Miért és mikor célszerű ivartalanítani a kan kutyákat?
A nem tenyésztésre szánt, kedvencként tartott kutyák ivartalanítása ma már Magyarországon is részét képezi a felelős kutyatartásnak . Mind állatorvosi, mind állatvédelmi szempontból számos megalapozott érv hozható fel a beavatkozás mellett. Hogy tisztán láthasson ebben a kérdésben, a következőkben megpróbálunk átfogó tájékoztatást nyújtani magáról a beavatkozásról, illetve annak következményeiről.
Csökken a nemi hormon termeléssel összefüggő kórképek, például a végbéldaganatok kialakulásának valószínűsége.
A heredaganat kialakulása megelőzhető.
Megszűnik a szukák tüzelésével összefüggő kóborlás és az ebből adódó veszélyhelyzetek, kellemetlenségek.
Csökken a kanokkal szembeni agresszió, illetve az ivartalanított kan kutyát rendszerint más kanok sem támadják meg, mivel nem érzik az ivari szagot, így nem tekintik riválisnak.
A fiatalkori ivartalanításnak a kutatások eredményei szerint nincs negatív hatása a kutya fejlődésére. Így célszerű a műtétet 6-8 hónapos korban elvégeztetni, hogy az ivaréréssel összefüggésbe hozható viselkedésváltozások (kanok iránti agresszió, kóborlás) ne váljanak rossz szokássá.
Ivarérés előtt a legjobb.
Ha nem ivartalanítod, az nem abban merül ki, hogy elmegy dugni (bár az se jó, pont elég keverék kölyök van így is a menhelyeken, és ha egy lényegesen kisebb kutyát talál meg, az megölheti a szukát kölyköstül), hanem:
- könnyebben összeverekszik más kanokkal
- tüzelési időszakban hajlamos lesz szökni, elüttetheti magát, megverhetik más kanok, vagy úgy elkószálhat, hogy sose talál haza
- minden tüzelési időszaknál (illetve a tüzelési időszakon kívül tüzelő szukák közelében) úgy fog fel-alá járkálni egész nap, hogy nagyon "kanos", vinnék a hormonjai, de nem tehet eleget a szaporodási kényszernek, nagyon stresszes időszak, sok kan olyankor teljesen elkattan, nem eszik, nem csinál semmit, csak a szukákon jár az agya
- ha egyszer sikerül neki összehoznia egy "randit", még jobban rácuppan az egészre, és akkor ugyanez hatványozottan jön
- nagyobb az esélye a mindenféle ivarszervi megbetegedéseknek, plusz a rendszeres és durva hormonális terhelés is megviseli a szervezetét, megrövidíti az életét
Ha ivarérés előtt ivartalanítod, akkor ezeket mind megúszod.
Ha utána, amikor már kialakultak nála a rossz szokások, azokról már nehéz lepattintani, az egyik sulisunk is ma mesélte, hogy az ivartalanítva örökbefogadott két éves kanja összeragadt egy szukával, ennyire megmaradtak a régi szokásai. Szóval ne várd meg, amíg bebizonyosodik, hogy jé, tényleg veszélyes lehet ez a dolog.
Nagy-, és óriástestű kanoknál én ivarérés utáni ivartalanítás párti vagyok. Az én kanom kamasz képű és testalkatú maradt. Következőnél megvárjuk, amíg kifejlődik és beérik teljesen.
Addig pedig természetesen nem engedjük, hogy félévente megdugjon egy szukát - remélem ti sem kérdező!
Elkaphat nemi betegséget, és egy újabb alom teljesen fölösleges a világra. Így is tömve vannak a menhelyek!
Ha nem ivartalaníttatod, lehet ivarszervi rákja, szökhet, ha tüzelő szuka van a közelébe, és különben is, egy törzskönyv nélküli, tenyésszemlével, orvosi vizsgálatokkal nem rendelkező kutyának nem kell párosodni. Mikor a kutyák falkába éltek, akkor sem párosodott minden kutya.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!