Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Boxer pároztatása? Hogyan,...

Boxer pároztatása? Hogyan, milyen vizsgálatok és milyen előkészületek szükségesek?

Figyelt kérdés

Van 2 kutyám. A szuka 3.5 a kan most volt 3 éves.

Mivel nem szerettem volna, hogy szaporodjanak, ugyanakkor az ivartalanítást nem tartom természetes dolognak, ezért elkülönítve éltek. Most viszont szeretnénk őket összeengedni, pároztatni.

Általános információkat szeretnék tudni, hogy ne felelőtlenül cselekedjek. Miként működik ez, milyen vizsgálatokra van szükség? Mire kell figyelnem? Érveket-ellenérveket is várok.

Nem szaporítani akarom. A kiskutyák alomszámtól függően itt, de legfeljebb családi körben maradnának, kizárólag családtagként!



2014. márc. 27. 08:36
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

"bűntudatom lenne, hisz nekem mi jogom ettől megfosztani?"

És mi jogod rájuk tukmálni a "családalapítást"? Ne kezeld őket emberként, az sosem vezet jóra.

2014. márc. 27. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 Firestorm ***** válasza:
100%
Onnan tudom,hogy az ember kívül minden élőlény csak párzik,mert bennük van a fajfenntartási ösztön,semmi más miatt.Nem vágynak anyák lenne,de beléjük van kódolva,hogy bármi áron fenn kell tartani a faj.Ők sajnos nem tudják,hogy már így is bőven túl vannak tenyésztve illetve rengeteg kutya vár a menhelyen egy családra (emberi családra).Na tessék ezért pláne ne pároztasd,hogyha a kan szaporítóból mentett,mivel ott csak gyártják a kutyákat,rengeteg betegséget hordozhatnak magukba illetve viselkedés problémát.Bűntudatod lenne amiatt,hogy ivartalanítod őket,de amiatt nem lenne bűntudatod,hogyha a szuka esetleg gennyes méhgyulladásban vagy emlőrákban meghal,amit ivartalanítással kiküszöbölhettél volna és még sok boldog évet élhetett volna le veled illetve ha a kanod hal bele egy kis heredaganatba?Ne érts félre nem kívánok ilyet nekik,sőt!Valóban fáj,összeragadnak sőt még sérüléseket is okozhatnak egymásnak és nem csak az első párzásnál,hanem az összesnél.A szuka olyankor keservesen tud sírni,voltam már fül tanúja ilyennek.
2014. márc. 27. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 Firestorm ***** válasza:
*emberen kívül minden állat csak azért párzik
2014. márc. 27. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

Ha hezitálsz még, mondok még egy két történetet.


Volt nálam ideiglenesen egy kutya. Az eredeti otthonában szerették, örültek neki, elvileg jó helyen volt. Viszont a gazdája hirtelen meghalt. A másik gazda emiatt idegösszeroppanást kapott és öngyilkosságot kísérelt meg. Közben a kutyával mi lett? Ő elkerült a gyepire, aztán onnan ideiglenes gazdához, aztán vissza a gazdájához aki nem kicsit volt labilis állapotban és még magáról sem tudott gondoskodni nem hogy a kutyáról, emiatt műteni kellett szegény kutyát és utána került hozzám. Aztán tőlem a mostani végleges gazdához ahol már tényleg jó helye van, de fél évig kb ő mit élt át? Passzolgatták ide oda, teljesen zavarodott volt szegény. Ki gondolta ugyan hogy a gazdája meg fog halni és ki gondolta hogy ő lesz majd a legkisebb baja a másik gazdának? Még nincs 3 éves, nagyon fiatal és máris széthullott az élete. Ez csak egy kölyök története, de mivel nagytestű lehet akár 8-9 tesója akikkel ki tudja mi történt ebben a 3 évben.


Az ismerősömnek van egy kutyája. Nem rég felhívta akitől vette a kutyát, hogy kiderült, hogy a kutyája beteg és gyógyítani nem lehet, csak késleltetni egy kicsit a halálát viszont örökletes betegség és lehet, hogy az ismerősöm kutyája most még tünetmentes de ő is beteg lesz. Az is lehet, hogy csak hordozó és ha lennének kölykei ők betegek lettek volna. Ez is akkor derült ki amikor a kutya már 2 éves elmúlt. És ha a gazda ez idő alatt úgy dönt, hogy kölyköket akar tőle, mert nem is tudja, hogy mi lappang benne? Ők is most félhetnek, hogy mi lesz a kutyájukkal és nagyon nagy szerencse, hogy nem szaporították tovább, pedig megfordult a fejükben.


