Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hibát követek-e el azzal,...

Hibát követek-e el azzal, hogy fogócskázom a kutyámmal?

Figyelt kérdés
Szoktunk néha fogócskázni, de mindig csak én kergetem őt és nem hagyom, hogy elfajuljanak a dolgok. A játéknak akkor van vége ha én akarom,de nem szeretném, hogy ennek rossz következményei legyenek. Mindketten nagyon élvezzük, de nem tudom, hogy e helyes-e?
2009. dec. 17. 12:06
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
79%
a játék az játék. te vagy a falkavezér? milyen fajta a blök?
2009. dec. 17. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
82%
persze, h nem baj, amig te irányitod a játékot:)de azért fogocskázik más kutyákkal is, ugye?
2009. dec. 17. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:
A kutyám egy véreb-erdélyi kopó keverék.
2009. dec. 17. 12:10
 4/22 anonim ***** válasza:
80%
Szép kutya lehet :) de tényleg :) A fogócska önmagában nem gond, csak arra figyelj oda, a járókelőkkel ne akarjon ilyet játszani, mert van, aki megijedhet tőle. Meg persze a lényeg, hogy játsszon más kutyákkal is :)
2009. dec. 17. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
32%
Én nem tarom a rangsor szempontjából jó ötletnek. Mégpedig azért, mert a kutya valószínűleg gyorsabb, ügyesebb, fordulékonyabb nálad. A falkában pedig ezek mind mind a vezér jellemzői! Persze, hogy nagyon élvezitek, de ha vezér akarsz lenni, akkor nem engedheted meg magadnak, hogy veszítsd. Márpedig a fogócska során jó esélyjel veszíthetsz. Másrészről a behívás szempontjából sem jó ötlet a kutyával fogócskázni. Hagy, hogy inkább a többi kutyával fogócskázzon, szerintem keress vele valamilyen más közös játékot, ahol abszolút hatalmad és befolyásod van. Nem éri meg a kockázat. Majd ha be akarod hívni és ő úgy dönt, hogy játszani akar inkább és kergesd, akkor mi lesz? Onnantól kezdve nem leszel vezér a szemében. Csináld, ha akarod, de én nem tartom szerencsésnek. Inkább bújócskáznék, de azt is csak úgy, hogy a kutyának kell megkeresnie engem!
2009. dec. 17. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
61%
Túlzásba van víve ez a falkavezérdolog. Egy valódi természetes falkában (legyen szó bármilyen fajról) sem képezi a játék a rangsor erősítését. A játék az játék. Ésszerű körülmények között természetesen. Szóval én nem aggódnék. A falkavezér általában nem a legerősebb, leggyorsabb egyed, ez személyiség kérdése, a határozottabb, bátrabb nem adja fel a (dominancia)harcot, míg a gyengébb igen, így alárendelt lesz. Ha már ennyire viselkedéstudományi szempontból közelítjük meg a dolgokat. Az elővigyázatosság kedvéért ezekre játék közben is oda lehet (vagy kell?) figyelni. Szóval kedves kérdező játszatok nyugodtan csak ne te veszíts:) Ha elfáradtál szólj a kutyádnak hogy jöjjön oda, fogd pórázra ezzel adva értésére hogy azért ért véget a játék mert te úgy akarod és kész.
2009. dec. 17. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
44%

Nem értek egyet, kedves előző és ki is fejteném az álláspontom, remélem nem bántalak meg.

A játék során az állatok harc nélkül döntik el a rangsort. A birkózások, fogócskázások, huza-vonák igenis hatalmas jelentőséggel bírnak abban a tekintetben, hogy ki az ügyesebb, erősebb, határozottabb. És azért jó a kutyáknak a játék, mert így vérre menő harc nélkül döntenek a rangsorról. Ha nem lenne jelentősége, akkor annak sem lenne, hogy a kutya előtt hagyom a játékokat, és nem én dönteném el, hogy mikor kezdjük és mikor van vége. A vezér a játék közben is irányít. Két kutyám van, valamint rengeteget járok velük más kutyák közé és a magyarázatomnak nap mint nap szemtanúja vagyok. A rangsornak pedig igenis óriási jelentősége van, sokkal nagyobb, mint azt mi emberek hisszük. Ez csak nekünk nem olyan fontos, mert mi nem olyan szigorú hierarchiában élünk, mint a kutyák. A kutyák nem ismernek egyenlő viszonyt, csak alá és fölé rendeltet. Náluk a hierarchiának óriási jelentősége van, a természetben pedig az életük múlott rajta!

