Miért jobb egy teljesen ismeretlen eredetű keverék, mint egy szaporítótól vett fajtatiszta?
Bocs, direkt provokatív a kérdés, és természetesen értem, hogy ha menhelyi kutyust fogadok be, azzal két életet is megmentek egyszerre.
Azért kérdezem csak, mert mindenhol megy a küzdelem a szaporítók ellen (jogosan) de azok ellen is, akik "hobbi tenyésztők" azaz akartak pl utódot ivartalanítás előtt, meg ilyenek.
Ha ilyenről van szó, mindig jönnek az érvek, hogy nincs törzskönyv, nincsenek a szülők szűrve, stb.
Dehát a menhelyi kutyák szüleiről azt sem tudjuk kicsodák! Ugyanakkora esélyem van elhozni egy diszpláziás kutyust menhelyről, főleg hogy náluk nagyobb a veszély, hogy kiskorukban alultáplálták őket, esetleg korábbi életük miatt idegbetegek, stb...
Nem azt kérdőjelezem meg, hogy a haszonleső szaporítók ellen ki kell kelni, csak azt, hogy egy "házilag csinált" kutya roszabb lenne, mint egy menhelyi...
Olyan nincs hogy hobbi tenyésztő. Akit annak nevezel az is árt a kutyáknak, csak épp például nem azzal hogy csirkeólban tartja őket mint a szaporító hanem hogy nem ért a tenyésztéshez, aztán odaadja ugyanolyan tudatlan embereknek a kiskutyákat akik csinálják tovább..
1, a keverék kutyának sokkal változatosabb a genetikai állománya, így kevesebb esélyjel lesz örökletes betsége!
2, menhelyre kerül kutyák sok esetben már "kiszelektálódnak", mert aki gyenge az éhenhal kóborlás közben, vagy csak mert ahol született ott nem vitték el az orvoshoz. Szomorú de így van.
3, a menhelyi kutya már megvan, viszont azzal hogy szaporítósat veszel kvázi lefoglalod a következő almot, mert ugyan ki elletne a kutyáját ha senkinek nem kell? De mivel látja hogy kell ezért már tervezgeti a következő almot és így végül sokkal több kutyának lesz rosszabb mint akik már menhelyen vannak.
szeretném, ha ezt elovasnátok és megnéznétek a videókat.
Kérdező: értem én a logikádat, persze egy menhelyi kutyáról ugyan úgy nem tudsz semmit. Csak ne felejtsük el, a menhelyi kutya is felelőtlen állattartók miatt került oda.
a válasz nagyon egyszerű, erre te is utaltál a kérdésedben.
A keverékeknél a természet dönt, náluk sokkal kisebb az esély a betegségekre, mint a szaporitott kutyáknál, hiszen őket direkt pároztatják, sokszor rokonok is! éppenezért genetikailag terheltebbek a betegségekre.
Egy olyan kutyus, akinek a szülei között van minden fajta-féle, igy pl. lehet h a felmenői között van allergiás, epilepsziás, dp-s, de csak elszórtan, és valószinüleg a felmenőjének a párja ezeket nem hordozza ezért nem is jön ki.
Ellenben a fajtatisztáknál, ahol vannak fajtabetegségek, azaz majdnem mindegyik felmenő hordozza vmelyik betegséget.
Egy keveréknél ezekek nem jönnek ki mert nincs túlsúlyban az adott betegség génje- remélem érthető.
Ugy áltom előttem nem értették mire utalt a kérdező, valóban nem törvényszerűen jobb. ugyanis sok keverék szülei fajtatiszták, ami első körben, tehát F1-es nemzedékben még nem is gond, ám, ha ezt a kutyát szintén fajtatisztával pároztatják, legrosszabb esetben valamelyik szüő fajtájával megegyező fajtájú kutyával, na akkor... Ezt a technikát a pl a muslicáknál a genetikusuk használják, hogy kimutassák a nagyszülő milyen mutációkat hordoznak, ezek után gondolható milyen jó génállománya lesz annak a bizonyos keveréknek.
Tehát igen, ismeretlenül lehet, hogy belehúzol a lehető legrosszabb esetben, bár ha statisztikailag nézzük, erre kevesebb a zesélyed, minthogy nomrális, vagy legalább kevésbé beteges kutyát választasz.
A szaporítótól való kutya is kutya, mint a menhelyi.
De melyiket kellene, illene támogatni? A szaporítók "munkáját" azzal, hogy pénzért veszel tőlük kutyát, és ezzel fenntartod a kutyagyárat, ami nem létezne, ha nem lenne rá kereslet, vagy a menhelyet kellene támogatni?
