Persze, lehet tudni :)
"Először is tenyészteni, csak kiemelkedő genetikai hátérrel rendelkező egyedekkel lehet. Ezeket az egyedeket nem lehet olcsón megvásárolni.
De ez még nem elég! Ahhoz, hogy meggyőződjünk a tenyészkutyánk minőségéről, megfelelő táplálás, felnevelés után, tenyésszemlén kell bizonyítania alkalmasságát a tenyésztésre. Amennyiben az 1 éves kor betöltése után a kiszemelt tenyészkutya nem felel meg a tenyészkívánalmaknak, akkor vásárolni kell egy másik kutyát, azt szintén fel kell nevelni, mert egy becsületes tenyésztő a tenyészkívánalmaknak nem megfelelő kutyával, nem ronthatja el a meglévő genetikai állományt.
Egy magát valamire tartó tenyésztő, aki a fajta fennmaradásában részt akar venni, a fajta népszerűsítésének érdekében kiállításokon kell, hogy részt vegyen, a mai kor követelményeinek megfelelően a világhálón elérhetővé kell, hogy váljon, megfelelő színvonalú honlapot kell üzemeltessen. Ez mind sok-sok költségbe kerül.
Egy becsületes, a kutya érdekeit szem előtt tartó tenyésztő megfelelő minőségű takarmánnyal táplálja kutyáit, a kutyáknak megfelelő nagyságú, és jó színvonalú infrastruktúrát (elhelyezés, élettér) kell, hogy létrehozzon. Ezek a dolgok szintén nagy költséggel járnak.
Egy becsületes tenyésztő a kutyáit rendszeres állatorvosi vizsgálatoknak veti alá ( tenyésszuka, tenyészkan ), rendszeres védőoltásokkal, parazita ellenes készítményekkel kezeli. Ez is a garanciája lehet annak, hogy a tenyészállatok megfelelő egészségi állapotú kölyökkutyákat generáljanak.
A legfontosabb pedig nem utolsó sorban az, hogy a becsületes tenyésztő a kutyáival klasszikus nyelven fogalmazva, kutya-gazda kapcsolatot tart fenn, ami rendkívül sok időbe kerül. A kutyának lelke van, a kutya igényli a szeretetet, amennyiben megkapja, sokszorosan adja vissza a gazdái felé. Egy ilyen kutya sokkal kiegyensúlyozottabb, egy ilyen anyakutya a kölykei nevelése, szocializálása során, sokkal jobb hatással van az utódaira. A kutyával nem csak akkor kell foglalkozni, amikor megetetjük, vagy éppen akkor, amikor eladjuk a kölykeit, hanem lehetőség szerint mindig, minden nap."
És a az előbbiekben felsoroltakat megteszed a kutyádért és és a fajtajának a jó genetikai fenntartásáért, akkor már nem sajnálod azt a szaros pár ezre ft.-ot, amibe egy törzskönyv kerül. Mert nem az a tétel! Azzal csak azt igazolod, hogy Te mindent megtettél azért, hogy egy minden szempontból egészséges, stabil idegrendszerű kutyust adj a boldog gazdiknak!
11-es voltam
Azt hiszem értem amit írsz. De azért nézzük, jól értem-e:
Ha a kedves kérdező tenyészteni szeretné a fajtát tovább, és az egy év múlva nem felel meg a tenyészkívánalmaknak, akkor a régivel nem tisztázott körülmények közt megszakítja a kapcsolatot és új kutyát szerez be.
Ezekután ha felneveli, az egy halom pénzébe fog kerülni (étel, ital, oltás), amit törzskönyv nélkül biztos lespórolna.
Tudom sarkosan fogalmaztam, ahogy minden kutyatenyésztő tesz, de arra például gondolt már valaki, hogy mi van ha nem is tenyészteni szeretné a kutyát, nem bevételt remél tőle, hanem "csak" egy újabb családtagot?
Vagy vegyük mindjárt a kiállításokat. Tehát, ha jól értem az idézetedet, akkor egy leendő családtagot el kell majd vinni kiállításokra ahol lehet mutogatni, hogy milyen szép. Nos vannak akik a gyermekeikkel is megteszik ugyanezt. Nem akarok ítélkezni.
A két kérdésemre azonban még nem kaptam választ. Elsőre részben, miszerint ha tenyésztő szeretne lenni... És ha nem? A másodikra meg aztán mégannyira sem.
