A falkavezérség tényleg elérhető ezekkel?
Nagyon sok helyen olvasom a módszereket, mint az ajtón ki/be menetel, sétánál nem mehet arra, amerre ő akar, földre lenyomás, stb.?
A helyzetem a következő: Kaptam ajándékba egy rottweiler kutyát, 2éve. Minden szépen ment, jártunk kutyaiskolába, letette az engedest (bár nem a legjobb eredménnyel). Aztán történt egy kis gond az életemben, így kevéa időm volt rá, de azért volt vele foglalkozva, csak nem annyi, amennyit megérdemelt volna. Elajándékozni nem mertem, mert féltem, hogy rossz helyre kerül, és nagyon szeretem, igazából csak ő van nekem..
De ennek az elhanyagolásnak az lett a következménye, hogy a falka legaljára kerültem, félti előlem a kaját, nem simogathatom mikor én akarom stb. Viszont én ezt nem tűröm, de nála a falkából kizárás nem válik be. Ha agresszívan lép fel, és lenyomom a földre a grabancát megrángatva, addig ott tartva, míg le nem nyugszik, akkor visszakerülök a falkavezér szerepére vagy műkéz-készítők telefonszáma után nézhetek? A súlyunk azonos..plusz mostanában sétánál rendszeresen kitámad a pórázról is embernek vagy állatnak, ha nem szimpi. Azokra is, akikkel kiskorában játszott...Ezt olyankor úgy korrigálom,hogy megkérem a másik gazdát hogy jöjjön el mellettem nyugodtan, olyan közel, amennyire nem tud az én kutyám érintkezni a másikkal és a gazdival, olyankor leültetem, ha nagyon hisztizik, kicsit megemelem a láncos nyakörvet. Látta kiképző, sajnos hétvégente dolgozok, így nem tudok folyton eljárni suliba de ő ajánlotta ezeket, amiket leírtam és alkalmazok. Eddig 2hónap telt el, és most már odafigyel jobban a szándékomra, de tudja, hogy hogyan kell túljárni az eszemen..
Nem ütném meg soha, de már nagyon azon a határon vagyok, hogy megcibálom..de ha oda a karom/fejem, stb, akkor nem lesz aki etesse és még ki is rúgnak:D
Nem félek tőle, mert ismerem, csak érdekes, hogy így felhatalmazta magát, és én ezt nem tűröm. (ismétlem, nem vagyok híve a bántalmazásnak, de eddig egyik kutyám sem volt ilyen).
Amúgy két kaukázusi után azt hittem, könnyebb lesz:D
Akartam mellé még egy staffot is, de ezek után...
Hát ez kicsit komplikáltabb dolog. Ezek a szabályok arra jók, hogy adjanak egy iránymutatást, hogy hogyan viszonyulj a kutyához, meg mik azok a pontok, amiket a kutya kiemelten figyel. De ezek betartásával is simán lehetsz te alárendelt, csak közben összezavarod a kutyát azzal, hogy néha mégis kikéred magadnak.
A földrenyomást meg ne csináld. Könnyű elrontani, és akkor inkább veszítesz a tekintélyedből, mint nem.
A legjobb lenne felkeresni egy olyan kutyasulit, ahol tudnak neked segíteni ezekben - és ahova el is tudsz járni :) Vagy házhoz hívni viselkedési problémás szakembert.
Egyébként vannak olyan kutyák (bár nagyon ritka az ilyen), akiknek kell egy rohadt nagy verés ahhoz, hogy észhez térjenek. Hogy érezzék, hogy ez nem vicc.
Az alatt mit értesz, hogy a falkából kizárás nem válik be? Hogy csináltad, milyen szakember irányításával, meddig, és miért adtad fel, amikor még nem hatott?
Érdekes, hogy írod többször, hogy nem tűröd az ilyet, mégis hagytad a fejedre nőni.
Földre ne nyomd le! Az én kutyám pl. nagyon könnyen behódol, na őt akárki lenyomhatja, megadja magát egy másodperc alatt. Ez a kutya nem hinném, hogy megadná, csak feldühödne egyelőre.
- Kezdheted szerintem apróbb lépésekkel. Állíts fel szabályokat (bármilyen szabály jó, az a lényeg, hogy tudd érvényesíteni az akaratodat)
- Egyél előtte a táljából (elég ha csak úgy teszel :D) és utána add oda neki a tálat.
- Ne legyen előtte a labdája, csak akkor add neki oda, mikor te akarsz játszani és akkor legyen vége a játéknak, mikor te akarod.
- Ha kéri, hogy simogasd, küldd el. Ne zargasson téged mikor pihensz. Majd mikor te akarod simogatni, akkor hívd magadhoz.
Most ennyi jutott eszembe :D
A falkakizárást azt először órákra, aztán napokra, végül egyszer 2hétre szabályosítottam. Ha pl odakapott a kezemnek, mikor kajáláskor a fejénél matattam, azonnal elzavartam, elvettem a tálat, közben hátravittem a kertbe (van lekerített rész), és a két hetesnél nem néztem rá, minimális séta, nulla játék. Ezt a kiképző is bíztatta. De aztán mikor feloldottam, majd kiugrott a bőréből, annyira örült, hogy hozzászólok, és az aznapi sétán ugyaúgy viselkedett, mint a két hét elején, bár bújósabb lett..
És a rövideknél is ez volt, ugyanúgy megszólta, ha pl este mikor már aludt, oda mertem menni simogatni..egyből morgott, fröcsögött..(de nem kapott a kezemhez). Annál is kizavartam a házból, magára hagytam, másnap foglalkoztam vele..
Olvastam még bentlakásos kiképzésről, de én úgy gondolom, hogy az semmit nem ér, mert nehogymár más oldja meg helyettem..
Na mindegy, a héten biztos kitör belőlem a lázadás..októberben megyek "nyaralni", addig nem hagyom annyiban, mert ő is jön természetesen, de ilyen természettel megnehezítené a pihenést :D
Muszáj kitartónak lenned, csak úgy fog működni. Ha először kudarc ér, csinálni kell tovább. Te legyél kitartóbb, ne a kutya.
Amúgy én úgy vagyok vele, hogy igaz, hogy nem szabad kutyát megütni, de ha egyszer is rám morogna, akkora pofont kapna, mint a ház.
A falkavezér nem óvónéni. A falkatagok megvédik egymást, rangsortól függetlenül, mert mindannyian önálló felnőtt harcképes egyedek, akiknek fontos a többiek épsége is.
Ettől függetlenül a kutya-ember viszony nyilván nem 100%-ban megfeleltethető a kutya-kutya viszonynak, de azért olyan 95-ben igen. A falkarendszer megvan a kutya fejében, oda illeszt be minket is, akár tetszik, akár nem. Alkalmazkodik nyilván ahhoz, hogy mi nem vagyunk kutyák, de azért az ő világa mégiscsak ilyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!