És a másik, amibe belekötnék, az az, hogy játék végén, behíváskor sosem teszünk azonnal pórázt a kutyára, különben a kutya a behívást szép lassan azzal köti össze, hogy "odamegyek, vége a játéknak, még pórázra is vesznek és megyünk haza? ugyan, akkor eszem ágában sem lesz odamenni". Szóval behívás, jutalomfalat vagy dicséret, várni 10-15 másodpercet és csak aztán jöhet a póráz. És játék közben is be kell hívogatni olykor a kutyát, ilyenkor nagyon megdicsérni, majd engedni tovább játszani, hogy még csak véletlen se alakuljon ki benne az a képzettársítás, hogy a behívás a játék, a séta végét jelenti!

Bocs az offért, csak nagyon kikívánkozott. :)

De kulturált vitára, eszmecserére nyitott vagyok, ha megcáfolod. :)

2009. dec. 17. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
48%

Szerintem a játék közbeni hierarchia kialakulása csak a kölyök kutyákra érvényes, a felnőttek kicsit másképp (pl. testbeszéddel)döntik el a dolgot. Az én kutyám le sem áll játszani amíg nem tisztázzák a rangsorbeli viszonyokat. Úgy hogy én meg ezzel szembesülök nap, mint nap:)

Azt is cáfolnám, hogy az embereknél van egyenlő viszony. Elhitethetjük magunkkal hogy szocializált társadalomban élünk blablabla. de ez csak arra jó hogy elnyomjuk az ösztöneinket, kitörölni sohasem fogjuk őket. Az emberi kapcsolatoknál is már kezdetben eldől, ki áll fentebb és ki lentebb abban a bizonyos hierarchiában (az udvariasság pedig azoknak való akik félnek a mindennapos "harctól") . És mi sem játék közben erősítjük ezeket a szerepeket, épp hogy akkor dőlnek le a falak, átmenetileg:)

Ami pedig a behívás és a póráz kapcsolatát illeti. Ez is addig fontos amíg a kutyában rögzítjük a dolgokat. Ha már rögzültek, teljesen mind1 mikor csatolom rá a pórázt. És egyébként is, mivel nem mindig fogócskáznak (feltételezem), nem mindig ugyan abban a helyzetben fogja megkötni a kutyát, így az nem fogja a behíváshoz kötni:)


Nem akarlak megsérteni de nem jó ha valaki a tudását egyetlen könyvre alapozza, hisz nem Biblia (arra sem kéne alapozni de ez más téma:)). Többet számít a tapasztalat, a józan ész és néhány természetfilm megnézése:)

2009. dec. 17. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
73%

Elismerem, van igazság abban, amit mondasz. De miből gondolod, hogy egyetlen könyvre alapozom az állításom? Van benne valami, mert Jan Fennell híve vagyok, de nem csak a könyvre alapozok, hanem a saját tapasztalataimra is. És olvasok más könyveket is.

Azt sem szabad azonban elfelejteni, hogy kutyája is válogatja.

Másik pedig, hogy megszerzett tudást is kell időnként frissíteni, de megszerzett tudást is el lehet rontani. Ezt pedig nem tudjuk gép mögül megmondani, hogy mik lehetnek a hibák, mert sokszor az ember maga sem veszi észre, mit csinál rosszul. Adott esetben látni kélne. Na meg minden kutya másképp reagál, van amelyik érzékenyebb. Van amelyikkel szemben többet hibázhat a gazdi és nem borul meg a tisztelet, míg egy karakánabb jellemű kutyával szemben a legapróbb hibát elég elejteni ahhoz, hogy átvegye a stafétabotot.

2009. dec. 17. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%
Én kiskorától játszottam ilyet a kutyámmal, ahhoz képest a legtöbb kutyát akivel találkozunk, lepipálja szófogadásban (és nem dicsekszek, hozzáértők dicsérték), pedig még kutyaiskolába sem jártam vele. Nincs vele gond idegen helyeken, el tudom venni a kajáját, ki sem hajlnadó addig menni az ajtón amíg előre nem megyek, stb stb szóval teljes mértékben én vagyok a főnök. Versenyezni is járunk munkaverseny, ilyesmik. Na mondjuk nem is rotim van csak egy mezei pásztorkutyám akinek a vérében van a szófogadás.
2009. dec. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!