Annyi annyi rejtett tényező van ebben és nem csak a betegségek hanem a megváltozott életkörülmények is. Senki nem a rosszra gondol amikor megvesz vagy elad egy kiskutyát. Mindenki nagy reményekkel indul neki, de hogy mi lesz belőle 10-15 év alatt azt nem lehet előre megmondani.


A saját kutyámnál egy váratlan fertőzés miatt derült ki, hogy elváltozás van a méhén. Nem is gondoltam ilyenre, nem is tudtam volna meg ha nincsenek vizsgálatok egy teljesen más dolog miatt és ha szaporítani akartam volna akkor a kölykök mind meghaltak volna és a kutyámmal is ki tudja mi lett volna. Így derült ki, hogy bizony mindenképpen ivartalanítani kell, mert bármikor lehetett volna méhgyulladás belőle. És ha nem akartam volna ivartalanítani és nem is tudok róla, hogy mi van a méhével akkor abból az lett volna, hogy előbb utóbb méhgyulladást kap és vagy szerencsésen végződik a történet vagy nem.


Ha nem is akarsz ivartalanítani, legalább csak kölyköket ne akarj, azzal már az ő életüket véded és az ő meg nem született kölykeiket is és így tovább, mert ez egy láncreakció. Ha elindítod sose lesz vége, mert minden alomnál lesznek felelőtlen, kellő tudással nem rendelkező, meggondolatlan gazda jelöltek akik viszik tovább az egészet.

2014. márc. 27. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%

Régebben francia bulldogokat tenyésztettem. Szeretném veled megosztani a tapasztalataimat, hogy a kiskutyázás nem csak móka és kacagás. Vettem egy gyönyörű szukát Oroszországból, 1500 dollárért ez akkoriban kb. 300.000 forintnak felelt meg. Megkapta az "ígéretes" tenyészszemlét, kiállításokra jártam vele, tanítottam, aztán elérte a 2 éves kort, amikor elvittük egy kanhoz. 150.000 forintot fizettem a fedeztetésért, illetve úgy egyeztünk meg a kutya gazdájával, hogy minden élve született kiskutya után jár neki 10.000 forint vagy egy kölyök. Az uh-n kiderült, hogy 5 kiskutya van a szukámban, nagyon boldog voltam, mert sok érdeklődöm volt, hárman adtak foglalót (25 %)is, a másik kettőre is volt fix vevő. Eljött a 63. nap, elvittem a kutyát állatorvoshoz, mert a francia bulldogok nem tudnak önállóan elleni, császározni kell őket. Az orvos akkora dózis altatót nyomott be a szukámnak, hogy a kölykök még az nap este, az anyakutya másnap reggelre pusztult el... Az hagyján, hogy fél milliós veszteségben voltam, de 1 hétig nem tértem magamhoz, annyira sirattam a kutyáimat és annyira megviselt a dolog. Állattenyésztést tanultam a SZIE-n ahogy édesapám is állattenyésztő édesanyám pedig állatorvos asszisztens, kutyáink vannak mióta az eszemet tudom, meg van minden ismeretem ahhoz, hogy tenyésszek és mégis ilyen tragédia történt. Nem az én hibámból. Most képzeld el, hogy te mindenféle szaktudás nélkül összeeresztesz két kutyát. Sajnos nincs semmi garancia arra, hogy minden rendben fog zajlani. A megfelelő ismeretek nélkül könnyen bekövetkezhet a baj. Ne adja az ég, de ha bármi komplikáció merül fel ellés közben, ami gyors beavatkozást igényel, akkor mit csinálsz addig míg kiér az orvos? Tudni fogod, hogyan segítsd ki az elakadt kiskutyát, úgy hogy az ne pusztuljon bele? Vagy tudni fogod hogyan dörzsölgesd le róluk a magzatburkot,magzatmázat, hogy ne fulladjanak meg? Mert bizony 7-10 kölyöknél már segíteni kell a szukának, nem tudja időben lenyalogatni őket. Fogod tudni megfelelően gondozni a kölyköket, ha esetleg az szukád nem fog velük foglalkozni? Az első két hétben szinte non stop felügyeletet igényelnek, pláne, ha a szuka úgy dönt, hogy nem érdeklik őt a kölykök. Infralámpa, speciális táp, cumis üveg, takarítás... És ez még csak a jéghegy csúcsa.

