Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a vélemányetek a szaporítás...

Mi a vélemányetek a szaporítás vs tenyésztétől származó kutyusokról?

Figyelt kérdés

Ezalatt nem arra vagyok kíváncsi, hogy szaporítótól akarok kutyust venni, hanem arra, hogy miért van az hogy mindenki a tenyésztői kutyát ajánlja. Sokaknak nincs pénze egy fajtatiszta, törzskönyve kutyára, de mégis szeretne fajtatiszta kutyust az mit csináljon? (Igen tudom menjen menhelyre és hozzon el onnan.) De mi biztosíték van abban, hogy az a kutya nem beteg? Hogy nem e lesz hamis és hasonló dolgok.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy én márpedig olcsón valami sufniból akarok venni kölyköt, csak érdekel.


2010. jan. 23. 00:46
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
88%

Azért, mert a jó tenyésztő egészséges kutyákat tenyészt akik mindent megkapnak és szeretetben nőnek fel hozzáértés mellett. Ha onnan veszek kutyát nem kell félnem hogy folyton beteg lesz, hogy örökletes problémái lesznek, tudok kihez fordulni segítségért és nem utolsó sorban tudok vele kutyázni (verseny -nem kiállítás)!

Én nem fogok szemét szaporítókat támogatni akik rosszul bánnak az állatokkal, vagy rosszul szeretik őket. És azt sem tudják mit csinálnak, csak összeraknak két kutyát oszt hajrá... Akik nem törődnek vele ha beteg vagy hogy oltás kell neki. Akik naívak és halvány gőzük sincs mit kell csinálni a kutyával (jaj had legyen pici babája a kutyuskámnak) És főleg olyanoktól nem akik szegény kutyákból akarnak megélni!

Tudod az a különbség, hogy a menhelyen élő, valódi kutyák vannak, akiket ha megmentesz akkor két életet mentesz! Ha viszont szaporítótól veszel egy kutyát akkor helyet csinálsz a következő szenvedő almoknak, mivel megvetted, így értelemszerűen van rá kereslet!

A menhelyen ápolják és kiismerik a kutyákat. Meg tudják neked mondani hogy milyen embernek való. Én Érden lakom, és itt a menhelyen HEMZSEGNEK fajtatiszta kutyák (roti, berni, husky, agár, vizsla, mudi, amstaff, buldog stb) Hát ki az a h*lye, már elnézést, aki megveszi óccsón a bizonytalant, amikor kaphat helyette menhelyről ingyen boldog és szép kutyákat (mert ugye veszélyes kutyát nem nagyon adnak oda)!?

2010. jan. 23. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
73%

Találni lehet tenyésztőt, aki hajlandó olcsóbban, akár törzskönyv nélkül is átadni a kisállatot. Azonban nagyon meg kell nézni és főleg leinformálni a helyet, az embert ahonnan hozod, mert én két neves tenyésztővel is megjártam.

Drágán, törzskönyvesen vettem kiskutyát, akinek késöbb izületi gondjai voltak, a tenyésztő pedig tanácsot kérő telefonhívásomra üvöltve csapta le a telefont. Bolhás, büdös és atkás volt, de ez már csak azután derült ki, hogy kifizettem és hazahoztam. Vettem perzsacicát ugyancsak drágán, akinél az igért törzskönyvet csak hosszas cirkusz után kaptam meg, a cicáról meg kiderült, hogy szívbeteg. A kutyus 4 a cica 8 évesen hagyott itt minket hosszas orvosi kezelések után.

Vettem nagyon olcsón kutyát "szaporítótól" aki különbbül bánt az állataival, bárki másnál, akinek 3-4-nél több állata van. Csodaszép, és az oltásokon kívül nincs szüksége orvosra.

És itt az ellenpélda : Nemrég hoztam el tenyésztőtől egy kiskutyát, törzskönyv nélkül, jóval az eredeti ár alatt, de gyönyörűen, tisztán, bolha és atkamentesen adta át a kutyababát a megbeszélt időben. Bármi gondom van szívesen fordulhatok hozzá tanácsért, nem akar lerázni és nem fél, hogy visszaviszem az állatkát.

Szóval azt akartam kihozni ebből, hogy nem az számít milyen mestertenyésztő az illető, hanem, hogy milyen ember, milyen körülményeket teremt az állatoknak. Legjobb, ha mindenhol referenciát kérsz és csak olyan helyről veszel állatot amit ismerősök, régi vásárlók ajánlanak.

