Szaporítótól vagy tenyésztőtől kutya?
"Ebből a mondatból pontosan látszik, mennyire érdekli a másik oldalt a kutyák sorsa."
Én nem másik oldal vagyok, én egy állatbarát kutyatartó vagyok. És az az érdekem, hogy ivartalanítsák a kutyákat, ne párba tartsák csak azért, hogy " a kajájukat kiáruljuk". Ezt a felfogást kellene végre megszüntetni! nem ok nélkül írtam, hogy inkább a menhelyekről válasszanak kutyát, ha nem tehetik meg, hogy 100-150 ezret adjanak egy kutyáért.
"Pénzről szól az egész ,a tenyésztők horror összegeket kérnek de kevesebb kutyát adnak el a szaporítók meg több kutyát adnak el alacsonyabb áron.Egyik sem különb a másikánál."
Pénzről IS szól! De a szaporítók többsége nem vesz 300-500 ezerért minőségi, jó vérvonalú tenyészkutyákat, hanem megveszi ő is az ismeretlen felmenőkkel rendelkező selejtet 20 ezerért, és azt szaporítja. És nem minőségi táppal eteti, hanem az oviból viszi haza vödörbe a maradékot, és állatorvos sem látja többségét. Vegyél a jófogáson 20 ezerért egy német juhászt, és hasonlítsd össze egy tenyésztőtől vásárolt német juhásszal! Nem is hasonlít rá, esetleg a színe.
Nekem amerikai bulldogom van, és sokan hülyének tartottak, hogy ivartalaníttattam, mert lett volna igény a pároztatásra a környéken, de én ebbe nem voltam partner, pedig súlyhúzó bajnok apától van, és tenyésztésre is alkalmas volt. A tenyésztés nagyon sok időt és pénzt igényel. Tenyészszemlékre, kiállításokra kell hordani, minél jobb minősítést kell elérni, minél több címet kell besöpörni, ahhoz, hogy drágán ellehessen adni a kutyákat. A szaporítóknál ilyen nincs. Én büntetném azokat, akik mindenféle papírok nélkül elárasztják az országot fölösleges szaporulatokkal.
Szaporítóból (az egyszerűség kedvéért nevezzük így őket továbbra is) többféle van.
1. A tudatlan, aki például azért elleti a kutyáját, mert "egyszer legalább szülnie kell" (nem igaz), mert "tök cukik a kiskutyák", mert "nem tagadhatom meg tőle az anyaságot" (a kutyáknál ez ösztön, nem okoz boldogságot, mint az embernél), vagy szimplán hagyja a tüzelő szukáját csavarogni, hozzá bejönni a kanokat, és "most mit csináljak, ha egyszer terhes lett?". Ez sem jó, egyik sem, de ezekkel van a kisebbik baj.
Ezek a kölykök aztán szerencsés esetben találnak gazdit, vagy rosszabb esetben agyonütik, vízbe fojtják őket, vagy menhelyen, sintértelepen, lánc végén kötnek ki.
A kölyköket sokszor már 5-6 hetesen odaadják, oltatlanul, chip nélkül, bolhásan, férgesen, sokszor betegen.
A full keverék (tehát nem fajtatisztának árult, fajtajellegű) kutyák egészségével általában nincs különösebb gond, legalábbis ami a genetikai eredetű betegségeket illeti.
2. A másik fajta, aki sok fajtatiszta (vagy annak tűnő) kutyát tart, és pénzgyártó automatának használja őket. Nem kutyához méltó körülmények között tartja őket, sokszor kis helyre bezárva, túl korán és túl gyakran elleti a szukákat. Nem érdekli a kutyák egészsége és mentális állapota, nem csináltat szűrővizsgálatot, hogy vajon milyen örökletes betegségeket örökítenek a kutyái. Nem érdekli, hogy összeillő kutyákat pároztat-e. Egy dolog érdekli: minél több kölyök, minél kevesebb költséggel (nincsenek szűrések, nincs minőségi kaja, nincsenek oltások, chip, féreghajtás stb.) Keress rá a neten, hány ilyen szaporítógyárat találtak már és számoltak fel, és milyen állapotban mentettek ki onnét kutyákat! Ezeket a kölyköket általában túl korán elszakítják az anyjától, oltatlanul, férgesen, bolhásan, sokszor betegen, szocializálatlanul adják el - mivel nekik sem kerültek szinte semmibe, ezért olcsóbban, mint a tenyésztők adják. Mivel ezek fajtajellegű kutyák, sokszor beltenyészet, hozzáértés nélkül, így náluk halmozottan fordulnak elő az örökletes betegségek.
