Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A középkori Magyarországon...

A középkori Magyarországon milyen jellegű kutyák voltak elterjedve tartva?

Figyelt kérdés
pl. az Árpád-korban 1301-ig, ha mai kor rengeteg fajtáját leszűkítjük milyen kutyákkal találkoztunk volna akkoriban itthon? (tudom az ország is sokkal nagyobb kiterjedésű volt, de ha úgy a mostani részét nézzük) pl. mint terelőkutyák a puli, komondor ugyanilyen formájában megtalálható volt? vagy a jobbágyoknak mindenféle keverék kutyák? az is mikből esélyes? és a végére még hogy lehetett olyasmi fajta ami csak a királyi családban vagy a főnemesi körben volt kedvtelésből tartott? mint Kínában a palotapincsi a császárnak
2016. jún. 8. 18:12
 1/2 anonim ***** válasza:

1301-ig?

Ami biztosan:

1. kuvasz, hiszen bizonyítottan a honfoglalókkal jött be. Nagyjából a mai formájában létezett, talán valamivel kisebb lehetett és valószínű még temperamentumosabb.

2. magyar agár, szintén a honfoglalókkal jött be. Itt a küllem többet változhatott, hiszen a mai agarak egy része a török időkben valószínűleg keveredett ázsiai fajtákkal, a reformkor idején pedig greyhound vér is bekerült, de ezek a fajták szintén agarak és hasonlóak. Azért a határ melletti részeken még lehet találni úgy ahogy igazi magyar vadászagarakat.

3. komondor. Nem tisztázott, hogy kikkel jött be (3 elmélet, hun-magyar-kun), de 1301-re már a kunok is rég az országban voltak, úgyhogy itt volt. Valószínű szintén valamivel kisebb lehetett és a szőrét szinte biztosan nyírták tavasszal, szóval ilyen földig érő verziók nem voltak.


Kb. ennyi, ami biztos, jöjjenek amik bizonytalanok:

1. puli. Nem tisztázott mikor került ide, vannak elméleket hogy csak a XVI-XVII. században alakult ki. Gyakorlatilag semmi bizonyíték arra, hogy a honfoglalókkal jött.

2. rövidszőrű magyar vizsla. A középkorban alakult ki a középkorban kihalt pannon kopó és nyugati vizsla fajták keeredésre révén.

3. erdélyi kopó. Ködösebb a kép, de szintén a pannon kopó leszármazottja. Hogy mennyire, ez kérdéses.


Modern kori fajták:

1. pumi. Kb. a XVII-XVIII. században alakult ki a fajta.

2. mudi. Ők még egy kicsit később, a pumi után alakultak ki, nagy hasonlóságot mutat a horvát juhászkutyával.

3. drótszőrű magyra vizsla. A rövidszőrű magyar viszla és a drótszőrű német viszla keresztezésével jött létre a XX. század elején.


Nevesített fajták, amik valószínű kihaltak vagy csupán a megnevezésük változott:

1. pannon kopó. Nem tisztázott, hogy a honfoglalókkal jött be vagy a honfoglalók találták itt, mikor bejöttek. Kihalt fajta vagy az erdélyi kopó őse.

2. magyar szelindek. Többször említik középkori iratokban, de valószínű nem külön fajta. Abban az időben a legnagyobb kutyákra egész európában a szelindek nevet használták, valószínű nálunk a komondorra használták ezt a nevet a főnemesek, akik ugye latin/német/francia nyelven beszéltek, nem magyarul.

2016. jún. 9. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A főnemeseknél a magyar agár volt a legmegbecsültebb kutya. Abban az időben az agarászat (ami ma bűncselekmény) az egyik legnagyobb sport/szórakozás volt a nemesek körében.


Európában két agarász nemzet volt, a magyar és az angol (más-más stílusban, ami a két fajta közti különbség okozója is).


Mátyás idejében a kuvasz is hasonló megbecsülésre tett szert, de addig és utána valószínű csupán a pásztoroknál fordult elő, esetleg az uradalmakon, birtokokon őrkutyaként.


A komondor egyértelműen a puszta királya volt a maga ősi, szilaj küllemével és belbecsével.


A vizslák/kopók másodrangú vadászkutyák voltak az agarak mellett, abban az időben a kopászat nem számított úri sportnak.


Terelő fajták pedig nem léteztek, megették volna őket a farkasok. Abban az időben kuvasz és komondor volt csak a nyájak, csordák, ménesek mellett.

2016. jún. 9. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!