2010. jan. 23. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
82%

Saját magadnak mondasz ellent: "Sokaknak nincs pénze egy fajtatiszta, törzskönyve kutyára, de mégis szeretne fajtatiszta kutyust"

A fajtatiszta az törzskönyves, amelyik nem törzskönyves az nem fajtatiszta, még ha a szülei "állítólag" törzskönyvesek voltak, akkor sem. Bemondásra ugyanis senki sem hiszi el. A törzskönyv nélküli kutyák pedig ártanak a fajtának, mert nem lehet megállapítani a származásukat, és így még akkor sem lehet őket tenyésztésbe vonni, ha esetleg szép, egészséges példányok. Emellett ők a továbbiakban kontrollálatlanul szaporodnak, ami azt eredményezi, hogy tele lesz az ország egy bizonyos fajtajegyeket hordozó keverék kutyákkal. Hoppá, jut eszembe, hiszen máris televan ez az ország ilyenekkel. Akkor talán ideje lenne leállni, nem?


Tehát arról van szó, hogy a jogaink csak addig terjednek, amíg másoknak nem okozunk kárt vele. Ha szeretnék venni valamit, amire nincs pénzem, akkor dolgozhatok többet, spórolhatok a hasamon, gyűjthetek évekig, de nem tehetek olyat, ami másoknak ártalmas. Ebben az esetben a szaporítok támogatása ártalmas leginkább a fajtának, azután a lelkiismeretes tenyésztőknek, akik pénzt nem kímélve igyekeznek a legjobbat kihozni a kutyákból. Sőt, a kóbor kutyák számának gyarapításával mindenkinek kárt okoznak. Aki ezt nem bírja felfogni, az igen csekély észbeli képességekkel rendelkezik! Felnőtt ember részéről szánalmas ez a hisztis hozzáállás, hogy "De én akkoris akarok egy fajtatiszta kutyust, ha nincs rá pénzem!" Szerintem ha a gyereked csinálná ezt a játékboltban, rövid úton leállítanád...

2010. jan. 23. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
84%

Azért, mert a jó tenyésztő egészséges kutyákat tenyészt akik mindent megkapnak és szeretetben nőnek fel hozzáértés mellett. Ha onnan veszek kutyát nem kell félnem hogy folyton beteg lesz, hogy örökletes problémái lesznek, tudok kihez fordulni segítségért és nem utolsó sorban tudok vele kutyázni (verseny -nem kiállítás)!

Én nem fogok szemét szaporítókat támogatni akik rosszul bánnak az állatokkal, vagy rosszul szeretik őket. És azt sem tudják mit csinálnak, csak összeraknak két kutyát oszt hajrá...

2010. jan. 23. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
78%

Szia!


Az első kutyusom pont az említettek miatt egy remek, elismert tenyészetből hoztam győztes szülőktől, törzskönyvvel stb...

Na most szegény kisállat nagyon beteges egész életében, most 9 éves, de ne tudd meg, mennyit szenved a fogai miatt és az idegrendszere is túl gyenge, pedig pici kölyöknek úgy tűnt minden rendben, egy volt gyanús, hogy 4hetesen már megnyírták a tenyésztői...

Mindig úgy tápláltam, hogy az egészséges legyen...tehát (de a dokik is megmondták) veleszületett baja van...:(


Azóta van még egy kutyánk most 6 hónapos spaniel és CSAKIS ÉS KIZÁRÓLAG nem tenyészetből való. Aktív vadászó szülei vannak és remek egészségnek örvend. Első és utolsó alomból kifejezetten nyugogt idegekkel, gyönyörű felépítéssel!

Lehet az nagyonis közrejátszik, hogy ahonnét jön a pici a szülei valóban (a kitenyésztésüknek, kialakításuknak) megfelelő életet élik-e, boldogak-e?

Vagy csak tenyészpárok váltogatják egymást a külső tökéletesség létrehozásának reményében...

Az ember a kutyáját is önmaga butaságára akarja formálni!

2010. jan. 23. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
68%

nekem fajtatiszta van, de nem törzskönyves. a szüleit kisebb tenyésztőktől, de törzskönyv nélkül vették az anyósomék és ott születtek náluk kiskutyák. abból kaptam egyet. teljesen egészséges, okos kutya, semmivel sem kevesebb, csak mert nincs törzskönyve. szóval nem biztos, hogy rossz a kutya, csak mert nem tenyésztőtől van. keresztanyámék gazdagok, az ország legnevesebb tenyésztőitől vettek két komondort. 2 éves korukban mindkettő örökletes, veleszületett szívrendellenességben pusztult el. pedig neves tenyésztő törzskönyves, fajtatiszta állatai voltak. anyósoméknál pedig született pár gyönyörű alom fajtatiszta kutya, a kisállatvásáron szokták eladni őket. nem tenyésztők, de maximális odafigyeléssel gondozzák a kiskutyákat.

egyébként 2 menhelyi kutyám is van még.

