Miért gondolják sokan, hogy az ivaros kutyák mindig terhesek lesznek?
Leszögezem, most épp két ivartalanított kutyám van. Mert épp így alakult. De korábban a családban, a szüleimnél nem voltak ivartalanítva a kutyák. És nem is voltak terhesek. Anyámék tudták, hogy akkor nem szabad kiengedni a kutyát, évente kétszer abban a két hétben. A kan kutyánk sem szökött el soha. Amikor sokan itt azt írják, hogy a nem ivartalanított kutya évente kétszer fial, nem tudom, mire alapozzák. Maximum a szaporítóknál, vagy a kóbor kutyáknál, vagy ahol nincs jó kerítés, stb...
Szerintem az összes ilyen "véletlen baleset" akkor történik, ha a kutyát engedik kiszökni, vagy esetleg a kutyafuttatóra tüzelő kutyát visznek. Mondjon arra valaki példát, hogy egy társasházban tartott ivaros kutya mégis mikor eshet teherbe? A lakásban ajtó mögött van, oda tuti, hogy nem szökik be másik kutya. Ha a gazdi pórázon viszi sétálni, és abban a két hétben nem engedi oda másik kutyához, mégis mikor esne teherbe?
Jó dolog az ivartalanítás előnyeit hangoztatni, pl. betegségek megelőzése, dominancia csökkenése, a szuka kutya nem vérezi össze a szőnyeget, stb... de azt mondani, hogy ha nem ivartalanítod a kutyádat, akkor tuti, hogy mindig kölykei lesznek, ez szerintem félrevezetés...
Hát én nem tudom itt egyeseknek milyen kutyáik voltak, de az enyémek soha nem rágták szét a kerítést és nem vonyítottak tüzelés közben.
Tüzeléskor kicsit kedvetlenek voltak, de ezen kívül soha semmi probléma nem volt velük.
na igen... a mi kan kutyánk sem szökött nem egyszer sem és nem rágta szét a kerítést...
amúgy örülök a válaszoknak, mert végre egyszer értelmes vita alakult itt ki...
én csak azért vetettem fel a kérdést, mert szerintem úgy korrekt, ha a gazdi minden lehetséges megoldást ismer, aztán dönt... a lényeg, hogy nem kizárólag egy megoldás van.
Amúgy a második kutyámat amikor ivartalanítottuk, nagyon megszenvedtünk vele: a körgallért nem viselte el, folyton rágta volna a sebet, egy hétig felváltva aludtunk a férjemmel, mert valakinek mindig a kutyával kellett lennie, hogy ne tegyen kárt magában. Arról nem beszélve, hogy amikor a műtét után hazahoztuk, végighányta az utat a kocsiban.. épp ezért foglalkoztat a kérdés, mert nekünk az inartalanítás sajnos nagyon nem volt egyszerű eset... :(
És azt se felejtsük, hogy sajnos még mindíg a kutyatartók jó részét a s dolog csak marginálisan érinti. Tehát nem is törődnek azzal, hogy vemhesül-e a kutyájuk van sem.
Hány ilyen válasz volt itt is "eddig mindíg amikor ellett", "az én kutyám is már hatszor" "szerelmes"
és egyéb badarságok. Sokan nem azért nem ivartalanítják a kutyájukat, mert úgy gondolják, hogy tudnak vigyázni rá, hanem azért mert nem is érdekli őket a kérdés.
Kedves Kérdező! Alapvetően nem butaság az utolsó felvetésed, de
- sajnos nagyon sok helyen - elsősorban vidéken - a kutya a küszöbre sem léphet, nemhogy a verandára vagy az előszobába beengednék
- egy kerti élethez, szabadsághoz szokott kutyát kínzás két héten keresztül a verandán vagy az előszobában tartani, különösen, ha gazdiék reggel elmennek dolgozni és csak este jönnek haza. Mivel nincs hozzászokva, szorong, félelmében, ijedtében szétkarmolja az ajtót, falakat, vonyít egész nap és éjszaka.