Itt nem babra megy a játék, életekről és érzésekről van szó. Azt meg már sokan leírták előttem, hogy mennyire fontos a törzskönyv és az egészségügyi szűrés. Alaposan gondold át, mert sajnos a hozzá nem értés és a tapasztalatlanság sokszor óriási károkat tud okozni a kutya és a gazda lelkében egyaránt.

2014. márc. 27. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
100%
Az állatoknál így a kutyáknál is a szaporodás egy ösztön a faj fennmaradása érdekében. Az anyaállatok példás anyák általában. Gondoskodnak a picikről, védik őket. Egészen addig amíg önállóak nem lesznek. Onnantól elhagyja őket, esetleg el is kergeti. Hiszen neki az újabb alommal kell majd törődnie. Idővel a saját kölyke csak egy ismerős egyed lesz. Ez a kutyáknál is így van. Vizsgálatok bizonyítják, a kutya jobban kötődik a gazdájához, mint a szüleihez, testvéreihez. Náluk a család szó a falkát jelöli. Amibe a gazda, annak családja, a család egyéb állata tartozik bele. Ha megtartod a kölyköt akkor az is. De szerepe semmivel nem lesz nagyobb kutya szemében mint a Te embergyereked, vagy a tengerimalac...egy falkatag semmi több.
2014. márc. 27. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 Firestorm ***** válasza:
100%

Még annyit hozzátennék,hogy van fogalmad róla milyen rettentő sokba kerül tegyük fel 8 kölyök felnevelése 8 hetes korig?Féreghajtó,első oltás,chip stb...

És mi van akkor,ha az anya kutya nem akarja ellátni a kölykeit?Ilyen is előfordul van,hogy egy szuka rossz anya első ellésnél és ellöki a kölykeit.2 óránként etetni kell a kölyköket neked,éjszaka is.Dörzsölni a pocijukat,hogy az emésztés meginduljon,infrázni őket,meleg helyet biztosítani számukra.A legjobb mikor elkezded megetetni,megkakiltatni a 8 kölyköt külön-külön és mire a végére érsz majdhogynem kezdheted elölről a produkciót.Egyik barátnőm apukája tenyésztő,sürgős ügyben el kellett utaznia és megkérte a lányát menjen le a vidéki házba,mert bármikor elkezdheti a kutya az ellést.Természetesen éjszaka kezdett neki a szuka (hozzáteszem az apuka állatorvos is egyben) barátnőm egyből telefonált a faternak,hogy ellik a kutya.Telefonon keresztül tájékoztatta róla mit hogyan csináljon végül mikor leellett a szuka be kellett adnia neki a méhösszehúzó injekciót.Kezdett örülni,hogy minden oké meg tök jó,de az anya kutya ellökte a kölyköket magától összesen 9 kölyök jött világra.Na ismét telefon jöttek az utasítások,hova tegye a kölyköket,mit hogyan csináljon.2 napig volt a kölykökkel,de már az első nap végére hulla fáradt volt,pihenés elő sem fordult jóformán.

2014. márc. 27. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
100%

Azért azt is gondold már át h éppen egy szaporítótól mentett kutyával akarsz ugyancsak szaporítani...

Hogy miért szaporítás és hogy pont ezért miért felesleges?

- kezdjük ott h a fajtatiszta kutyatenyésztésnek az a lényege, h a fajtának a jó tulajdonságait nemesítsük és az esetleges hibákat kizárjuk. Te egyiket sem tudod biztosítani... miért? Mert a szukád vonalát (úgy ahogy) ismered (bár kétlem, h behatóan tanulmányoztad, tudnád h milyen betegségek lehetnek a vonalban például), ám a kan egy sötét ló, ki tudja honnan van, mit örökít és egyáltalán, szerintem etikátlan egy mentett kutyával szaporítani. A másik, h akkor tudsz jobb, stabilabb utódokat létrehozni, ha ismered a szukád erősségeit és gyengeségeit, és ezek tudatában választasz kant, aki kiegészíti, kompenzálja és/vagy erősíti az adott tulajdonságokat. Így egyáltalán nem biztos, h ki tudja ki fia borja kanod ilyen lenne a szukádnak..


- ez a legfeljebb családi körben maradnának nagyon jó duma, és a legtöbb Fifi gazdi aki "jaj csak egyszer legyen anyuka az én drágám" mind be is szopja... Szerinted miért nincs még a családtagjaidnak boxerük? Biztos mert egyetlen alom boxer sem születik az országban ahonnan hozhatnának... Vagy talán azért mert nem elég elkötelezettek. Persze h azt mondják h kéne nekik kölyök a tiédtől, de majd meglátod... amikor odakerültök, h akkor "tessék itt van, viheted", hirtelen lesz ezer kifogás.


