Mekkora az erőkülönbség a rottweiler és a kaukázusi juhászkutya és a közép ázsiai juhászkutya között?
mire is gondolok:
Melyik tudna nagyobb súlyt elhúzni?
https://www.youtube.com/watch?v=qtFoS0vFmOo
Melyiknek nagyobb a harapása?
Melyik a robusztusab?
stb.
Szerintem egyrészt a tenyésztés kérdése, vannak show illetve munka vérvonalas kutyák, a munkára tenyésztett ebek mind genetikában, fizikailag illetve kitartásban eltérnek a kiállítási kutyáktól, jeles példái a fáradhatatlan munkaebeknek. Másrészt függ az egyedtől, minden alomból kerülnek ki pl. erősebb állkapoccsal rendelkező kutyák, esetleg jobb izomzatú, jobb felépítésű ebek.
Mindhárom fajta domináns, kíméletlen és fáradhatatlan munkakutya erős jellemmel. Súlyhúzásban szerintem bármelyik jeleskedhet, az más kérdés, hogy kedve van-e hozzá, szerintem egy Kaut befogni a hámba súlyt húzni kész csoda lenne. Egyszerűen jelleméből adódóan nem hozzá illő feladat.
Harapás tekintetében a roti az etalon, de ez szintén egyedfüggő, a másik két fajta harapása is erős. Jó kezekben, őrző-védővel továbbfejleszthető a szorítása bármelyik egyednek.
Erőviszonyokban szerintem a két keleti kutya felülmúlja a rotit, az más szempont hogy milyen célra használod az ebeket. A Rottweiler agilisabb, stílusában más jószág, azonban mindhárom fajtából remek munkakutya lehet kellő odafigyeléssel az igényeikre, hiszen szükségeltetik hozzájuk egy magabiztos es tapasztalt vezető, aki kemény kézzel bánik velük.
Ha jól veszem ki a szavaitokat, akkor azt mondjátok, hogy ha a három kutyát viszonylag azonos körülmények között nézzük, akkor a roti méretei miatt elmarad a két pásztorkutya mellett. Akkor mi lenne, ha a két pásztort egy angol masztiffhoz hasonlítanánk? Akkor a masztiff lenne az erősebb méretei miatt?
Ha a kaut a kájhoz hasonlítjuk, akkor melyiknek van szélesebb feje?
A masztiffok kifejezetten erős harapással bírnak, hiszen a jól felépített nyakizomzat erős állkapoccsal párosul. Feladatában is eltért a két pásztorkutyától, sokkal strapabíróbb egyedekre volt szükség a gladiátorharcokhoz, illetve a nagyvad elejtéséhez, ezért szerintem mind kitartásban, mind erőviszonyokban felülmúlja a Kaut és a KÁJt.
Ha tippelnem kéne akkor a Kau robosztusabb izomzatú, erősebb harapású fajta, de a különbség szinte jelentéktelen. Munkacélra mindkettő tökéletes megfelelő kezekben.
Milyen feladatra szánod a kutyát?
A masztiffoknak és a nagytestű pásztorkutyáknak van a legerősebb harapásuk. Egy bullmasztiff kb. 2x olyan erősséggel harap, mint egy roti, a NatGeo-sok le is mérték.
Gladiátor harc... a keleti pásztorkutyákat mai napig sok helyen viadalokon tesztelik, hogy eldöntsék melyikek az értékes kanok amelyekkel fedeztetni akarnak. Míg ugye ez a masztiffoknál már réges-rég nincs meg (és igazából nem is volt, kivéve a mára már kihalt régi angol bulldognál). Egyébként ha már masztiff... A kau/káj/komondor stb. fajtáknak a legközelebbi rokona a tibeti masztiff, akárcsak az angol masztiffnak. A kau és a káj ugyanabban a fajtacsoportban is szerepel, ahol az angol masztiff. :)
Én úgy gondolom, hogy a masztiffok a nagyobb tömegük révén pont, hogy inkább a rövid menetekben tudnának a pásztorkutyák fölé kerekedni, mert sokkal hamarabb kifáradnának, mint azok a pásztorkutyák, amelyek akár 20-30km-t is mennek egy nap. Kitartásban, gyorsaságban pont emiatt a masztiffok elmaradnának a pásztorkutyáktól.
Szóval akkor fizikai erejét tekintve az angol masztiff erősebb, de a pásztorkutyák kitartóbbak?
A ti szempontjaitok alapján, ha egy masztiff összeugrana egy pásztorral, akkor nagy valószínűséggel nyerne a masztiff a nagyobb fizikai ereje miatt, ha csak egy menet van. Ha jól értem.
Megkerestem a NatGeo-s videókat, amikben nem bullmasztiffot, hanem angol masztiffot mértek, de mindjárt belinkelem.
https://www.youtube.com/watch?v=MZm037jPNgc
https://www.youtube.com/watch?v=ADDxe24ud90
Megmondom őszintén a masztiffok és a pásztorkutyák tetszenek, szeretem a széles fejű, nagy mancsú kutyákat.
Azt meg tudnátok-e írni, hogy a masztiffoknál melyek a legerősebbek és a pásztorkutyák között melyek a legerősebbek?
Leginkább házőrzésre, családi kedvencnek és hasonlókra kellene a kutya, de mindenképp csak egy kutyát szeretnék most venni, mert van másik kutyám is.
Nem, mivel nem csak ezen múlik. Az adott egyed erején, dominanciáján, stb...
