Hogyan tanítsam meg a kutyámat póráz nélkül sétálni?
Öt éves beagle-m van, ő is makacs volt.Minfig elszökött.Igazából úgy kezdtem hogy amikor sétáltattam, elengedték, és a kezembe volt egy falatka.Azt követte.Minden séta közben megtettem ezt, és szépen lassan megtanulta.(1-2 hónap)Ha szót fogadott falatkát vagy simizést kapott, ha rosszul viselkedett akkor kapott egy kis nyaklevest.Nekem ez jött be.Ha neked nem jön be ez a módszer, akkor olvass utána kutyus blogokon és ott vannak még viszonylag hatékony módszerek.
Ui.: Gyerekkorában (első másfél év) jobban tanítható, ezért nem árt ha elkezded.
Ennek semmi köze a fajtához, teljesen egyedfüggő és hogy a gazdi mennyire elhivatott. A huskyra is azt mondják, hogy nem lehet póráz nélkül sétáltatni, én mégis meg tudtam tanítani rá, pedig nem vagyok varázsló.
Első körben tanítsd meg pórázzal láb mellett sétálni. Vegyél a kezedbe néhány darab jutalomfalatot (pl: virsli) és szagoltasd meg vele utána pedig indulj el és a virsit azon az oldalon amelyiken szeretnéd, hogy a kutya menjen húzd elötte. Folyamatosan dícsérd ha jól csinálja, szólítgasd a nevét és adj néha néha a jutalomfalatból neki. Az egésznek az a lényege, hogy rád figyeljen a kutya.
Ezt egészen addig gyakorold amég nem tudtok egy nagyobb távot megtenni úgy, hogy a kutya végig rád figyel (pl egy kör a focipályán). Ha ez sikerül akkor kezdheted az egész folyamatot előlről, csak most póráz nélkül.
Az sem árt ha megtanulod behívni a kutyát játékból, így ha esetleg el is rohan, biztosan vissza tudod hívni. Érdemes a feladatok elött leülteni, hogy nyugalmi állapotban kezdje az egész feladatot.
Először is gyakorolj vele sokat.
Először lakáson/házon belül. Utána kertben (ha van).
A jó behívás alapja, hogy a kutya tutira ismerje és értse is a parancsot. Előttem jókat írtak, az elején lehet falatokat használni jutalomként, után felválthatja a dicséret, paskolás, vakargatás. Ha odamegy, megdicséred, ha nem, akkor érte mész és erélyesebben rászólsz, hívod.
Sose szidd le, amikor épp odamegy hozzád, a gazdihoz menetel mindig pozitív élmény legyen.
Egy esetben van helye a szidásnak (akkor viszont nagyon is)! Amikor a kutya hallja és tudja, mit jelent a parancs, ennek ellenére tojik a fejedre, elrohan más irányba! Nyilván 2-3x is próbáld meg behívni, de ha süketet játszik, akkor odamész és leteremted.
Szabadtéren ahol gyakorolhattok használj sima nyakörvet/hámot és egy hosszú pórázt (10-15 méterest akár).
Ezeket is beépítheted még a gyakorlásba:
-ha vonakodik, hogy jöjjön-e, hirtelen elfutsz a másik irányba
-ha nagyon elkalandozik a figyelme, elbújsz egy fa mögé és onnan hívod, így megtanul jobban figyelni a gazdi hollétére
Fontos, hogy a gyakorlást ingerszegény környezetben kezdd (szoba) és úgy haladj az ingergazdag felé (pl. erdő), ne rögtön a parkban kezdd el a behívás tanítását.
Akkor keress egy lakásnál ingergazdagabb, de a szabadnál ingerszegényebb környezetet és ott gyakorolj vele. Lépcsőház, háztok körüli utca.
Az én kutyám is eleinte totál be volt kattanva, mikor kint voltam vele. Ha akkor elengedtem volna azt hiszem várhattam volna 2 órát, mire visszajön, annyira fel volt pörögve :D Én is ugyanezt csináltam, amit leírtam, hogy fokozatosan mentünk az izgalmasabb helyek felé.
Sokszor hívd amúgy be, majd engedd tovább szaglászni, felfedezni. Ez azért kell, mert akkor megtanulja, hogy a gazdihoz menetel nem a móka végét jelenti :D
Sokan ott cseszik el, hogy elengedik a kutyát és csak akkor hívják be, amikor már haza készülnek és persze a kutya nem megy oda, mert hát tudja, hogy ha póráz kerül rá, akkor vége a bulinak.
Szóval csak ügyesen, gyakoroljatok a könnyebbtől a nehezebb helyszínekig és menni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!