Tacskóbénulás, meg fog gyógyulni?
A Tacskóbénulás
A köznyelvben tacskóbénulásnak nevezett betegség tulajdonképpen porckorongsérvet jelent.
A nevével ellentétben nem csak tacskóknál fordul elő, hanem gyakori más hosszú gerincoszlopú, rövid lábú fajtáknál is. Ilyen a francia bulldog, a törpe uszkár, a pekingi palotakutya, vagy a cocker spániel. Ezeknél a fajtáknál a gerinccsigolyák közötti porckorong hamar kezd öregedni és a nagy igénybevétel miatt a porc egy része becsúszik a gerinccsatornába és a gerincvelőt összenyomja.
A leggyakrabban valóban tacskóknál fordul elő, szinte minden tacskónál enyhébb vagy súlyosabb fokban jelentkezik ez a probléma.
A csigolyák közti porckorong a gerincoszlop rugalmasságáért felelős, de fontos szerepe van a csont nedv-és tápanyagkeringésének fenntartásában is.
A kutyák korának előrehaladtával a gerincoszlop haránt irányú mozgatása (farokcsóválás) illetve hajlítása (lépcsőzés, ugrálás) miatt károsodik a porc. Ezeknél a mozdulatoknál a csigolyákra nagy nyomás hárul, ez okozza a porc sérülését.
A porc veszít nedvességtartalmából, ezért tömörré válik és később apró darabokra mállik szét.
A sérv leggyakrabban az utolsó mellkasi és az első ágyéki csigolya között alakul ki. Ritkábban a nyaki csigolyáknál is előfordul.
A betegség jelentkezhet hirtelen, de lassan, fokozatosan is kialakulhat. A hideg idő, a sok lépcsőzés, az ágyra való felugrálás, megnöveli a betegség kialakulásának valószínűségét.
Tünetek
A betegség első fázisában a kutya kerüli az ugrálást, a hátsó lábakra való támaszkodást, a lépcsőzést. Később, nagyfokú fájdalom, a végtagok merevsége, részleges illetve teljes bénulás léphet fel. Ha a hátulsó gerincszakaszon alakul ki a sérv, vizelet és bélsárürítési nehézségek jelentkezhetnek. Súlyos esetben az állat a hátulsó lábait bénultan, fókaszerűen húzza maga után. A nyaki sérvnél az állat nyaka és feje válik merevvé, fejét a földhöz közelíti, és úgy tartja. Az elülső lábak elgyengülnek, majd lebénulnak. A bénult végtagok teljesen érzéketlenné válhatnak. A fájdalom miatt a kutyák általában étvágytalanok, bágyadtak lesznek.
Teendők
Amint a tacskóbénulás tüneteit észleljük, helyezzük az állatot meleg, nyugodt helyre. A kutya hasa köré tekert törölköző csökkenti a gerincoszlop terhelését, így csökkentjük az állat fájdalmát és elősegítjük a mozgást. Nyugtató tabletta adása is szükségessé válhat.
A bénulás időtartama alatt gondoskodni kell a húgyhólyag rendszeres kiürítéséről és a bélsár eltávolításáról.
Gyógykezelés
Az állat pihentetése, a bénult testrészek masszírozása sokat javíthatnak a kutya állapotán, de végleges megoldást csak a műtét jelenthet.
Műtétet csak friss elváltozás esetén ajánlanak az állatorvosok, mert csak ekkor számíthatunk lényeges javulásra.
A beteg állatok fájdalomcsillapítót, gyulladáscsökkentőt és vitamininjekciót kapnak. A gyógyszeres kezelés kiegészíthető fizikoterápiával (meleg vizes fürdetés, ultrahangkezelés) is.
A beteg kutya állapota, a sérv súlyosságától függően, a gyógykezelés hatására pár héten belül javulni kezd. Amennyiben a kezelésekre az állat nem reagál, úgy egyedüli humánus megoldás a beteg kutya elaltatása.