Még kamasz voltam, amikor egy barátommal sétáltattuk a tüzelő kutyáját. Valami tüzelő kutyának való szagtalanító sprayt is fújtak a fenekére, mégis "megtalált minket" 2 kóbor kutya. Nagyon féltünk tőlük, mert ránk vicsorogtak, a szegény szukára meg mindenáron rá akartak mászni. Alig tudtunk hazaérni "baleset" nélkül. A szülei nemsokára ivartalaníttaták a kutyát.
Azóta sok ismerőstől, sokszor hallottam, hogy szukáknak ilyen-olyan "nőgyógyászati" daganatai voltak, álvemhesek lettek, stb. Egy álvemhesség kezeltetése közel egy ivartalanítás ára, a daganat műtéti eltávolítása és az utókezelés pedig több is ennél.
És - bár nem kutyás, mert a mi kutyánk ivartalanított, de - saját példa, hogy lásd, nemcsak a kutyák vannak veszélyben: a nyuszinkat idén kellett 5 évesen elaltatni, mert nem ivartalaníttattuk, nem is fialt és áttétes méhdaganata lett. Családtag volt, a nappaliban lakott egy hatalmas ketrecben, a kertben saját kifutója volt, kényeztettük, szerettük. Ha tudtam, sejtettem volna, hogy rájuk is veszélyes, azonnal ivartalaníttattam volna! Most már csak bánhatom a tájékozatlanságomat.
Akárhogy gondolkozom, próbálok minden megoldást végigjátszani, mindig odajutok, hogy az ivartalanítás a legjobb gazdának, kedvencnek egyaránt.
Tökéletesen egyet értek a kérdezővel! Nekem 3 szukám van és egyik sincs ivartalanítva. Gondoljátok ha nem tüzelnek akkor milyen nehéz velük. Három felé figyelni, háromszor annyi felszerelés, háromszor annyit főzni/venni, háromfelé nézni ha kint vannak, hármat fegyelmezni egyszerre stb.
De nem tudom nektek milyen kutyáitok vannak és hogy kertben laknak-e, de az én kutyáim nem vonyítanak amikor tüzelnek, nem lesznek szófogadatlanok, nem akarnak kiszökni, sőt felőlük (más kérdés egy felbukkanó kan felől) póráz nélkül is sétáljhatunk.
Tisztában vagyok az ivartalanítás előgyeivel, és magam is kampányolok hogy ne szaporítsák a kutyákat az emberek. De az én kutyáim sosem ellettek, és nem is fognak, hacsak én nem akarom, de én nem akarom. Az pedig, lehet gonoszul hanzgik, engedtessék meg, hogy én vállaljam a felelősséget ha esetleg valami betegségük lesz ami ivartalanítva nem lehetne. Egyrészt megelőzni mindent nem tudunk, ha ivartalan akkor majd a fejére esik egy tégla vagy nem tudom. Nem tudom miért nem akarom őket ivartalanítani amíg nincs velük probléma. Azonban biztosíthatok mindenkit hogy nem azért mert szeretem hogy "nők" a kutyáim, vagy mert azt akarom hogy szerelmesek legyenek. És mivel orvoshoz mindig járunk, nem akkor fogom észrevenni a bajt amikor már fejnagyságú daganata van.
Lehet azért ilyen könnyű a kutyáimmal, mert könnyen kezelhető pásztorkutyák, de előtte is voltak kutyáink amikor gyerekek voltam. Többet között komondor, malamut, roti-vadászkutya keverék stb. És egyik sem volt vemhes ha nem akarta a gazdája, a testvérem és apám. Pedig akkor még elég lepukkant volt a ház is. Ezek a kutyák pedig igencsak nem olyan jellemmel bírnak mint egy mudi. Mégsem volt egyikkel sem baj. Amikor a rotikeverék kutyánk volt, akkor volt egy kan újfundlandi is. A kennel két részből állt, és ha tüzelt a szuka, akkor egyszerűen becsuktuk az ajtót a kettő között. És még csak rossz kedvük sem volt tőle.
Úgy gondolom alap, hogy ez háznak normális kerítése van ami nem dől le ha egy tacskó ráugrik, ehhez nem kell kutya.
