Melyik kölyökválasztási módszer a jobb?
Van 3 tenyésztő, akiknél különbözően lehet kölyköt választani. Nektek melyik a szimpibb?
1. 3 hetesen lehet elkezdeni a foglalózást és kifizetési sorrendben lehet majd, elvitel előtt kiválasztani a kölyköt.
2. Le kell foglalózni 2 hetesen, és a tenyésztő választ a gazdijelölthöz kölyköt.
3. Lefoglalózod 3 hetesen, és már akkor meg kell mondani, hogy melyiket kéred, személyesen vagy fotó alapján.
Tenyésztőként én egyik híve sem vagyok a felsoroltak közül. Az én verzióm:
4. Külön gyűjtöm a hobby, kiállítás és tenyészkutya jelölteket és külön osztályozom a kölyköket is. Azokon belül a szukákat és kanokat. Ezekből a kiállítási kölyköket 6 hetesen lehet lefoglalni, addig csak érdeklődni. A hobby kölyköket már 2-3 hetesen is.
"Laikusként" tehát nem tenyésztési célra nekem az első hangzik a legkorrektebbül vagy a harmadik. A második nálam nem jönne szóba.
Hobbitenyésztőként (más állatfaj) azt mondom: alapvetően foglalási sorrendben működik. Vagy a gazdi "beleszeret" egy konkrét kölyökbe pl. fénykép alapján vagy elmondja, mik az igényei a személyiséget illetően, és ajánlok neki az alomból. De a még le nem foglalt kölykökből elvitelkor szabadon lehet választani, ha elvitelkor mégis egy másik, szabad kölyök a szimpatikusabb.
Ha a gazdijelöltel megbeszélik, hogy mik az igények (nyugis kutyát szeretne kisgyerekek mellé, aktívabb kutyát sportra, stb) akkor szerintem a 2-nak értelme, hisz a tenyésztő 8 hét alatt meg tudja ítélni melyik kiskutya milyen személyiség.
Megint más ha kiállítási célra kell a kiskutya, ott is vagy gyakorlott handler a gazdijelölt és tudja mit keres, vagy abszolút kezdő és a tenyésztőre bízza magát.
Az első fura, mert mi van akkor ha 2-3 embernek is ugyan az a kölyök szimpi de csak a foglaló után, a 8. héten derül ki, hogy hoppá mégsem övék a kölyök...Vissza a foglaló és nem lesz elég gazdi? Mert valakinek mindenképp kan kell, a másik a színhez, a harmadik a sportra való kölyökhöz ragaszkodik, nem miden alom olyan "egyforma külsőleg", hogy jelölő nyakörv kelljen. Ááá, ez így nem jó. Szerintem nincs olyan ember aki a 2.-at hajlandó elfogadni. Ennek ellenére én is futottam már bele olyan kennelbe, ami e szerint szerette volna a kölyköket gazdához juttatni. Természetesen el is köszöntünk egymástól. 100%-osan nem lehet a gazdi helyett választani.
A harmadik egy pici módosítással használható a legjobban véleményem szerint. 3 hetes kora körül 2-3 picire szűkítve a kört és várva a jellemére lehessen foglalózni, így nagyjából azért látszik, hogy kire nincs egyáltalán érdeklődő és kire nagy a tolongás. Így arra a kölyökre aki az első két választónál is ott van mint esélyes, érdemes szólni a soron következőnek, hogy ezt vegye számításba.
Én abban hiszek, hogy a tenyésztő beszélgessen sokat az érdeklődőkkel és tudja meg kihez milyen kölyök illik és adjon tanácsot a választásnál.
Amikor mi vettünk kölyköt a választás legelejére kerültünk, mert 1,5 éve érdeklődtünk a kennel iránt, voltunk korábbi almokat is látogatni, szóval nem csak úgy bepottyantunk a képbe. Amikor megszülettek a kölykök kaptunk fényképet és nem meghatározást és megkért a tenyésztő, hogy néhány napon belül mondjuk meg, melyikek között gondolkodunk és melyiket akik biztosan nem lesznek a mi igazink. Tudtuk milyen nemet, színt és habitust szeretnénk így az első kettő alapján már akkor is tudunk szelektálni. 4-5 hetes korában kellett véglegesíteni a döntésünket, akkor már személyesen is láttunk az almot és tenyésztői javaslatot is kaptunk. Ez után kellett foglalót fizetni.
Én kevéssel a születésük után küldtem foglalót, de nem konkrét kölyökre, hanem választási sorrendre, így 2.-ként választhattam, amikor 6 hetesek voltak. Nem azt a kutyát választottam végül, amelyik előtte képről a legjobban tetszett. Tehát majdnem az 1-es, de nem elvitelkor választva a kölyköt. Vagy ha így lett volna, akkor is meglátogattam volna előtte az almot, hogy ismerkedjek velük.
A 2-es módszerbe nem mennék bele, ajánlhat a tenyésztő, nekem is ajánlott, de azért mégiscsak én élek a kutyával sok-sok évig, hadd válasszam ki a leendő társamat.
A 3-ast meg szerintem felelős tenyésztő nem is ajánlja, túl kicsik még ilyenkor ahhoz, hogy lássa milyenek lesznek akár külsőre, akár természetre. Legfeljebb annyit lát, hogy melyik próbál jobban furakodni szopizni, és melyik gyengébb valamivel, de azért ez kevés megítélni őket hosszú távra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!