- a korrekt tenyésztéshez aminek az alapja h imádod a fajtát, a következők kellenek minimum:

• törzskönyv mind a két szülőnek

• kennelnév ami alatt a picik is mind tk-ezhetők

• tenyészszemle mind a két szülőnek

• a fajtára jellemző genetikai betegségek szűrővizsgálatai

• majd fedeztetési jegy, alombejelentő

• és nem utolsó sorban tenyészcél h tud mit szeretnél létrehozni, mit szeretnél viszntlátni a kölykökben és h ezt h éred el


Ezek nélkül nem beszélhetünk másról mint szaporításról. És persze senki sem garantálja h a kölyköket senki nem fogja hasonló megfontolásból továbbszaporítani... ami aztán már lekövethetetlen. Szerinted pl. a te kanod h kezdte az életét (ha nem a kedves szaporítónál született már)? És mit gondoltak azok akiknél született? Valószínű nem azt, h nah most jól eladjuk egy szaporítónak... hanem inkább, h "de jó helyre került a kislegény".


Nem is tudod elképzelni h mekkora felelősség többfelé is, kiskutyákat létrehozni. De amíg csak azt hajtogatod h de én nem szaporítok, addig ezt nem fogod fel. Pedig gyanítom nem vagy se értelmi fogyatékos, se buta...csak épp értetlen és önző. (és ezeken mindjárt jól meg is sértődsz...ahelyett h elgondolkoznál h miért)

2014. márc. 27. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
27%

Na szegény kérdező ,te is jó helyre írtad a kérdésedet...

Itt a többség szerint csak akkor lehet pároztatni a saját kutyádat ha aranykoszorús mestertenyésztő vagy és a világ összes kutyabetegségére megszűretted a díjjaktól roskadozó kutyáidat ,és a farkasig visszamenőleg nincs közös őse a szülőknek.

Figyeld meg hogy milyen szépen 0%-ra lepontoznak ,pedig csak az igazságot írom. Szerintem menekülj innen és tégy belátásod szerint, vagy egy helyi orvost kérdezz erről meg! Ha szeretnél kiskutyákat akkor nyugodtan pároztasd a kutyáidat, el fognak kelni azok könnyedén, ha szép egészségesek és a szüleik is azok. Ja és nem ,nem hal bele és betegszik bele a szülésbe egy kutya, kb alacsonyabb számban van komplikáció mint az embereknél.

2014. márc. 27. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Nem vagyok sértődős típus, mint írtam érveket és ellenérveket vártam :D

Kíváncsi voltam a menetére, és hogy milyen vizsgálatok, stb szükségesek ahhoz, hogy "normális" kiskutyák születhessenek.

Megmondom őszintén el vagyok bizonytalanodva, és lehet, hogy nem is baj. Ha jobban belegondolok utóbbi hozzászólások is igen hasznosak, és a szívem szakadna meg ha valami baja lenne a kutyáimnak, vagy eldobná a piciket, esetleg valami komplikáció miatt történne velük is valami.


Egyébként a kanom egy fajtamentőn keresztül került hozzánk, ismerős által (ő volt velük kapcsolatban), mert a szülei ugyan törzskönyvesek voltak, és elvileg tk-t neki is állíthattak volna ki, de sok bejelentés érkezett, hogy rossz körülmények közt vannak tartva ezért elvették tőle. Nem tudom a teljes sztorit, hogy hogyan volt a lényeg az, hogy ő hozzám került. Ha jól informáltak az anyakutyát sokat elették, azok a kutyák amiket nem tudott eladni sokan-kis helyen voltak, moslékot és olcsó tápot kaptak.


Kedves 15-ös, nagyon sajnálom a károdat, de leginkább a kutyusokat, el nem tudom képzelni hogy tudtad magad túltenni rajta, és köszönöm, hogy megosztottad velem ezt a szomorú történetet, részvétem :(


Mondhatjátok, hogy szaporítani akartam, vagy lehetek szaporító, kinek mi, azt tudom, hogy én bennem semmi rosszindulat nem volt, és eszem ágában nem lett volna eladni a kicsiket. Én csupán szerettem volna, ha van kölykük, aki családban marad. Mint azt a kérdésemben is feltettem, "információt szeretnék, hogy ne felelőtlenül cselekedjek"-tehát nem fogok! köszönöm :D

2014. márc. 27. 14:38
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!