Mit gondoltok a "hobbiterelesrol"? Valoban allatkinzas?
1-es vagyok.
Én nem nagyon értek a tereléshez, ezért butaságokat se akarok leírni. Csak józan paraszti ésszel belegondolva írtam azt, hogy a nyáj szempontjából nem tartom éppen valami jó murinak a dolgot. De a hozzáértők biztosan jobban tudják :)
Nem értek hozzá, de úgy gondolom, hogy biztos jobban megviseli az állatokat az, ha "ész nélkül" össze-vissza tereli őket a kutya, mintha szépen egy irányba, kontrollált keretek között tenné, de ha nem tart sokáig, gyakran vannak cserélve, valamennyire kordában tartják a kutyát, hogy ne csípje a birkát, ha nem muszáj, akkor nem hiszem, hogy szenvednének.
Viszont ha nem cél, hogy a kutyát terelni tanítsák, akkor miért mennek "birkát kergetni"? Hogy birkák között is rohangásszon egy kicsit a kutya, vagy miért?
"Nem értek hozzá, de úgy gondolom, hogy biztos jobban megviseli az állatokat az, ha "ész nélkül" össze-vissza tereli őket a kutya, mintha szépen egy irányba, kontrollált keretek között tenné"
Ez itt a kulcsmondat. A birkák is állatok, tanulnak, és részint a terelőkutyáknak hála megtanulják, hogy mit szabad és mit nem. Ha a kutyák össze-vissza kergetik őket, ez az egész képlet megborul, mivel nem tudják elképzelni sem, hogy mit kellene csinálniuk.
Nem véletlenül szoktak az engedelmes pásztorkutyák is a gazdájuk lábánál heverni ha nincs tennivalójuk, nem pedig össze-vissza kergetni a birkákat, mivel mind a kutyák, mind a birkák mozgásának kell, hogy legyen célja, amit mindkét állat megjegyez.
A másik rész az, hogy nem tudom, találnál-e olyan gazdát, aki engedi, hogy kutyákkal kergesd a birkáit, kivéve ugye, ha valamilyen ismerős az illető.
Otos: azert, mert hiaba nem tanitjak, attol meg fantasztikus latvany, ahogy a kutyaban feleledbek az osi osztonok.
Egyebkent igazatok van, tenyleg nem sok ertelme van ossze-vissza kergetni a birkakat. Mi a velemenyetek arrol, amit mi csinaltunk? 1 eves kora korul a mudim nagyon sok viselkedesi problemat mutatott es kikepzot hivtunk. O mutatott par modszert, ami sokat segitett, emellett javasolta a terelest. Akkor rendszeresen jarni nem tudtunk, csak 1-2 havonta egyszer, de ezek az alkalmak is gyokeres valtozast okoztak. Pedig mozgatva volt rendszeresen, trukkok, apport, seta, bandazas stb de egyik sem volt olyan jo, mint a tereles. Egyetlen alkalom utan 1 honapig erezhetoen nyugodtabb volt. Aztan egyik nyaron volt ido meg penz is, kemenyen ragyurtunk, jaetunk heti 1-2 alkalommal es letettuk a munkavizsgat, utana jartunk versenyezni is, eredmenyesen. Sajnos hamarosan jott a gazdasagi valsag+meg is szunt a terelesi lehetoseg a kozelben es mar csak par havonta jutottunk birka kozelebe. De ilyenkor sem esz nelkul tombolt, hanem nagyon is fegyelmezett volt, csak fejlodni nem volt mar lehetosegunk.
Te hova jársz terelni? Mert ahova én jártam, ott úgy kezdődik a dolog, hogy a kutya szót fogad és lehet irányítani. Magyarán ennyit a kergetésről. Normálisan nevelt és terelőösztönnek rendelkező kutya nem kergeti össze-vissza a nyájat, hanem tereli, mégha nem is olyan profin. Ilyen alapon az is állatkínzás amikor a pásztor tereli a nyáját. Meg különben is a dolgozó terelőkutya sem úgy születik, hogy tud terelni.
Másodszor pedig a birkák be vannak erre tanítva, hogy kövessék azt aki eléjük áll, és megszokták a sok kutyát.
Szóval nem kell ilyen túlzásokba esni, semmi baja nem lesz azoknak az állatoknak. Ez a modern állattartás egyik átka, hogy egyesek minden túlbonyolítanak és görcsölnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!