Egy ismerősöm az öreg elhunyt komondora helyett szeretett volna egy másikat. Belefutott egy olyanba, ahol semmilyen szűrés nem volt. Fél évesen már alig bírt járni a kutya, egy évesen műtötték 100 ezer forint feletti összegért.
Például ezért fontos, hogy honnan veszi.
13-as teljesen félreértelmezed.
Ami le lett írva, az az, hogy egy tenyésztő mennyi mindent megtesz azért, hogy aki Tőle vásárol, annak egy normális, egészséges kutyája legyen. Aztán hogy a gazdi akarja e tenyészteni vagy sem, az már az Ő dolga.
Ha tovább akarja tenyészteni és lelkiismeretes, akkor megcsinálja Ő is a leírt dolgokat pénz és időt nem sajnálva rá.
Ha meg nem akarja, akkor viszont tudhatja, hogy jó helyről került ki a kutya.
Jelen esetben, ha kicsit is utána néztél, láthatod, hogy a komondoroknál, minden normális tenyésztőnél van diszplázia szűrés (a diszplázia kiküszöböléséhez több generáción keresztül folytatott tudatos szelekcióra van szükség), mivel ez örökölhető betegség, ami nem csak hogy orvosi költségben drága, de fájdalmas a kutyának és végső esetben el kell altatni az állatot.
Ha egy szaporítótól hozol egy a felmenőit egyáltalán nem szűrt kutyát, ami egyébként tök cuki, élénk, mozgékony, viszont pár éves korában egyszer csak elkezd sántítani, akkor meg jön a siránkozás. Onnantól az a kutya már soha nem lesz olyan mint az egészséges társai.
Ha kicsit is szereted a kutyát, akkor elviszed orvoshoz és íme a költségek, amivel majd kb. számolnod kell:
A diszpláziás kutya gyógyszeres kezeléséhez szükséges fájdalomcsillapító-gyulladáscsökkentő tabletták ára a kutya testsúlyától függően egy kúrát (10 napot) tekintve 3000Ft és 7000 Ft között mozoghat.
A porckopás gátló anyagok árai a 3000Ft-tól 10000Ft-ig széles skálán mozognak.
Ezen költségekhez hozzáadódnak még az állatorvosi vizsgálatok ill. injekciós kezelések költségei is.
A diszplázia műtétek közül a combcsontfej reszekció ára általában a 25-40000Ft között szokott mozogni. A HMO-műtét 45-65000Ft között szokott mozogni. A teljes csípőprotézis beültetése pedig (a protézis ára miatt) az előbbieknél is magasabb.
Ezek után nehogy már azt mond, hogy nem éri meg kiadni 60-100 ezret egy olyan kutyáért, amire garanciát vállalnak!
De egyébként vannak olyan emberek, akiket úgysem lehet meggyőzni, Te is közéjük tartozol. Nem is azért írtam le, hogy Téged meggyőzzelek, hanem azért, hogy akik ezt olvassák, ha már azok közül 1-et meg lehetett győzni, az már siker! :)
Én például azt sem értem, hogy miért garancia az eladónak, hogy ha a kiskutyáért valaki 100+ ezer forintot kiad akkor a későbbi orvosi költségekre sem fogja sajnálni a pénzt. Ez nincs ellentmondásban azzal, hogy tenyésztőtől garanciálisan egészséges eb, míg szaporítótól pedig garantáltan beteg, ideggyenge kutya kerül ki?
Ciki leírni azt egy tenyésztőnek, hogy igen, lutri ugyan, de kevesebbért is hozzájuthatsz. És igazából hiába a magas ár, csak valószínűségekkel operálunk, azaz ha tenyésztőtől 1-2 nagyságrenddel magasabb összegért is csak "kisebb hajlamot a betegségekre" kapunk. 100%-os, élettartam garanciát természetesen senki sem vállal.
Én sem akarok senkit meggyőzni - bár szebb hely lenne a világ, ha megszűnne az álszentség - csak leírtam a véleményem. Mondjuk a kérdezőről nem tudjuk mit szeretne továbbra sem.
100%-ra semmit se tud senki garantálni. Ez van, viszont a szaporítós kutyáknál lényegesen jóval nagyobb az esély a betegségekre.
Sok tenyésztő elő írja a kötelező ivartalanítást, esetleg már úgy adja el a kiskutyát. Nem azért, mert nem akar konkurenciát, hanem nem akarja, hogy nyakra-főre szaporítsák a fajtát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!