Én valahol megértem a kérdező dillemáját. Volt egy kutyám: nem kennelből származott, csak egy olyan család törzskönyves kutyájának volt a kölyke, ahová a kerítés hibájából bejutott egy kan. Az most mellékes, hogy agazdái hibája, vagy sem. Amit tudtak mindent megadtak a kölyöknek, hogy egészséges kiskutya legyen. Szuper okos és fantasztikusan jó kutya vált belőle. pl. kölyök kora óta soha semmit nem rágott szét, akár a kedvenc pulóveremet is kinthagyhattam, max. lefeküdt úgy, hogy a fejét rátette.
Viszont ismerek olyat, hogy menhelyről hoztak el egy kutyát, természetesen szintén keverék. Ott kis szelídke volt, semmi aggresziót nem mutatott. Most meg...kutyák, vagy egyéb háziállatok közé vinni életveszélyes, sőt már volt, hogy majdnem a gazdáját is megtámadta.
Szóval akárki akármit mond nekem az olyanokkal semmi bajom, akik gondoskodnak a született kiskutyákról, hogy az egészséges legyen, akkor is ha keverék lett, mert a szukájukhoz beszökött egy ismeretlen kan.
1, a kerítést alap hogy normálisan tartják
2, a kiskutyát el lehet vetetni
3, mi lett volna ha máshoz kerül aki nem ilyen gondos és pl tovább elleti őt is? Vagy esetleg ha a testvérei nincsenek olyan jó helyen mint a tiéd?
Amúgy meg a menhelyi kutyákat sok trauma érheti. De meg lehet őket nevelni, a kutyaiskolákban sok helyen ingyenesen mert menhelyi kutyák.
Én csak egyet nem értek. Itt mindenki azzal foglalkozik, hogy a nem törzskönyves kiskutyák milyen ( rossz) gazdikhoz kerülnek. Kérdem én, az aki 150.000 kér el egy kölyökért, honnan tudja hova adja? Persze lehet szerződést írni stb, de igazi garancia erre nincs. És a drága pénzt kifizető is lehet, hogy szaporító lesz. Én egy éve keresek kiskutyát és lesújtó a véleményem a neves tenyésztőkről ( tisztelet a kivételnek) Náluk is évente több alom születik, ez senkinek nem tűnik fel?
De a kérdésre visszatérve, szerencse kérdése én úgy gondolom. Volt már keverék és fajtatiszta kutyám is. Mindannyian kedvesek, okosak és szeretetre méltóak voltak. A menhelyi kutyák esetében csak az a probléma szerintem, hogy zömében felnőtt kutyák közül lehet választani,jobb egy kölyök kutyát elhozni, aki az otthoni környezetben szocializálódhat.
Nekem alapvetően ott a problémám, hogy van olyan kutyunk (apumé) aki jó tenyésztőtől való, szűrtek szülei, 4 generáció vissza van vezetve a családfájából, csupa díjnyertes ősök, meg minden. Ehhez képest a kutya egy idegroncs. 70 kiló, de mindentől retteg, a volt pasim 3 hónapja nálunk lakott, mikor először meg tudta simogatni egyáltalán.
Ezer rémtörténetet hallani arról, hogy a tenyésztő paktál az orvossal, nem is az a szuka az anyja, amelyiket versenyezteti, hanem valahol a hátsőkertben el van rejtve egy agyonelletett, stb.
Nekem van egy olyan kutyum, aki olyan helyről van, amit ti szaporítónak mondanátok. Egy rokkantnyugdíjas hölgy, van egy olyan szukája, akit imád, gondoz, és egy évben csinál egy almot. A kiskutya 8 hetes korában mikor elhoztam, vigyázban ült a tányér előtt, és várta, hogy azt mondjam, megeheted. Ahogy meghallotta a táp zörgését a tálban, vigyázba vágta magát, nagyon cuki volt. Kiegyensúlyozott felnőtt lett belőle, és egészséges is azon kívül, hogy egyszer a szemét műteni kellett, ami tipikus fajtabetegség.
Ő ivartalanítva van, de ha nem lenne, és én most úgy gondolnám, hogy szeretnék egy alom kiskutyát, hogy a kis kedvencemnek legyenek utódai, akkor én is szaporító lennék, holott szerintem gond nélkül tudnék jó kiskutyákat csinálni, akár jobbakat is, mint egy tenyésztő.
Olyan ellentmondásosnak érzem ezt az egész történetet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!