Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért jó a show vonalú kutyák...

Miért jó a show vonalú kutyák tenyésztése?

Figyelt kérdés
Adott egy fajta mondjuk a juhászok tenyésztik, természetesen nagyon okos. Megtalálja pár kinológus, rájönnek, hogy ez egy viszonylag egységes fajta, elfogadtatják az FCI-vel, megszületik a standard. Innentől viszik kiállításokra és pár tenyésztő valamilyen általam ismeretlen okból úgy gondolja, hogy bőven elég, ha elviszik mindenféle kiállításra, nem kellenek a munkaversenyek, ösztönpróbák a kutyáknak, elkezdődik a fajta leromlása, egyre kevésbé tudják a kutyák ellátni az eredeti feladatukat, üres fejű szépségkirálynőkké válnak. És közben jó tenyésztőnek érzik magukat, mivel sorra hozzák haza a címeket, mestertenyésztővé válnak. De közben lerontják a fajtát. Hány olyan skót juhász tenyésztőt ismertek, akik dolgoznak a kutyáikkal? Vagy legalább ösztönpróbára elviszik őket és a kiválasztott fedezőkanoktól is megkövetelik ezt? Elég kevés ilyenről hallottam. A pulinak is egyre kevésbé van terelőösztöne. Ez nem szomorít el senkit? Ha valakinek van egy munkakutyája és nem tud/akar dolgozni vele, akkor miért kell tenyésztésbe vonni? Soha nem fogom megérteni. Az egész MEOE arra van kitalálva, hogy a show kutyásokat segítse! Miért van az, hogy mindenféle koszorút csak az a tenyésztő kaphat, akinek a kutyái jól szerepelnek a kiállításokon, az nem, aki jól dolgozik velük? Nem ez a nagyobb teljesítmény? Jó, értem, hogy pl. egy yorkinak már elég kevés lehetősége van arra, hogy az eredeti feladatát gyakorolja. De egy BH vizsgát ő is le tudna tenni! Lehet, hogy szebbek a show vonalú kutyák, de az igazi fajtát a munka vonal képviseli! Mit gondoltok erről?
2010. jan. 19. 20:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha csak a munkára figyelnének akkor a kinézet teljesen megváltozna és már nem is az a fajta lenne. De amúgy egyetértek, ez tulzás. Én is kiváncsi vagyok a válaszra.
2010. jan. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Azt nem mondom, hogy csak a munkára kell figyelni. Én is viszem a kutyámat kiállításra, fontosnak tartom. De szerintem túlzás, ami itt megy a kiállítások körül.
2010. jan. 19. 21:14
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Egyetértek veled. Sok fajta megy/ment tönkre azért mert csak küllemre szelektálnak (az aktuális divat túlzásokról nem is beszélve! pl bulldogok stb). Számomra pl az a német juhász nem NÉMET JUHÁSZ amelyik görnyedezve rogyadozik a ringben:S
2010. jan. 19. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Én azt hittem, hogy munkakutyáknál a tenyészszemléhez megkövetelnek valami munkavizsgát, vagy munkaverseny eredményt. Ha nem így van, akkor az szomorú.
2010. jan. 19. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
szerintem is fontosabb kellene, hogy legyen a képesség, és nem csak a munkakutyáknál. az igazi tenyészkutyákat valóban kutyaként kellene nevelni. nevetséges, hogy pl. szerencsétlen yorkik hogy néznek ki a ringben! egy kutyánál sem természetes szerintem, ha úgy kell kinéznie a szőrének, hogy ha megmozdul egyet, már baj van, mert akkor nem áll olyan szépen. egyáltalán nem engednék olyan kozmetikát, ami nem természetes, ami akadályozza a kutyát a normális mozgásban, ugrásban, játékban. a kiállítások szerintem is csak sima szépségversenyek, semmi több. én ezerszer többre becsülök egy olyan fajtatiszta kutyát, aki talán soha nem járt kiállításon, de a gazdája valódi kutyás feladatokat tud vele végezni, okos, könnyen tanul, szépen fut... amit a ringben csinálnak, az minden, csak nem futás.
2010. jan. 20. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A munkavizsgára kötelezett fajtáknál, a tenyésztésbe vonáshoz kötelező munka, értem ezalatt az örző-védő részt. Dobermannál a német tenyésszemléhez (már nálunk is egyre sürübben tartanak ZTP-t)kötelező a BH vizsga, és az ö.v.

Egyszer voltam a francia pásztorkutyák tenyésszemléjén, ott van ösztönpróba, és nagyon komoly munkavizsga is.

Azok a kutyák, akik nemtudják teljesiteni ezeket a minimálisnak mondható feltételeket, azokat kizárják a tenyésztésből, innentől kezdve lehet annyi CAC, meg CACIB cime amennyit nem szégyell, de nem tenyészthető.

2010. jan. 20. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Na igen dobermann és a ZTP:S Múltkoriban láttam egy videót a ZTPről, egyszerűen szánalmas volt...
2010. jan. 20. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Igen, vannak munkavizsgára kötelezett fajták. De ez ritka. Miért nincsenek pl. a magyar pásztorkutyák munkavizsgára kötelezve? Nem lenne olyan nagy dolog, 2,5 éves mudimat két hónap alatt készítettem fel terelő munkavizsgára. Miért nincs a legtöbb tenyésztőnek heti 1-2 órája arra, hogy munkavizsgára készüljenek? Láttam olyan border collie kennelt az interneten, ahol a kutyáknak ösztönpróbájuk sem volt! Legalábbis a honlapon nem írták ki, ha volt is, ami szerintem azt jelenti, hogy egyáltalán nem tartják fontosnak. És nem egy kis kennelről van szó, rengeteg győztes kutyájuk van!
2010. jan. 20. 13:34
 9/13 A kérdező kommentje:
Érdekes, most mindenki egyetért velem. Ilyenkor hol vannak azok a tenyésztők, akikről írtam?
2010. jan. 20. 14:13
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
A magyar pásztorkutyáknál án sem értem. Szerintem ez alap. (legalábbis annak kéne lennie)
2010. jan. 20. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!