Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kommunikáció vs. Falkasorrend?

Kommunikáció vs. Falkasorrend?

Figyelt kérdés

Van egy középkorú Jack Russell szukám. Nagyon jó vele a kapcsolatom, egy-egy kis összezörrenést leszámítva sose volt vele gond, nagyon erősen kötődik hozzám, figyelmes, okos kis kutya.

Ugyanakkor vannak olyan hibái, amik engem nem érdekelnek, de amiktől minden kiképző a kardjába dőlne, pl. dülledt szemekkel ül mellettünk, míg eszünk, szóval kunyerál (engem nem zavar), aztán nagyon húz séta közben (megtanítottam neki a szép lábnál követést, de valójában mindketten lesz*rjuk), időnként fellopakodik az ágyra, meg ilyenek.

A múltkor elfelejtettem megetetni, és célzott nyüszögéssel és szuggesztív tekintettel hívta fel a figyelmemet a mulasztásomra. Akkor jutott eszembe, hogy elvileg ugye nem kéne azt csinálni, amit a kutya követel. Ugyanakkor tök sokszor előfordul, hogy odajön hozzám, szól valamiért, én meg megyek utána, és megmutatja, hogy mi a nyomora. Pl. ki kell mennie, üres a vizestálka, labdázni szeretne, fel akar jönni az ölembe, vagy akármi.

Tudom, mákom van vele, és a másik kutyámmal nem is merném ezeket bevállalni.


Bevallottan elég lazán kezelem a falkavezérség-dolgot, mert amíg a behívás 1000% működik, addig nem érdekel, hova helyezi magát a kutya a "falkában". A behívásra vagyok egyedül hisztis, de nála azzal sose volt gond.


Nálatok is van olyan, hogy az alapvetően problémamentes kutyátoknál felrúgtok bizonyos alapszabályokat, mintegy biztatjátok, hogy kommunikáljon veletek, szóljon, ha valami baja van?


2014. nov. 24. 11:28
 1/5 anonim ***** válasza:
77%

Nagyon fontos, hogy kommunikáljon a kutya. Az a lényeg, hogy ne menjen át terrorba, hogy játsszál velem MOSTAZONNAL, adjál enni, mert csak, ki akarok menni, mert mittudomén, unalmas idebent, satöbbi. Nem szabad ugrálni neki. De ha baja van, azt jelezze. Mondjuk a simi/játék/ölbevevés kunyerálás az pont nem ez a kategória, de az üres vizestál, a kimaradt etetés, a "ki kell mennem" jelzés tök jó, ezeket lehet bátorítani, amíg nem fajul el a dolog.

Ezeket a szabályokat egyébként nem a jól működő kutyáknak találták ki, bár tény, hogy nekik is egyszerűbb úgy az élet, ha tényleg tiszta minden, és nem kell egy számára idegen helyzethez alkalmazkodnia, amikor néha falkavezérként viselkedsz, néha nem, de mégis el kell fogadnia annak. Ez sok kutyának megy, soknak meg nem. Én azt mondom, hogy hasznos ezeket csinálni a kutya lelki békéje érdekében is, de nem tragédia, ha egy jó kapcsolat mellett mégiscsak szarva van rá. Vélhetően amíg nincs vele gond, úgysem fogtok kutyakiképzőt látni, ha meg mégis lesz, akkor úgyis félre kell tenni ezt a hozzáállást :)

2014. nov. 24. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ezzel semmi baj nincs. Nem elvarhato, hogy a kutya szo nelkul ehezzen-szomjazzon, mert ti elfelejtettetek. Problema azzal van, ha kovetelozik es zavar. Egy pelda: ha odahozza a ladbat, hogy jatszatok es te eppen jatszani akarsz, az rendben van. Ha viszont eppen nem akarsz jatszani de o eroszakosan a kepedbe tolja a labdat, ugat stb akmor buntetni kell.
2014. nov. 24. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nyilván én is sokszor mondom neki, hogy "most nem", és nem adom neki a tál süteményt, hiába néz jelentőségteljesen. :) Ha nagyon erősködik, akkor rámordulok és kész. De pl. mikor épp jókedve van, akkor nincs ellenemre, hogy labdázzunk kicsit (nem mai csikó már, sokszor nincs kedve játszani), még akkor sem, ha épp mást csinálok és nem akartam labdázni vele.
2014. nov. 24. 11:41
 4/5 anonim ***** válasza:
Szerintem jó ez így, legalább ő szól ha te valamit elfelejtesz.
2014. nov. 24. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
76%

Irigylésre méltó kurya gazda viszony!! Szerinten a legtöbb kezdő kutyatartó (a kezdeti időkben én is) beleestünk abba a hibába, hogy ezt a falkavezér dolgot túllihegjük és elfelejtük, hogy miért is van ott az a kutya. Nem egy probléma forrásnak hanem társnak! Nem azért hogy 0-24be azon agyaljunk hogy na akkor most ki is a falkavezér vagy hogy is van ez. Volt eset, hogy a kutya ráindult egy rigóra..letiltottam tett még egy két lépést...megfordultam otthagytam a sunyiba. Észbe kapott pitiözön...de utána sokat agyaltam a sztorin...

Aztán rájöttem hogy addig amíg azt csinálok a kutyával amit akarok mert a bizalmi viszonyunk rendben van, amíg akkor nyúlok ételéhez/játékához amikor akarok és amíg bármiről le tudom tiltani első teljesen maximum 2. odadörrenésre addig kva mindegy hogy odagurítja e a labdát vagy sem. Max azt mondom hogy most nem és lelombozva elsomfordál.

Szóval ezeket a falakdolgokat kicsit túlmisztifikáltnak tartom (most már). Nyilván kellettek hogy legyen egy alap de kb ennyi.

2014. nov. 24. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!