A születési sorrend és dominancia?
Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy a születési sorrend összefügg azzal, hogy melyik kölyök lesz később domináns? Pl. amelyik először születik, az lesz a legdominánsabb, vagy ez nem függ össze?
(Lehetőleg olyanok írjanak, akik hallottak róla, vagy tapasztalták, ne olyanok, akik csak a hasukra ütve kitalálják, hogy szerintük melyik.)
Előre is köszi! :)
Köszönöm a válaszokat!
És a kölyök kutyáknál lehet látni, hogy melyik dominánsabb? Mármint az a kölyök, amelyik kicsi korában a legcsendesebb, az később lehet hogy dominánssá válik, vagy marad csendes és nyugodt kutya?
8 hetes "kiskutya falkát" láttam. Ott elég egyértelműen látszott már melyik a domináns, melyik csöndesebb. Volt egy falkavezér :)
Nálunk is születtek kiskutyák (kevesen voltak, valószínűleg ezért) náluk nem volt domináns vagy kevésbé domináns.
A dominancia nem egy igen-nem dolog ám :) Minden kutya valamennyire domináns. Amelyik nagyon kicsit, azt hívjuk egyszerűsítve nem dominánsnak, de mivel a dominancia nagy vonalakban az akaratérvényesítő képességet jelenti, az meg ugye minden kutyának van valamennyi, olyan valójában nincs, hogy egy kutya egyáltalán nem domináns, meg nincs választóvonal, hogy na ez még nem, de amaz meg már igen.
Vannak viszont szintjei, vannak dominánsabb meg kevésbé domináns egyedek, és mindegyik csak akkor jelent problémát, ha nem megfelelő közegbe kerül vele a kutya. Szóval kiválasztáskor sosem a kölyök alomtársaihoz viszonyított helyzetét érdemes nézni, hanem a családot, ahová kerülni fog a kutya, az embereket, a többi kutyát, mert oda kell tudnia beilleszkednie.
Ja, és a dominancia nem feltétlenül egyenlő a törtetéssel és a parasztkodással :) Az igazi falkavezér típusú kutyák (nagyon ritka ám az olyan) csendesek és nyugodtak, nem balhéznak feleslegesen, általában nincs is rá szükségük, mert egyszerűen csak hallgatnak rájuk, annyira határozott elképzelésük vana dolgokról. Ha meg mégsem, azt gyorsan és tisztán lerendezik.
Egy idegbeteg falkavezérrel amúgy sem élne sokáig egy falka sem. Az a viselkedés olyankor szokott kialakulni, ha a kutya valamiért szükségét érzi, hogy folyamatosan megerősítse a pozícióját, nem elég magabiztos, ellenben nagyon ambíciózus. A gazdához képest olyankor tuti, hogy domináns, de valójában a kutyák összességéhez képest egyáltalán nem biztos.
Akumi!
Sokáig úgy véltem, hogy az ilyen típusú kutyák akiket előbb leírtál csak a könyvekben, a filmekben netán egy elfogult gazdi fejében léteznek.
Aki nincs tisztában a dominancia valós és pontos megnevezésével annak hiába mondod, annál: domináns = kezelhetetlen...
Viszont 5 éve ismerek egy pontosan ilyen habitusú német vizslát. Küllemben és jellemben egyaránt egyszerűen elképesztő mennyire a szó szoros értelmében domináns kutya. A kutyám, ha hallja hogy jön, de még nem látja már lefekszik. A környék ismerős kutyái vigyázzba vágják magukat,ha arra sétál, a vizeletét nem jelöli felül egyik sem:))
Ja és soha nem láttam kötözködni vele másik kutyát sem:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!