Amikor a kutyáim tüzelnek, akkor nem viszem ki őket általában. És ellentétben a sok híreszteléssel, egy kan sem veszi észre hogy tüzelnek mérföldekről, pedig a szomszédban is van. Ha viszont kiviszem őket és pisilnek kint akkor egyből odagyűlik az összes kan kutya, de egyrészt nem mernek közel jönni, másrészt meg nem tudnak bejönni. Akinek nincs kertje annak muszáj levinni, de azt is meg lehet oldani. És biztosíthatok mindenkit hogy a kutyáim nem szenvednek. Egyrészt elfogadják ha én úgy döntök nem megyünk ki, másrészt nem tudom, egyáltalán nem érzik rosszul magukat.
Szóval szerintem azért ilyen rámenősek a többiek, mert már sok kidobott kiskutyát láttak, és kiakadnak az itt felbukkanó h*lye szaporítóktól is... Én is kiakadnék... De szerintem amíg nem ártok a kutyámnak és nem elletem addig had legyen már az én jogom eldönteni.
A probléma nem azokkal van, akik tudnak vigyázni.
Általában a szabályozások, törvények nagy része nem azok miatt születik, akik elővigyázatosak, odafigyelnek, lelkiismeretesek, hanem azok miatt akik erre nem képesek.
Példa:
Alkoholfogyasztás vezetés előtt - Magyarországon a tiltás sem volt elegendő addig, amíg be nem vezették h azonnal el is veszik a jogsit. Az emberek nem vigyáznak. Németországban minimális alkohol fogyasztás (pl. egy-két sör v. egy feles) engedélyezett vezetés előtt. Szerintem mindenki bele tud gondolni, h mi lenne itt ha egy keveset lehetne inni. A legtöbben nem állnának meg 1-2 sörnél.....
Ezzel arra akartam kilyukadni, h az ilyen dolgok is a tömegek miatt születnek. És sajnos mostanra az ivaros kutyák véletlen "balesetei" már kritikus tömeget jelentenek.
A másik, h egyesével nem lehet mindenkit megkérdezni, h "te tudsz vigyázni a tüzelő szukádra? igen? akkor jó". Illetve senki nem fogja azt mondani önszántából egy vadidegennek, h "nem, nem tudok". És ha azt mondja h tud, aztán mégis megesik a baj??
Tehát az ilyen dolgok nem egyént néznek (mert lehet hogyha ismernélek személyesen kedves kérdező, akkor fel se merülne bennem h nem tudsz rá vigyázni), hanem a tömeget (amibe mindenki beletartozik, akinek van ivaros kutyája)
Csak hogy nagyon kevés az olyan ember mint TE !
Aki tud és akar vigyázni a kutyájára hogy az ne szökjön meg , és ne is legyen vemhes!
Millió embernél nincsen normális kerítés , ahol a kutya csak egy darab láncon van .... hmm valyon ott mi védi a szukát ?? Semmi ! Ebből lesznek a : Nem baj majd hívok valakit , aztán majd agyon üti , élve elással stb...!
Nem jobb annak a kutyának ha ivartalanítva van ??
Minek kínlódjon ő is és a gazdi is ezzel évente 2x ?? Ha van végleges megoldás ??
Gondolj csak bele ... a kan kutya soha de soha az éltben nem párosodhat ... ha te lennél a helyébe örülnél neki ?
Hiába van ott a szuka aki tüzel ha egyszer SOHA nem érhet hozzá ! Na valyon akkor az milyen kínlódás egy KAN kutyának ??
A nem ivartalanított kutyák bizony 50%(ha nem több) biztos hogy évnte 1x ellik ... ! És ebben nem a kis mamakedvence kiskutyákat értem, aki kiscipő nékül fűre sem léphet !!!!
Mit gondolsz ha nem így lenne akkor miért van tele az összes menhely és miért altatnak napi x kutyát el , akik csak azért születtek meg mert a gazdi úgy gondolta .. majd jó helyük lesz , minek az ivartalanítás... sok pénzbe kerül!
Érted már ?? lehet nézni több szemsögből , de ha sokan vigyáznak is akkor is történhet baleset... és gondolj csak bele hány ivaros szuka van ma M.O.-on ??
Rengeteg, csak legyen évente a 10 % aki vehembe esik , mert a gazdi az ivartalanítás helyett a vigyázok majd-ot választotta!!! Amíből ismét kiskutyák leszenk , és így tovább és így tovább!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!