósomék kutyája, ő nem tenyészkutya, csak egy keverék, egyszer szült, utána ivartalanították, ez után lett emlődaganata. Műtötték, túlélte.

Ismerősöknél a kutya 9 éves korában kapott méhgyulladást, ami elvitte.

Ezek alapján azt kell mondanom, nagyobb az esélye a betegségnek ivaros kutyánál, a méhgyulladást eleve kivédi a műtét.

2017. aug. 22. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!