Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit számítanak a kutyák...

Mit számítanak a kutyák eredményei ha mindenki azt mondja hogy a kölykök úgysem a szülők tulajdonságait öröklik?

Figyelt kérdés
Szóval mindenhol az van hogy hű de jó kutyák,sok győzelem,jó tulajdinságok, milyen jó és minőségi kölykeik vannak/lesznek. Közben meg ha valaki azzal jön hogy a kutyájától szeretne egy almot mert a kutyája igazán jó kutya akkor nega kölykök hirtelen az elődöktől örökölnek. Hol itt a logika? (Ez most nem szaporítók vs tenyésztők kérdés)

2016. szept. 25. 00:10
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%

A kölykök a szülőktől örökölnek, de nem a fenotípusát, hanem a genotípusát. A genotípus minden gén, amit az őseitől örökölt, a fenotípus meg ami ebből látszik. Például van egy fekete kutyád. Az ősei között volt fekete, barna és fehér is, ő mindhárom színért felelős gént örökölte, ez a genotípus, de a fekete domináns a másik kettővel szemben, így fekete lett, ez a fenotípus. Te szeretnél fekete kölyköket, így hozol mellé egy fekete kant, hogy pározzanak. Az ő ősei között is voltak barna és fehér kutyák. Mindkét kutya a génállománya 50%-át átadja a kölyköknek. Ez teljesen random, semmivel nem tudod befolyásolni, hogy melyik felét adja át. Így akár az is lehet, hogy a fekete színért felelős gént egyáltalán nem adja át egyik szülő sem, így csak barna és fehér kölykök születnek két fekete kutyától! Más tulajdonságok esetén is így működik ez, csak néha sokkal bonyolultabb. Pl ha valakinek van egy nagyon barátságos szukája és szeretne barátságos kölyköket, akkor ezt a tulajdonságot nagyon sok gén + a környezet határozza meg, tehát még több kombináció lehetséges.

Tehát ha egy bizonyos előnyös tulajdonsággal rendelkező kölyköket szeretnél tenyészteni, mit kell tenned? Megnézni a szülők családfáját. Minél többen rendelkeztek a kívánt tulajdonságokkal az ősök közül, annál valószínűbb, hogy a kölykök is öröklik. Ez fajtatiszta kutyáknál egyszerűbb, mert őket generációkon át ugyanarra szelektálták. Persze náluk is lehetnek meglepetések. Az én mudi kanomról csak pároztatás után derült ki, hogy hordozza a kopaszságért felelős gént, ami a mudinál nagy ritkán előfordul. Valahonnan még abból az időből maradt meg, amikor a mudikat még nem törzskönyvezték, csak a pásztorok tenyésztették munkára őket.

Keverékeknél ez még bonyolultabb és nem lehet megjósolni az eredményt. Ha például van egy golden retriever-kuvasz keveréked, az lehet, hogy barátságos lesz, mint a goldi, lehet, hogy rettenthetetlen őrkutya, mint a kuvasz, vagy igazából a két fajta tulajdonságainak bármilyen kombinációja lehetséges. Aztán a kölykök szintén nem tudni, hogy pontosan mit adnak át.

2016. szept. 25. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

Így van, ahogy az előző írja, ez színtiszta genetika, és olyan szempontból kiszámíthatatlan, hogy nem tudhatod, az adott kutya megtermékenyítésénél hogyan rendeződnek majd át a kromoszómapárok - ergo milyen lesz a génkészlet variációja, de egy fajta tenyésztésénél, ami szelektált, mondhatni már eléggé le van szűkítve ahhoz a génkészlet, hogy a valószínűség szerint a legkedvezőbb gének öröklődjenek tovább. Mert a szelekcióval mondhatni "kiveszik" a nem kívánatos recesszív géneket, így mondhatni csökken a variabilitás.

Ez a "kölykök úgysem a szülők tulajdonságait öröklik" egy eléggé kisarkított elképzelés, a lényeg pusztán annyi, hogy 'az egyedi élet során szerzett tulajdonságokat nem örökítik a szülők' - azaz amilyen tulajdonságot pl élettapasztalat alakít ki benne, azt ő nem fogja továbbadni, mert az csak egy egyszeri tanulás, nem szerepel a génkészletben - csak a hajlam, hogy mondjuk könnyen tanulja meg azt az X dolgot.

Viszont mivel a szülők készlete is a nagyszülőktől/dédszülőktől/ükszülőktől ered - és így tovább -, ezért az esély arra, hogy a kölyök ezt, vagy ehhez hasonló génkészletet örököl, igen nagy.

Nem keverni össze ezt pl mixeknél, akik nincsenek szelektálva, ezért a tulajdonságok öröklésének tárháza hihetetlen széles.

Szóval egy párosításnál figyelembe kell venni azokat a tulajdonságokat, amiket szeretnénk tovább örökíteni, és úgy választani a kutyának párt, hogy a két egyed tulajdonságai - és családfájának tulajdonságai - megfeleljenek annak a "génnek" - (bocsi, már nem akarok ennyit szóismételni) - a továbbvitelére, ami nekem tetszik, és a kölykökben is fel akarom tudni találni. Érted?

Szóval ez egy nagyon összetett dolog, és érteni kell hozzá a genetikai illetve sejtosztódásos részt is, ha mélységében akarjuk látni a dolgokat, de azért remélem így már el tudod képzelni, miről is van szó. ;)

2016. szept. 25. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
11 vagyok, mondok egy példát. A labrador jó vakvezető kutya, az uszkár meg hipoallergén szőrű. Okos emberek kitalálták, hogy ha ezt a két fajtát összerakjuk, akkor kapunk egy hipoallergén szőrű vakvezető kutyát, így az allergiás vakoknak is lehet kutyájuk. A probléma az, hogy nem mindegyik kölyök lesz olyan, amilyennek megálmodták a tenyésztő. Egy részük nem lesz jó vakvezető, mert az uszkár belső tulajdonságait örökölte, más részük nem lesz hipoallergén,mert a labrador szőrét örökölte, de lesznek olyanok is, akik se nem jó vakvezetők se nem hipoallergének, mert a labrador szőrét és az uszkár belső tulajdonságait örökölte. És lesz egy kis százalék, akik megfelelnek a tenyésztési célnak.
2016. szept. 25. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!