Honnan tudhatom meg hogy a kutyám fajtiszta? Az állat orvos azt mondta igen de csak rá nézett
Van törzskönyve?
Van: FAJTAtiszta.
Nincs: nem FAJTAtiszta, hanem keverék.
ma 23:15
Az állatorvosok nagy része magasról nem érdeklődik a rendeletről. Ha a gazdája azt mondja xy fajta a kutya és ránézésre annak is látszik, simán beírja.
Egyébként szept. 15-től semmis az ETSZ és az ezzel kapcsolatos minden rendelkezés. Köztük az állatorvosok azon vegzálása, hogy törzskönyvet kelljen kérniük egy fajta beírásánál az oltási könyvhöz. Az oltási nem eredetet igazoló irat.
Valóban csak törzskönyből, azonban ha nincs, akkor is sejthető. Pl. nekem volt berni pásztorom, most rottweilerem van, egyiknek sincs törzskönyve de láttam a szüleiket, azok voltak. Ha valahon 3, 4 ágon van benne más vér, hát legyen, látszani nem látszik.
Így bármelyik állatorvos nyugodt szível beírja az oltási könyvbe a fajtáját, mert nem kell ennyire szőrszálhasogatónak lenni. :) A tömeges szaporítókat elitélem, tudom sok kutya van menhelyeken, de ha egy-egy családnál összepároztatnak 1-1 fajta tisztának tűnő kutyust és lesz belőle pár törzskönyv nélküli, de roppantul labradornak kinéző kutyus, hát az legyen a legnagyobb problémánk. :) (Amíg oltják, etetik és 8 hét előtt nem adják ki a gondozásuk alól.)
"ha egy-egy családnál összepároztatnak 1-1 fajta tisztának tűnő kutyust és lesz belőle pár törzskönyv nélküli, de roppantul labradornak kinéző kutyus, hát az legyen a legnagyobb problémánk."
Hát nem egészen. Mert pont a labrador nagyon beteges fajta és a szapis állomány (különösen a sokadik generációs szapis) tele van betegségekkel és idegrendszeri problémákkal. Volt nálam ideiglenesben labi-goldi keverék 7 hónapos. Egy család adta le, mert agresszív volt. Nagyon aranyos volt, okos, barátságos, csak volt egy olyan rossz szokása, hogy időnként random nekiment embereknek. Volt már pár kutyám, most éppen malinois-m van például, tehát nem vagyok kezdő, de a mai napig nem értem, hogy azokban a helyzetekben miért támadt. Pedig ugye mind a labi, mind a goldi a stabil idegrendszeréről és barátságos természetéről híres. Na ennyit számít, hogy rendes helyről vesszük, vagy házi szapis alomból.
Onnét tudhatod, hogy tenyésztőtől származik, törzskönyvezett.
(Vagy minimum a szülők mindketten törzskönyvezettek. Bár ilyenkor is hivatalosan csak fajtajellegűnek számít, de technikailag ebben az esetben elvileg nincs más fajta benne).
Sajnos alapvető probléma, hogy az embereknek nincs pénzük törzskönyves kutyára. Értem miért itélitek el ennyire a tk nélküliséget...De 10-ből 1 ember fog sajnos olyat venni, mert nincs 120-150 ezre csak erre. Utána ugyebár ígyis-úgyis rengeteg egyéb költség van, amit bele kell számolni.
Magyarországon nem a gazdagok tartanak kutyát, Nyugat-Euban jellemzően a felsőbb réteg tart így sokkal természtesebb a Tk.
A törzskönyv meg sajnos nem biztosíték semmire, (csak a fajtatisztaságra és bizonyos típusú betegségekre) DE gyanúgy lehet diszpláziás,és úgyanúgy lehet idegbeteg. Sok betegséget nem lehet szűrni sajnos. Lehet negatívat adni a válaszaimra, de azzal a valóság nem lesz jobb. Valóban fejleszteni kéne az emberek tudását, hozzáállását ebben a témakörben, de még mindig nem tartom ésszerűnek, azt, hogy ma Magyarországon mindenki csak tk-s kutyát vegyen. Nem olyan a gazdaságunk. Nem olyan a TK-s kutyák ára. Amit említettem családi szaporításnál, alapvetően kikötöttem, hogy: csak úgy ha megfelelően el vannak látva. Nem különbőző fajtajellegetek pároztatnak. És nem menhelyre leadják, hanem törődnek velük, gazdát keresnek nekik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!