Szeretnék Rottweiler tenyészetet nyitni majd ha nagy leszek. Hogyan kellene hozzákezdeni?
Egy kis matematika
...miért is nem lehet tenyésztésből megélni?
Szuka vételár: 100.000,- Ft-tól 2000 Euroig (500.000,- Ft.)De maradjunk csak a 100 ezres kategóriánál.
Szuka felnevelése 2 és fél éves koráig:
- Oltások, féreghajtás, kullancsriasztó, vitaminok 50.000,- Ft.
- Táp (kutya méretétől függő, vegyünk egy közepes termetű, 20 kg súlyú kutyát) 150.000,- Ft. (Ugye, hogy nem is a kutya vételára a sok?)
- Szűrővizsgálatok: 35.000,-
- Kiállítások, tenyészszemle: Na ez egy feneketlen pénznyelő, attól függ, hány kiállításra vittük el a kutyát, hányszor mentünk külföldre vele stb. Átlagosan kiállításonként 10-15 ezer forintot számolhatunk, ha csak itthon megyünk, de külföldre ennek sokszorosa az útiköltség miatt. Vegyünk mondjuk 15 kiállítást és tételezzük fel, hogy nem egy kutyát viszünk, így az útiköltség kevesebb. Így sem jön ki a buli 300.000,- Ft alatt.
- Fedeztetés előtti állatorvosi vizsgálatok: 20.000,-
- Fedeztetési díj: (általában 1 kölyök ára, pl. mint amennyiért a szukát vettük) 100.000,- Ft. - Külföldi fedezés vagy spermabehozatal esetén az utazási-szállítási költség: 100-300 ezer Ft, de lehet ennek többszöröse pl. egy tengerentúli kan esetén. Vegyünk egy kedvező esetet: 100.000,- Ft. Születik mondjuk 6 kölyök komplikációmentesen, tehát nem kell külön orvosra költeni.
- Szülés utáni orvosi vizsgálat: 5.000,- Ft.
- Kölykök oltásai, féreghajtása: (kölykönként 3 oltás, féreghajtás) 30.000,- Ft.
- Kölyöktáp: 40.000,- Ft.
- Törzskönyv, chip, állatorvosi vizsgálatok: (kölykönként 8000 Ft) 48.000,- Ft.
Ez összeadva: 878.000,- Ft.
Egy kutyát a tenyésztő megtart, 5-öt elad (500.000,- Ft bevétel), akkor a végeredmény 378.000,- Ft ráfizetés volt. És persze maradt két szép kutyánk.
Persze, nem egy almot tervezünk, bár egy normális tenyésztő 3-nál többször nem hoz le almot ugyanattól a szukától.
A kutya a hátralévő életében:
- megeszik még 12 év alatt: 720.000,- Ft értékű tápot
- állatorvos, oltások, féreghajtás, vitaminok, kullancsirtó: 150.000,- Ft.
- fedeztetési díj és a kiskutyákkal kapcsolatos kiadások - ha nem számoljuk az inflációt - később sem változnak.
Ezek együtt: 343.000,- Ft, amennyiben ismét 6-os alommal számolunk.
Természetesen ha a szukát érdemesnek tartotta a tenyésztő újra fedeztetni, megint csak megtart kiskutyát, marad 5 eladott kutya.
Tehát a fennmaradó 12 év és még két alomra ráköltünk 1.213.000,- Ft-ot. És eladunk 10 kiskutyát 1.000.000,- Ft-ért.
Így a későbbiekben már "csak" 213.000,- Ft-ot fizettünk rá.
Nem beszélek itt azokról az esetekről, ha a szukától nem kívánunk 3 almot lehozni (mert pl. telített a létszám és nem tudunk új kiskutyát bevállalni), vagy ha komplikációk merülnek fel a vemhességnél, szülésnél, többször kell utazni külföldre, mert első alkalommal nem sikerült a fedeztetés. Esetleg a kutya sok kiállításra jár külföldre is, vagy a fedezésért sokkal többet kérnek, mint itt számoltunk. És persze nem minden fajtánál van 6 kiskutya, egy kisebb testűnél nem ritkaság, hogy csak 1-2 kiskutya születik vagy marad életben. És természetesen nem adtuk hozzá a kutya tartási költségeihez a méltó búcsút. Nem mindenkinek van lehetősége a kertjében eltemetni elhunyt kutyáját.
Egy hamvasztás vagy kisállat-temetőben elhelyezés 60-100 ezer forint.
Természetesen ettől kisebb eltérések előfordulhatnak, ám a lényeg látható: ha a kutyánknak mindent megadunk, ha törekszünk a minőségre és a tisztességes állattartásra, az összegek nagyjából így alakulnak.
Érdemes ezen elgondolkozni, amikor azt tervezzük, tenyésztésre adjunk a fejünket...
Hát szerintem ha egy millát összegyűjtesz abból már el lehet indulni, jó minűségű,ígéretes tenyésszukákat tudsz venni, mondjuk kettőt, kialakítani a helyüket(legyen az kennel vagy egy különálló kis kutyás épület),megcsinálni az elletőt(fűthetőre célszerű,kicsempézve,lehetőség szerint folyó vízzel akár 2-3 szoptatós szuka elhelyezésére alkamasnak).
Szóval nem két fillér.
Ugyan már ne vicceljetek. Először is egyszerre bőven elég egy kutyával elkezdeni, nem kell 3-4-et beszerezni egyszerre. Azzal az egyel kitapasztalni a kutyás világot és egy- másfél év elteltével venni hozzá egy másodikat. Kennelt és "kutyás helyiséget" sem kell kialakítani, ha jól körül van kerítve a kert és a kutya bemehet a házba.
Rengeteg kutyatenyésztő ismerősöm van és egyik sem olyan pénzes, hanem egyszerű emberek egyszerű állásokkal. Mindenki fokozatosan építi fel a kenneljét. Nem kell egyből beruházni mindenre, hanem majd ha nagyobb lesz a kennel, akkor kell kennelekben meg hasonlókban gondolkodni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!