Fontos a törzskönyv, ha eleve ivartalaníttatni akarom a leendő kutyámat és nem akarom kiállításra vinni, de egy bizonyos fajta érdekel?
az örökletes betegségekre NINCS garancia, a legtöbb a kutya fél-egy éves korában derül ki.
mivel örökletes ,elvileg a törzskönyv lenne hivatott a szülők-nagyszülők egészséges vérvonalának ellenörzésére, DE !
pl :a wessen hibákra nem derül fény belőle, és egy kutyánál ez talán még fontosabb !!
nem biztosíték a törzskönyv, inkább csak megnyugtatóbb ,hogy egészségesek voltak a felmenők.ami nem biztosíték,hogy a kölykök nem lesznek-e később betegek.
az állatorvos sokat mesélhetne ezekről .
a biztosíték csakis az adás-vételi szerződés.
30-40 000.ft feletti vételárnál már mindenképpen javasolt
Semmi garancia nincs arra, hogy ha törzskönyves kutyát veszel, az tökéletes lesz, főleg kölyök korban nem látni biztonsággal./lásd legutóbbi angol bulldog Tv riportot/
Ha viszont törzskönyv nélkül vásárolsz kutyát, az biztos, hogy csak SZAPORITO , semmi képpen nem lehet ajánlani !
Van jópár nagyon tisztességes, felelős gondolkodásu tenyésztő, akik egyben fajtamentők is.Ők biztos nem vágnak át, jól ismerik az adott fajtát.
Ha kölyök kutyát vásárolsz soha nem tudhatod biztonsággal, hogy felnőttként milyen lesz.
Az ivartalanitás, csippezés nagyon fontos, legtöbb fajtamentő szervezet ezt a költséget átvállalja.
A törzskönyv azért fontos mert csak az a kutya kapja meg akinek mindkét szülője megcsinálta a kötelező tenyésszemlét, kiállítást, orvosi vizsgálatokat.
A tk csak 5500 Ft, de az ehhez szükséges megcsinálni valók sokkal több mint 20-30 eter..
Nem véletlen, hogy 50-60 ezerrel drágább egy tk.-s kutya. A tk. egy kimutatás, a kutya felmenőiről. Meg lehet nézni, ők egészségesek, szűrtek-e. A jó tenyésztő nemesít, kiállításokra jár önigazolás céljából, válogat a kanok közül, nem a legközelebbi, vagy legolcsóbb érdekli, hanem a szukájához legjobban illő. Tenyésztők közt is van különbség, ha meglátogatsz többet, kiderül. Szaporítókkal, meg szóba sem kéne állni. A hobbikutya minősége is számít, nem minden tk-s kutyát tenyésztenek tovább, szerintem ez egyértelmű: van egy 12 kutyás tenyésztő, évente kb. 2-3 alom, ez kb. 18-20 kiskutya, ebből jó ha 5-6 kerül kiállításra, tenyésztésre, nem azért, mert a többi rossz, azért, mert a legtöbb hobbi-gazdához kerül, olyanhoz, aki igényes arra, hogy kutyája a standardnak küllemileg, jellemileg megfeleljen, és egészséges kutyát tudhasson magáénak. Ez nem luxus, autót sem veszünk papírok nélkül.
Néha előfordulnak hibás egyedek, nem egészségtelenek, hanem pl. színhiba (blue-merlénél gyakori), őket ivartalanítási kötelességgel szokás eladni, és kicsit olcsóbban.
A szerződés pedig igazi garancia, védi a kutyát, a vevőt és a tenyésztőt is. Ha örökletes betegség jön elő, (pl. félheréjűség) akkor a tenyésztő állja a műtéti költségeket, vagy visszavásárol, kimondottan kiállításra vett kuty esetén újat is adhat. Ha viszont a vevő rossz körülmények közt tartja a kutyát (nem gondozza, eteti, láncra veri...), akkor a tenyésztő elveheti tőle. A szerződés mindenképp a kutya érdekeit védi legjobban.
ezt jól leírtad, én nem tudnám ilyen jól megfogalmazni :)
ez a lényeg, amit összefoglaltál
15.54
Nagyon jól leírtál mindent, köszönet érte!
Egyetlen kiegészítés, amit nem győzök hangsúlyozni:
Az ivartalanítási kötelezettséget én nem a kutyához, hanem a gazdához kötöm.
Lehet az tökéletes küllemű (vagy majdnem az, mert a tökéletes kutya ugye csak a standarben létezik), ha hozzá nem értő kezekben van.
Én alapból mindenkinek úgy adok kutyát, hogy amennyiben ő nem tenyésztő vagy nem a többedik kutyáját veszi, és az előzőekkel már járt kiállításokra, akkor ivartalanítási kötelezettséget vállal a szerződésben. A törzskönyvet pedig csak akkor kapja meg, ha ez megtörtént. Addig egy másolatot kap belőle, az eredeti pedig itt marad nálam.
És természetesen ilyen esetben féláron.
az sajnos tévhit, hogy a tk. kutyák azért drágábbak, mert .....
ez nincs így .
egy kutya ugyanannyiba kerül a tenyésztőnek, mire eladható korba kerül ,hiszen a genetikai hibák később jelentkeznek, a tk nem biztosíték ( a genetikai betegségektől mentes szülők kiskutyái lehetnek betegek, a törzskönyv ebben nem segít sokat)
leginkább azért kell, mert nem vihetsz a legtöbb kiállításra tk. nélküli kutyát, valamint nem tenyészthetsz tovább tk. nélküli kutyát.
de hogy egy papírlap megvédjen a genetikai betegségektől, ez azért fura ???:)
érdekes a korcs kutyák között sokkal kevesebb a beteg, a fajkutyák között ahol mindegyiknek van tk-ja , rengeteg a genetikailag, és idegrendszerileg beteg, és nem csak a szaporítók miatt, hanem a felelőtlen és végiggondolatlan sztenderd leírások,és követelmények miatt !!!!!
lsd: angol buldog ( mesterséges megtermékenyítés- császáros szülés )
king-charles spániel - túl kis koponya -( változtatják a sztenderd-et)
stb-stb-stb.
8:17-nek
Azt azért nem mondanám, hogy egy jó tenyésztő ugyanannyit költ a kicsikre mint a szaporító. Gondolj csak bele:
Szukát megveszi: 100000, oltások évente: 8000, kullancsvédelem: évente 10000,pl. ha Kiltixet vesz (és még ez a legolcsóbb minőségi védekezés). Kiállításonként 15000 (nevezés, utazás), felszerelések: 30-40 ezer. Tenyészszemle 60000 és utazási költségek. Szűrések: 30-40 ezer. Havi táp, mert nem Pedig...-t etet: 10000. Fedeztetés:80000. Alombejelentő:2000. Ultrahangok:10000. Kölykök oltása, féregtelenítése: 8-10 ezer/db. Kölyöktáp: 15000/csomag.Törzskönyv/chip: 6000/db És rengeteg idő.
Ebből mit vesz meg egy szaporító? Szerintem semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!