Baba születése előtt miket érdemes megtanítani a kutyáknak?
Két kutyám van, egy 3 éves kuvasz és egy idősebb terrier. A kis terrier nyáron bent alszik, télen bent is lakik, a kuvaszé a kert, néha bejöhet. Mindkettőjükkel foglalkozunk, szocializáltak, bár vannak kisebb-nagyobb hiányosságok, elismerem... Nagy, 2000 nm-es kertünk van, falu szélén, békés helyen.
Nyár végén születik az első babánk. Nem óhajtom hermetikusan elszeparálni a kutyáktól, szeretném, ha a kezdetektől megtanulnának együtt élni.
Milyen hasznos dolgokat taníthatnék addig a kutyáknak? Ilyenekre gondoltam, mint pl. a tiltás tökélyre fejlesztése, laza pórázos séta minden körülmények között (sajnos ez gyenge pont, eddig nem vettem elég komolyan) stb. A "helyedre", "ereszd", "marad" és hasonló alapparancsokat ismerik, a kajájukat nem védik - tőlünk legalábbis, idegenek még nem mertek belekotorni a kuvasz tányérjába...
Kutyás szülők, nektek voltak olyan apró trükkök, praktikus vezényszavak, amik jól jöttek a gyerek mellett?
Ezen kívül elkezdem lenevelni őket az olyan szokásokról, amiket velünk meg lehet csinálni, de egy kisgyerekkel nem (pl. a kuvasz szereti szájba venni a kezünket a játék során, és jó erős pacsikat osztogat).
Vannak dolgok, amiket félek, soha nem fogok tudni tökéletesíteni a kuvasznál, ilyen pl. a vadászás. Legyen az macska, vagy őz a szabad séták során, bekattan és tojik a fejemre. (Ugyanakkor otthon a nyuszim szabadon van, soha nem bántja.) Kölyökkora óta küzdök vele, hogy 100% behívható legyen, ahogy a terrierem, de félek, kifog rajtam. Hívjak házhoz kiképzőt? De ez pont egy nehezen szimulálható helyzet, nehéz gyakorolni... Nem akarok lemondani a szabad sétákról, de nekem is jobb lenne, ha nem kéne állandóan paráznom, hogy mikor ugrik fel egy őz és hagy faképnél a kutyám. Főleg ha majd gyerek is lesz velem. Már elektromos nyakörvre is gondoltam... :(
Hogy érdemes megtanítani nekik, hogy a baba is családtag, és óvatosan kell vele bánni? Ugyanúgy, ahogy az új kisállataimat (macskát, nyuszit) bemutattam nekik?
Szeretném, ha tökéletesen megbízhatnék a kutyáimban. Nyilván a gyereket is úgy fogom nevelni, hogy ne okozzon nekik fájdalmat, ne bosszantsa őket, de pl. én is egy nagy kutya mellett nőttem fel, és a családi legendárium része, hogy milyen gyönyörűen bánt velem, védelmezett, és jelezte a szüleimnek, ha rossz helyre tévedtem. Természetesen nem akarnám a kutyákra testálni a gyerek őrzését, de nem bánnám, ha pár percre együtt hagyhatnám őket és közben mindenkit biztonságban tudhatnék.
Az a gond, hogy az én kutyáim még nem nagyon láttak közelről gyereket. A rokon/barát gyerekek szinte kivétel nélkül lefagynak, ha nagy kutyát látnak, úgyhogy szegény kis kuvaszomat be szoktam zárni, ha jönnek hozzánk. :(
De a saját kisállatokkal úgy bánnak, mint a hímestojással, szóval remélhetőleg nem lesz nagy gond.
" trükkök, praktikus vezényszavak"
Felejtsd el, rossz megközelítés. Klasszikus értelemben véve, ez tanítás, egy csecsemő tiszteletben tartása viszont nevelés kérdése, aminek nem sok köze van a tanításhoz.
Mire kell rágyúrni?
Területi igény kinyilvánítása
Tárgyak birtoklásának kinyilvánítása
Személyes szféra kinyilvánítása, határainak tiszteletben tartása.
Ha ez megvan, nem lehet baj.
"A babát ovja védje,vigyázzon rá és ne nyuljon hozzá ha nem kap rá parancsot"
És ne is óvja, védje, és vigyázzon parancs nélkül!
Rettentő vékony jégen jársz a tanácsaiddal, kedves 3-mas, egy védelmező kutya , ami nincs kordában tartva 1 másodperc alatt túlzásba viheti a feladatának hitt szerepkört, és válogatás nélkül legyilkolhat bárkit, aki a közelébe merészkedik, sőt, ahhoz se kell sok, hogy ha a gyerek önállósodik, vele szemben is domináns legyen, ha az engedélye nélkül (mármint a kutya engedélye nélkül) akar a gyerek elmenni valahova, vagy csinálni valamit.
A kutya nem hülye, tisztában van vele, kik a családtagok, és ha komoly veszélyt érez, ösztönösen megtesz mindet, ami tőle telik.
Nem kell ezt külön erősíteni, pláne nem komolyabb tapasztalat nélkül.
4 éves keresztfiam van, meg egy 6 éves domináns mudi kanom.
Tapasztalataim alapján a leghasznosabb tudománya a kutyámnak az, hogyha látom, hogy közeledik a gyerek (rossz szándékkal, persze), akkor ha azt mondom a kutyának, hogy Hagyd!, akkor otthagyja a gyereket, és elmegy.
Ugyanis. Egy kisgyerek előszeretettel bántja a kutyát. Nem rég konkrétan átmászott a fekvő kutyán, rálépett a farkára, lábára....Na, ezt egy kutyának zokszó nélkül hagynia kell.
Nálunk rendben van a sorrend szerencsére, úgyhogy eszébe sincs támadni, vagy morogni ilyenkor. Ehhez kell egy alap nevelés.
És neked kell figyelned, hogy mit akar a gyerek, mert ha pl. motorozik a keresztfiam az udvaron, és tudom, hogy el akarja ütni a kutyát, akkor inkább én szólok a kutyának, hogy menjen arrébb, bújjon el, minthogy konfliktus legyen.
Érted, ugye?
A kutyát is meg kell védeni, ki kell menteni sok helyzetből, hogy inkább meg se történjen. Az a legbiztosabb.
Mert ha valami van úgyis a kutya a hibás!!!!!!
"Mert ha valami van úgyis a kutya a hibás!!!!!!"
Nem!
Az olyan kretén szülő a hibás, aki minden állatkínzást hagy a kölykének, és véletlenül se szólna rá, bármit is tesz!
Az ilyen hülyék miatt vannak a kutyatámadások.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!