2010. jan. 23. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
86%

Először is szögezzük le, hogy nem mindenki tenyésztő, aki odadob egy törzskönyvet, ami talán igazi, talán nem és főleg nem mindenki mestertenyésztő, aki azt állítja. Amúgy meg rossz körülmények között tartja az állatait, nem foglalkozik velük eleget. Ez ugyanúgy szaporító, kárt okoz a fajtaállománynak, kárt okoz a kutyáknak és kár okoz a naiv gazdiknak is.

Az, hogy az előző vásárlókkal előfordult egyszer az, hogy törzskönyvesen vett kutyáik örökletes betegségben szenvednek és a szaporítótól vett nem, ez puszta véletlen. Először pechük volt, aztán mázlijuk. Én nem igazán tudom sajnálni őket a hibás kutyájuk miatt. Meg kellett volna nézni, honnan vesznek kiskutyát és nem az alapján tájékozódni, hogy állítólag neves, elismert tenyésztők. Alaposan meg kellett volna figyelni a kölyköket és a tartási körülményeket, elkérni a szuka és a kan törzskönyvét, szűrési papírjait, kiállítási eredményeit, szerződést íratni, utánakérdezni a kennelnek az előző almok gazdáitól, kiállításon a többi tenyésztőtől, közeli állatorvostól.

Ha menhelyről hozol kutyát, az lehet, hogy először férges, vagy bolhás lesz, de ezt pár hét alatt ki lehet kezelni, viszonylag potom összegért. Ha a szaporítótól vett kutyád örökletes betegségben szenved annak a kezeltetése több százezrekbe is belekerülhet, amiért már tenyésztőtől kaptál volna egészséges kutyust. A keverékeknél nagyon ritkán fordul elő örökletes betegség.

Hogy honnan tudod, hogy nem lesznek viselkedési problémái? A legtöbb menhelyen segítőkész gondozók vannak és olyan kutyát javasolnak neked, ami megfelel az igényeidnek (ha felnőtt kutyáról van szó). Ha kölyköt szeretnél, akkor is sok minden kiderül a kölyök viselkedéséből. De mivel általában a szülők fajtája nem ismert, ezért nem tudod, hogy őrző-védő esetleg terelő vagy vadász hajlammal rendelkezik a kutya és így nem tudsz biztosra menni a későbbi viselkedését illetően. De gondoljunk csak bele! A szaporítóknál biztosra mész, hogy az a kutya fajtatiszta és azokat a fajtajegyeket fogja örökölni, amik a kutyás könyvekben vannak? Hát nem. Mivel nincs törzskönyve, ami bizonyítaná a fajtatisztaságát ezért ugyanannyi esély rá, hogy keverék csak külsőleg hasonlít egy bizonyos fajtára. Kölyökkorban a laikus vásárló nem igazán tudja megállapítani egy szőrgombócról, hogy az most fajtatiszta-e. Ha egy békés,könnyen tanítható, gyerekszerető golden retrieveret szeretnénk kisgyerekek mellé és szaporítótól vásárolunk, akkor mi van ha egy kaukázusi vagy rottweiler az apja a kölyköknek, csak külsőre hasonlítanak a goldenre? Ha az apjuk természetét öröklik, akkor bizony értetlenül fogunk a tény előtt állni, hogy nem tudjuk megnevelni a kutyát.

Egy ismerősöm példájából indulnék ki. Szaporítótól vett golden retrieverje termetben inkább egy berni pásztorra hasonlít, a többi kutyával agresszív, kezelhetetlen kutya lett. Szóval ilyen tekintetben sem biztos, hogy jobban járunk egy állítólag fajtatiszta kutyával, mint egy menhelyivel.

2010. jan. 23. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
84%

Hogy miért mindenki a tenyésző kutyáját javasolja?


Sokan itt mindig azzal jönnek, hogy ők egészséges (fajtatiszta !) kutyát akarnak venni. Ezt beláthatóan tenyésztőtől lehet a legnagyobb eséllyel. Ja, hogy neki nincs felesleges száz ezer forintja? Akkor nézzen körbe a menhelyeken. Miért is javasoljuk ezt?