Ha a gyógyszeres kezelés nem segít, műtét lehet belőle.
Járni tud majd, de látszani fog rajta, hogy van valami baja. Ettől még tökéletes kutyaéletet élhet. Jobbulást!
Szia,
ez én tacsim 6 éves volt, amikor egyszercsak nagyon nehezen mozgott, és sírt, ha az oldalához értem. Egyből beugrott, mi lehet ez, rohantunk szhelyre a kórházba.
Innen masszív szteroidos kezelés következett gyomorsav-lekötővel, meg valami izületi gyógyszerrel. Közben izomgörcsöket is kapott a rágóizom-tájékon. Ezt nem tudni mitől van. Három hét után fokozatosan csökkentettem az adagját, de visszaesett. Ekkor megint szhely gerincfestésre, hogy a műtéthez képben legyenek. De addigra a hirtelen beadott emelt adag szteroidtól jobban lett, jól mozgott, és a doki azt mondta maradjunk a gyógyszernél, ne műtsük, amíg nem muszáj. Újabb egy hónap gyógyszer, és nagyon fokozatosan lett lehozva róla. A végén már csak 1/8-ot kapott naponta kétszer.
Teljesen rendbejött, most homeopátiás gyógyszert kap, valószínüleg élete végéig, de ez nem egy nagy összeg.
Szerintem a legfontosabb, hogy időben elkezdjétek a kezelést.
Ja, és ezután első dolgom volt biztosítást kötni a kutyára, sosem lehet tudni...
Remélem segítettem.
Sziasztok!
Mi is hasonló cipőben járunk.Már kettő szteroid injekción vagyunk túl 8 napon belül, de semmi javulás :(
Mivel Vas megyei vagyok, az utolsó válaszadóval szeretném felvenni a kapcsolatot, mert félek, hogy csak a műtét lesz megoldás!Légyszíves segíts!mail: sanka07@freemail.hu
Sziasztok! Az én kutyusom 2004-2005 körül bénult le, mind a két hátsólábán csak húzni tudta magát.Elvittük a dokihoz ő egyből azt mondta hogy el kell altatni, de én ebbe nem egyeztem bele, ezért elvittük egy másikhoz is. Ő felírt neki egy gyógyszert de nem használt neki, pedig 2 egész dobozzal adtunk neki. 1 doboz állati gyógyszer 5000 ft-ba került. Aztán hallottam ismerősöktől, hogy ők emberi gyógyszerrel kezelték a kutyájukat.Mivel az enyémet vagy elaltatni vagy műteni kellett volna,(a mű tét nem biztos hogy sikerül, nekem ezt mondták) így gondoltam a dolgok talán már nem lehetnek rosszabbak,és nagyon szerettem volna neki segíteni,így belevágtunk. Emberi gyógyszerrel kezdtem kezelni hetente 2-szer negyed szemet adtam neki a DICLOFENAC AL 50 nevű emberi gyógyszerből,bőséges kajával mert így kevésbé károsít és jobban felszívódik.De vigyázzatok az adagolással mert ha túl sokat kap a kutyus belsővérzést okozhat, de ha módjával adagoljátok akkor használni fog neki!!!Lassan de biztosan, hónapokba telt ugyan de végül aztán teljesen felgyógyult.Igaz hogy nem úgy jár ahogy azelőtt de nagyon jól érzi magát, és ami a legjobb inkább neki, hogy tud szaladni is újra!!! ÉN nem szeretnék senkit sem befolyásolni a döntésben, de szerintem akinek a kutyusa ilyen problémával küzd próbálja ki, nekünk használt!!!! A GYÓGYULÁSA ÓTA FÉL ÉVENTE KAP 1 NEGYED SZEMET, HA ÚGY LÁTOM HOGY EGY KICSIT BICEG!!! Én is boldog vagyok mert a szeretett kutyusom felépült.
enci880526
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!