Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A beltenyésztési együttható...

A beltenyésztési együttható mit jelent, hogy kell értelmezni?

Figyelt kérdés

Mudis kenneleknél lehet látni feltüntetve, mit számít soknak, illetve elfogadhatónak!

Ennyire súlyos a helyzet? Már azt is olvastam,hogy előfordulhatnak epliepsziás kölykök is!


2009. dec. 22. 04:59
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
15% felett már nem túl biztató de az alatt még elmegy. Azért vannak epilepsziás kölykök mert a szaporitók aki csak ugy bepároztatta nem vette figyelembe hogy rokonok is lehetnek a két kutya egymásnak.Tenyésztőknél epilepsziás kölyök nem nagyon van,szerencsére.
2009. dec. 22. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

"Beltenyésztési együttható


Beltenyésztés alatt a leszármazás szempontjából rokon (közös ősökkel rendelkező) egyedek párosodását értjük. A párosodó egyedek emiatt a véletlentől elvárható mértéknél nagyobb mennyiségben hordoznak közös, ill. leszármazás-azonos allélokat. Ez jelenti egyben a beltenyésztés veszélyét is: a hátrányos tulajdonságot hordozó receszszív allélok találkozásának esélyei megnövekednek. A beltenyésztési együttható (F) azt határozza meg, hogy egy adott létszámú populációban mi a valószínűsége annak, hogy két azonos eredetű (leszármazású) allél a génhelyen találkozik."


A fentiekből következik, hogy MINDEN TENYÉSZTŐ (nem véletlen a nagy betű) használja a bel, vonal és rokontenyésztést, mivel VALAMELY JÓ TULAJDONSÁG RÖGZÍTÉSE CSAK EZZEL LEHETSÉGES. Nem ezzel van a baj önmagában, hanem azzal, hogy ha nem kellően szelektált állománynál, egészség szempontjából nem kellően tesztelt kutyák esetében alkalmazzák, mert kétélű fegyver tud lenni. Ilyen esetben fordul elő, hogy a születendő utódok esetleg valamely betegséget illetően lesznek homozigóták, vagyis betegek.

2009. dec. 22. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
87%
A mudinál szerintem a legnagyobb bajt a nyitott törzskönyv okozza. Simán kaphat B-törzskönyvet egy akárhonnan elhozott mudiszerű kutya. Lehet, hogy a tenyésztő tudtán kívül a testvérével pároztatja be a kutyát. Nem azért, mert nem ért hozzá, vagy szaporító, hanem mert ma is sokan csinálják, hogy csak a szép, ígéretes kölyköket törzskönyezik. Felnőve viszont lehet, hogy a sokadik gazdájához kerülve B-törzskönyvet csináltatnak neki. A tenyésztő pedig meglátja, hogy milyen szép kutya, ráadásul típusban is hasonlít a kutyájához, ezért pároztatja őket. Ha mindkét kutya hordozza az epilepsziát, könnyen kijöhet a kölykökön a betegség. A B-törzskönyvezést eredetileg azért találták ki, hogy az állatok mellett dolgozó, törzskönyv nélküli ősmudikat is tenyésztésbe lehessen vonni. Viszont ma már nem nagyon vannak ilyen ősmudik, a legtöbb kutya tenyésztőtől, szaporítótól került a nyájhoz törzskönyv nélkül. Ezekkel tenyészteni veszélyes, de senkinek nem érdeke változtatni rajta. Jó oldala is van: tulajdonképpen csak a B-törzskönyveknek köszönhető, hogy a mudi megmaradt munkakutyának. A tenyészszemle ugyanis kizárólag küllembírálatot jelent, nem is túl szigorút, mivel a mudi heterogén fajta. Nem kötelező semmiféle karakterteszt, ösztönpróba, eü. szűrés a tenyésztéshez, viszont a regisztrálatlan szülőktől származó munkakutyák bevonásával megőrizték a munkakedvet és a jó ösztönt. Szerintem igen, nagyon súlyos a helyzet! Ha így folytatjuk, Finnországból kell majd mudit venni, ha egészséges munkakutyát szeretnénk, nem pedig szőrös dísztárgyat.
2009. dec. 22. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Egyébként az utolsó mondatot maga a mudikennel.com tenyésztője jelentte ki az oldalán
2009. dec. 22. 14:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!