Roti tulajdonosok, mennyire tapasztaltátok, hogy ez a fajta valóban jó személyvédelemre? Van még a rottweileren kívül kimondottan személyvédelemre tenyésztett fajta?
ez soha eszembe nem jutott... általában olvadozni szoktak, hogy milyen jól neveltek, aki meg bratyizna velük, az max zokon veszi, hogy levegőnek nézik.
a félős kutya ha kikerüli az embert, akkor egyrészt lent tartja a farkát, másrészt a tekintetével az idegent figyeli - hisz ő a veszélyforrás - és gyakran nagy ívben kerüli, és/vagy hirtelen megugrással. enyémek simán csak elmennek az emberek mellett, mint ahogy én is elmegyek mások mellett az utcán, nem fürkészem a mozdulataikat, nem tartok nagy ívet, nem húzom össze magam... aki látott már kutyát, az látja a különbséget.
de még egyszer mondom: annak ellenére, hogy soha nem volt célom hogy testőrgárdát neveljek nem fordult elő, hogy baj ért volna kutyasétáltatás közben. beszólogatás volt már - melyik kutyással nem? - de általában látványosság vagyunk. nagyok, feketék, és folyton nyüzsögnek, azt még az átlagember is látja (általában nem tudják megfogalmazni, de érzékeli a tudatuk) hogy magas energiaszinten mozognak (munkakutyák, ez szándékos), fegyelmezettek ugyan, de ez sugárzik belőlük, ezért inkább teret hagynak nekünk az idegenek is.
ne akard már ez alapján megmondani, hogy félnek-e vagy sem :D lent a farok, mert nyugalmi állapotban úgy van nekik. lelóg, az alsó vége pedig visszakunkorodik, így írja a standardunk is. akkor emelik fel, ha izgalmi állapotban vannak, dolgoznak, dominálnak - ahogy a kutyák többsége. mikor emberek közé viszem őket láb mellé parancsolok mindenkit, ilyenkor rögtön visszavesznek (változatlanul zsizsegnek és várják a felmentő engedélyt), aminek egyik jele, hogy a farok leereszt. nem félnek az idegentől, hisz akkor nem lennének képesek keresztülnézni rajta. vagy támadólag viselkednének (hisz mi vagyunk sokan, falkában), vagy behúznák a farkukat, feszülten figyelnék az ismeretleneket, esetleg megugranának, ha valaki hirtelen mozdul - de ilyet még nem láttam tőlük.
amit te idealizáltál, az alapulhat sokszor félelmen, bizonytalanságon! a mindenre ugró kutyák az esetek többségében félelemből támadnak... (kivéve a korábban vázolt szolgálati-kutyák esete, de ahogy írtam is, civilekhez ritkán kerülnek olyanok)
Az, hogy arra "ugrik", aki neki nem tetszik, úgy kell értelmezni hogy ösztönösen megérzi a veszélyforrást és arra ugrik, nem egy sima emberre, aki csúnyán néz.
A rottiknak, corsoknak, Kanáriknak megvan ez az ösztönük, tudják ki a rossz szándékú ember és azokat tartják távol.
Nj robotkutya, parancsra pattog, nem dolgozik önállóan.
Rotti tudja mi a dolga akkor is, ha a gazdája eszméletlen.
Plusz ami nagyon fontos, nem lehet csakúgy másnak átadni, a személyvédő, ún testőr kutyafajták egygazdásak, nem fognak akárkivel barátkozni.
A családot, birtokot védelmezik, de leginkább egy embere van, akit az élete árán is megvédene. Akkor fog hamarabb és erősebben kialakulni ez a védő ösztön, ha az embere gyenge, félénk, bizonytalan. Ismerősöm esetében 8 hónaposan, amikor elkezdte emelgetni a lábát, azzal egyidejűleg elutasította a kutyabarátai közeledését és bekapcsolt nála ez a munka, mindenfelé fürkészik, nagyon figyel, be van feszülve a kutya, DE nem támad senkire, csak ha tényleg veszély van, ami egyszer történt késő éjjeli sétánál, a kutya tudta mikor van elég, mikor hatástalanította a veszélyforrást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!