Kutyám miért nem őrzi a házat?
Te hülye vagy? Minek ugasson egész nap?
Ha bejön egy idegen, akkor támadjon, ugasson. De ha elmegy valaki a kapu előtt, mi a bánatért ugasson?
Ha ugatna egésznap, akkor azzal lenne a bajod.
Mit szeretnél? Ha hörögve nekiugrana a kerítésnek minden idegen láttán vagy esetleg ugorja is át a kerítést és tépje szét őket?
Teljesen normálisan viselkedik a kutyád. A kerítés másik oldala nem az ő területe. Pontosan elég annyi, hogy megfigyeli mi van az utcában és veszély esetén jelez. Az, hogy a ház előtt megáll egy autó az nem veszély.
Halkan jegyzem meg, ha ennél komolyabb elvárásaid is vannak a kutyáddal szemben akkor vidd el őrző-védő foglalkozásra ahol ezeket meg is tanulhatja. Az ösztön az egy dolog, az ösztön kezelés pedig megint más.
Mondjuk a Kaukázusi, az már nem pásztorkutya. Az ősei valamikor azok voltak, de már amikor a Szovjetunióban is elterjedt, akkor már nem a pásztorkutyának való egyedeket tenyésztették, hanem a degeneráltabbakat, amik pásztorkutyaként nem állták volna meg a helyüket. ÚGYNEVEZETT őrző-védőket. Amik tartják a fogást, indokolatlanul is túlzottan agresszívek emberrel és más kutyákkal, stb.
Amúgy van igazság abban, amit mondasz, de inkább az a helyzet, hogy egy jó pásztorkutyának - egy jó EGYEDNEK, nem egy jó fajtának - nincs szüksége őrző-védő szakkörre. Még a farkasoktól örökölt ösztönei miatt magától jól működik.
ÉS az őrző-védőségre nem is lehet tanítani, ha ösztönből nem megy. Az csak egy felépített színész kutya lesz, aki esetleg szeret a csibészkarral játszani vagy megcsinálja, mert tudja, hogy ezt várják tőle. Ettől még persze működhet a dolog, a célt eléri vele az ember, mert amíg a kutya nem tudja, hogy mi az igazi helyzet és ő mennyit ér éles helyzetben, addig működik. Az emberek félnek az ugatós kutyáktól, a kutyák pedig nem félnek az embertől (főleg a kerítés másik oldaláról) - amíg azok egyszer éles helyzetben jól fejbe nem verik őket.
Az úgynevezett őrző-védő kutyák közül - kiválogatás hiányában - tízből kb. egy kutya viselkedik megfelelően (vagyis ésszel támad) ha idegen lép be a területére. A mai pásztorkutyák közül kb. tízből kettő. Ezért kell mindig az egyedeket kiválogatni, nem elég csak annyi, hogy kuvasz vagy komondor.
Más a helyzet a súlyosan degenerált kutyafajtákkal, amiket direkt elmebetegségre tenyésztettek (és persze treníroztak, enélkül ez sem nagyon megy), az ún. harcikutyákkal. Ezekből szándékosan kiölték a a farkasoktól örökölt egészséges ösztönöket, hogy ne küzdjenek hiába és a dominancia kivívásáig harcoljanak csak. Ezek már bármikor, bármit megtámadnak és bármeddig harcolnak. Persze itt is a kiválogatás a kulcsszó, mert ennek a célnak sem felel meg a fajta minden egyede, hanem visszatér a posványba, ebben az esetben normális(abb) kutya lesz.
Úgyhogy a nagy b. helyzet az az, hogy a legtöbb kutya nem csinál semmit ha idegen megy be a portára. Mindegy, hogy milyen fajta. Általában az ugatás a legtöbb, amit tesznek.
De! A kutyától nem is szabad elvárni, hogy terminátorként működjön, mert nem az! A legtöbb, amit egy kutya tehet, hogy amikor belép a területére, akkor ugat, figyelmezteti a gazdáját a veszélyről és valamennyire akadályozza az elkövetőt. Ennél többet nem szabad várni. Főleg egyedüli kutyáktól. Az nem fog működni. Ezen csak úgy lehet javítani, ha több kutyát tart az ember, egy valóságos kis falkát, úgy sokkal bátrabbak lesznek és a bűnözőknek is sokkal nehezebb dolguk van mondjuk öt kutyával, mint eggyel. És a gazda jelenléte is fokozza a bátorságot. Egy darab kutya az csak jelzőkutya lehet, más nemigen.
A legkeményebb pásztorkutyákból is csak kb. tízből egy-kettő fog támadni ha belép egy idegen a kapun, ez tény.
Ha azt szeretnéd hogy a kutyád ugasson ha valaki megáll,elsétál,elbicajozik,(netán a postás csenget másodjára)akkor egy ilyen kisméretű idegroncs törpehörcsög-kutyát vegyél,az ugatni fog.
Egy nagy csak akkor teszi a dolgát ha muszáj.Attól mert nem ugat állandóan,azért nagyon is figyeli a területét.
Vagy egy idegbajos szörnyet szeretnél kinevelni,aki a falevélre is szétszedi a kerítést?
Akkor az lenne a baj hogy állandóan ugat a kutya,egészen addig amíg valamelyik szomszéd meg nem unja.
Kvázi a kutyád normális,semmi baja nincsen.
Mint írtam, a bullterrierre is igaz, hogy csak akkor működik a harci kutya is harci kutyaként, ha mindig kiválogatják az arra megfelelő egyedeket és azokat erre külön trenírozzák.
Viszont valamikor régen, amikor tényleg harci kutyának gyártották a bullterriereket, akkor pontosan erre törekedtek. Hogy mennyire sikerült a génjeikből eltüntetni a normális viselkedést, azt nem tudhatjuk. Valamilyen szinten biztosan tudtak regenerálódni normális kutyává. De mindenképpen degeneráltabbak, mint az őseik, amikből kiindultak. Gyakorlatilag hasonlítanak pl. a Down-kóros emberekre. Erre utal pl. a fehér bőr is, ami mindig degenerációkor jelenik meg, pl. beltenyészet esetén. Vagy a fehér mellény eleve a kutyák hajmalán, a lógó füllel, kicsi fejjel, felkunkorodó farokkal, ugatással együtt. És persze az egész életen át tartó gyermekkorral. A kutya annyira farkas, mint amennyire egy pl. Down-kóros ember ember. Nem tud magáról gondoskodni, egy állandó gyerek. Persze vannak azért különbségek az egyes fajták és az egyes egyedek között, de ha bármelyik kutyát egy erőteljes farkassal hasonlítunk össze... Az is egyértelmű, hogy nem a legintelligensebb kutyák. Mint pl. a francia bullik is gyakorlatilag mind gyökerek. Persze ettől még kedvesek, szeretetreméltóak, meg minden. De látni kell a degeneráltságukat, ha a valós képre vagyunk kíváncsiak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!