- Mert nagyon sok kutyus van gazda nélkül, már lassan válogatni lehet köztük, mint a ruhadarabok között.

- Nem kerül sok pénzbe ( általában egy zacskó táppal vagy tisztítószerekkel odamész, szívesen veszik)

- Ez egy fajta harc a szaporítók ellen. Hisz aki idejön megkérdezni hol tud olcsón kutyát venni, azt nem a szomszéd mari nénihez küldjük.

2010. jan. 23. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Csak halkan szólnék bele, a másodiknak reagálva. Sajnálom, hogy peched volt, ha így jártál, jóindulattal sem nevezhető az az illető tenyésztőnek. Amúgy tenyésztő csakis és kizárólag törzskönyves kutyát ad el. A mestertenyésztői cím sem garancia, attól, mert összegyűjt ehhez elegendő kiállítási eredményt, még nem biztos, hogy jól tartja a kutyákat és mindenre odafigyel. Ahhoz, hogy meg tudjuk különböztetni a jó tenyésztőt az annak látszótól, sok ismeretre és tapasztalatra van szükség. De vannak ilyenek, onnan nagyon ritkán érhet balszerencse az egészséget illetően és nem fog elhajtani, ha gond van...

Alapvetően szerintem az a nagy baj Magyarországon, hogy a laikusok azt hiszik, a törzskönyv mindenre garancia. A másik baj pedig, hogy valójában semmire nem garancia, ha nem akar valaki kiállításra járni, tenyészteni, akkor a törzskönyv egy látszólag felesleges papír, amit egy életre betehetünk a fiókba... Én a megoldást abban látom, hogy a törzskönyvezés feltételeit sokkal szigorúbbá kellene tenni. Mert most a helyzet az, hogy aki két törzskönyves kutyát összerak, az minden további nélkül kiválthat törzskönyvet a kicsiknek. De attól még emögött hozzáértés, egészségügyi garancia és egyéb nagyon fontos dolgok nincsenek! És akkor ebből következően kérdezem: mégis mi értelme van akkor a felülbélyegzett törzskönyvnek? Sokkal szigorúbbá kellene tenni a törzskönyvezés rendszerét, kemény feltételekhez kellene kötni és akkor lenne is értelme és a vevőknek is lenne rá igénye! Csak sajnos - gondolom - ez bizonyos embereknek nem érdeke, hisz akkor kapásból jóval kevesebb törzskönyvet tudnának kiállítani, mivel jelentősen redukálódna azok száma, akik megfelelnének a törzskönyvezés minőségi követelményeinek. Ez pedig kevesebb pénz a MEOE-nek... Szóval értitek... Tehát pont annak a szervezetnek sem érdeke a minőségi tenyésztés, akik elméletileg ezért vannak... Mert ha kevesebb törzskönyv, kevesebb befolyó pénz. Azt a fáradtságot már senki nem veszi, hogy meghozza az áldozatot erre és kivárja azt a jó néhány évet, míg a szigorított, új rendszer működőképessé válna. Kár, hogy minden pénz szagú és emiatt a kutyák csak másodlagosak.

2010. jan. 23. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!


Összeszorult szívvel figyelem, hogy olyan sok szerencsétlen kutyus köt ki a menhelyeken. Ha tehetném, a legtöbbet örökbe fogadnám.

A kérdést azért tettem fel, mert teljesen el vagyok bizonytalanodva, ezen a téren. Hallottam olyanról, ha egy kutyának 6 kölyke születik (mert a gazdi babázni akar) abból nagy valószínűséggel 2őt elaltatnak, 2 menhelyre kerül, 1 rossz körülmények közé keveredik és 1 talál szerető otthonra.

Nekem a kutyavásárlással szerencsém volt, ha nevezhetjük így, egy németjuhászt (az anyukáját láttam, apukáját nem) hoztam el egy 10*10 méteres ketrecből. Nem bírtam nézni, ahogy oda be van zárva. Azóta a leghűségesebb társam, imádom, szeretem, gondozom. Nincs törzskönyve, kölykei nem voltak nem is lesznek, mert nem akartam, hogy a fenn említett statisztika alapján az ő kölykei rossz helyre kerüljenek.

Ha legközelebb kutyavásárlás elé kerülök, akkor már tudni fogom hasznosítani ezeket a tanácsokat.

2010. jan. 23. 12:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!