Azt gondolom, hogy manapság már nem nagyon van olyan angol masztiff, ami felvenné a versenyt, mivel szinte kizárólag csak küllemre tenyésztik őket, rég kiveszett belőlük a tűz...
Nincs olyan, hogy legerősebb fajta. A masztiffoknál pl. az angol fizikailag erős, de lomha. A bullmasztiff kevésbé erős, de kitartóbb. A nápolyi masztiff, tibeti masztiff díszkutya lett. Ha már masztiff jellegű kutya, akkor tosa inu, boerboel, bully kutta, amik még úgymond a régi vért képviselik, de idehaza ilyen kutyát nem találsz és amúgy is szinte egy autó árába kerülnek.
A pásztorkutyák között sincs olyan, hogy erősorrend. Ezek mind hasonszőrű fajták. Kau, káj, kangal, karabash, komondor, kuvasz, dél-orosz, sarp, bankhar, stb... Ezek már olcsóbbak, kivéve az utolsót. A magyar fajták kifejezetten olcsók az összes többi fajtához viszonyítva.
Egyébként a pásztorkutyák másik két nagy előnye, hogy egyrészt jóval kevesebb betegségük van, mint sok nyugati fajtának, amiket már túltenyésztettek, továbbá kb. harmadannyit esznek, mint hasonló méretű nyugati társaik.
Házőrzésre a rövidszőrű masztiffok nagy része alkalmatlan téli időben, nem igazán bírják. Ez igazából a pásztorkutyák terepe. De amelyik fajta jobban tetszik, azt válaszd.
Én személy szerint házőrzésre és családi kedvencnek komondort vennék. A legnyugottabb, legempatikusabb fajta.
7-nek: Ha több kutyafajtából ki-kiveszünk egy-egy példányt, amelyek a legdominánsabbak stb., szóval ha természetükben, ösztöneikben és fizikailag a kutyák topon vannak, akkor is kell lennie különbségnek a paramétereik miatt. Csak ugye az a kérdés, hogy pontosan mik azok a paraméterek, amik egy kutyát erőssé tehetnek. pl: robusztus testalkat - atletikus testalkat, széles fej - keskeny fej; kb mekkora marmagasság és súly stb. A küllemtenyésztés miatt minden kutyafajtának romlottak az ösztönei, nem csak a masztiffoknak.
Második bekezdésedre: pont ez az, mik azok a fajták, amikben meg van a tökéletes összhang az erőhöz?
Az árra vonatkozó megjegyzésedre:
Magyar fajtáknál: normál kenneleknél 100 ezer forinttól vannak a kiskutyák, jobb kenneleknél 150 ezertől.
Orosz fajtáknál: pl kaukázusi: teljesen ugyanez.
Ezért én nem értem, hogy miért is lennének olcsóbbak, ha a tenyésztők ugyanannyit kérnek.
Hát én még azt nem tapasztaltam, hogy egy nápolyi masztiffhoz képest egy kaukázusi harmadannyit egyen.
Mindenképp kettős szőrzetű kutyát szeretnék venni, hogy bírja az időjárás viszontagságait, de komondort nem szeretnék. Már volt különben és sosem sikerült elérni, hogy szép fehér maradjon a bundája, pedig minden évben volt rendszeresen fürdetve, de nem túlzottan és még nyírva is volt.
"Második bekezdésedre: pont ez az, mik azok a fajták, amikben meg van a tökéletes összhang az erőhöz?"
Erre nincs megfelelő válasz, mert minden harc más. Van, amikor a gyorsaság a nyerő, de van, amikor hiába a gyorsaság, ha véletlenül elkapják, akkor vége. Nekem volt magyar agaras ismerősöm (vadász kennel tulajdonos), akinek az egyik kutyája, egy kb. 35-40kg-os kan közel 20 kutyát ölt meg, kisebbektől a németjuhászon át a kaukázusiig. Kint a mezőn prédának tekintette őket, a kiskutyákat nyakszirten ragadta, a nagyobbaknak vagy futtában kitépte az egyik lábát vagy teljes sebességből felöklelte majd feltépte a mellkasát és a másik kutya légmellet kapva megdöglött. De nincs kétség afelől, ha bármelyik nagyobb kutya elkapta volna, az agár vékony csontjai miatt azonnal tört volna mindene.
Fajta függő. Vannak magyar fajták, amiknél aranykoszorús tenyészetből 50 ezertől már kapsz TK-s kutyát.
Hát hasonlíts már árban össze egy tibeti masztiffot vagy egy kaukázusit. Tibeti masztiffok 250-nél kezdődnek idehaza. Kaut kb. 100-tól már kapsz.
A nápolyival mondjuk személyes tapasztalatom nincs, de bullmacival van. Kb. 2x annyit evett, mint az ismerős kauja, kuvasza vagy a komondor. Persze ez is egyedfüggő, mert vannak zabásabb kutyák. Mindenesetre a pásztorkutyák egyik sajátja, hogy gyengébb minőségű és mennyiségű kajából is hozzák a szintet, amiből mondjuk egy bullmasztiff kórosan alultáplált lenne. A még nagyobb angol masztiffról nem is beszélve.
Ha a komondortól idegenkedsz, akkor ott a kuvasz. Az mindig hófehér. De ott a kau vagy ha rövidebb szőrzetűt akarsz, akkor a káj vagy a török pásztorkutyák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!