A tenyésztő ezzel szemben onnét ismerhető fel, hogy:
- nem az anyagi haszonszerzés vezérli, hanem a fajta fenntartása, jobbá tétele (nyilván próbálja úgy csinálni, hogy ne legyen veszteséges, de ez érthető)
- tenyészkutyái az örökletes betegségekre szűrtek, tenyészszemlén megfeleltek
- nem csak úgy összeengedi egy kannal őket, hanem tudatosan választ a szukájához hozzáillő kant (vérvonalban, küllemben, viselkedésben)
- általában kiállításokra jár kutyáival, ill. ha olyan fajta, akkor dolgozik is velük
- szinte mindig van honlapja. Nincs rá szüksége, hogy apróhirdetéses oldalakon hirdessen, hiszen előjegyzés van általában a kölykökre, inkább várni kell rájuk. Ha mégis hirdet, akkor odaírja a kennelnevét, honlapcímét is.
- egy szukát életében max. 3-szor ellett, a harmadik tüzelés előtt nem, és csak minden harmadik vagy negyedik tüzeléskor fedezteti, nem zsákmányolja ki és teszi tönkre a szervezetét
- jó minőségű étellel eteti kutyáit, a kölyköket is, és a már hasznot nem hozó nyugdíjas kutyáit is, valamint normális tartást, életminőséget biztosít számukra.
- a kölyköket természetesen törzskönyvvel, 2 oltással, chippel, parazitamentesen, szerződéssel, garanciával adja el koruknak megfelelően szocializálva 8 hetes koruk után.
Mindezek rengeteg pénzbe kerülnek, ezért drágábbak ezek a valóban fajtatiszta kutyák.
Tenyésztőket pl. úgy lehet találni, ha beírod a google a fajta nevét és utána, hogy tenyésztők vagy kennelek.
Valamint kiállításokon is személyesen.
nekem van egy tk-s és egy tk nélküli kutyám és még az elején leszögezném, hogy soha többet nem tervezek tk nélküli kutyát venni. (semmi baja nem volt a tk nélkülinek, csak nagyon sok dologból kimaradt emiatt pl nagyobb versenyek)
szerencsére eddig csak oltáson látta őket a doki(a tk nélküli már 8 éves), meg leszűrettük őket dp-re és kiivartalanítottuk egyszer(mentes lett :) )
a kutyások között szétnézve egyáltalán nem mondható el, hogy a neves, híres kennelekből származó kutyák full egészségesek lennének. Pedig most olyan kennelekről beszélek, akik nem csak kiállításokra járnak, hanem dolgoznak is a kutyával.
De a környezetembe szétnézve viszont nem is ismerek olyan kutyát, aki szapis és beteg lenne. Persze ez azért fordulhat elő, mert egy átlag ember ha kertesháza van a kutyát jó ha heti 1x megsétáltatja de aki napi rendszerességgel viszi el, az is csak andalog vele. Így egy dp jóval nehezebben fog kijönni, mint egy olyan kutyánál, akivel minden nap fél órát agilityznek, frizbiznek, trükköznek.
Még azt sem értem, hogy a kiállítási kutyákat miért dicsőítik annyira a gyk-n. El kell menni, meg kell nézni egyet és láthatjuk, hogy valaki a kutyát normálisan körbe se tudja vinni. És most nem arról beszélek, hogy hogy mozog a kutya, hanem arról, hogy ráugrál a gazdájára pl egy két éves komondor. Nekem ne mondja senki, hogy ha két évig minden nap 10 percet gyakorolták volna is így nézne ki... és felmerül a kérdés, hogy ha ezt a 10 percet kispórolták a kutyából, mennyit foglalkozhat vele a szegény lelkiismeretes tenyésztő. Mert hogy a napi egy óra sincs meg az biztos.
"A tenyésztő ezzel szemben onnét ismerhető fel, hogy: "
Annyival kiegészíteném, hogy onnan is felismerhető, hogy nem itt pontozgatja le a nemtetsző válaszokat.
Talán le sem kell hogy ereszkedjen ide.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!