Mire jó a klikker? Elfogulatlanul, nem fanatikusoktól kérdezem!
Vannak feladatok, amiket alapjaiban egészen máshogy is meg lehet tanítani a kutyának.
Pl. formálással tárgyhoz küldés. Klikker nélkül megvezetéssel szokták tanítani. Formálással sokkal tudatosabb a kutya, mint megvezetésnél. Arról nem beszélve, h gondolkodik, fárasztja az agyát is. Én ezt szeretem benne a legjobban, amikor látni a buksiján, h gondolkodik, töri a fejét, h mit szeretnék :)
Egyébként én mentett kutyákkal is klikkereztem, viselkedés problémák megoldására. Ott szerintem elég egyértelmű az előny, mert olyankor kap tőlem megerősítést a kutya, mikor nem mellettem van. Mondok példát:
Félős kutyával lent vagyunk a futtatóban. Minden nagyobb kutyát elkerül, de az egyiknek odaszagol a fenekébe KLIKK! Persze visszajön a kajáért, így az ismerkedés félbeszakad, de már kapott egy visszajelzést arra, hogy igen, ez jó dolog, nyugodtan menj oda, barátkozz. Vagy fordított helyzetben domináns, balhés kutya a futtatóban. Labdázás van, ketten rongyolnak a labdára, a másik kutya, ő kifordul KLIKK! És már jön is vissza a kajáért. Kapott egy megerősítést arra, hogy kifordult, és mivel a klikk után visszaindult a kajáért, tehát eleve megelőztem a klikkel, hogy mégis kialakuljon balhé, mert visszajött a kajáért, így egyrészt volt egy sikerélménye, másrészt elkerültünk egy balhés helyzetet.
Emellett meg egy bizonytalan kutyánál baromi jó önbizalom növelés a formálásos klikkerezés, meg mondjuk klikkerrel egy mentett kutyát két hét alatt illesztek be a városba úgy, hogy szépen ülve villamosozik, megáll a zebránál, stb.
Én sem vagyok egy nagy cirkuszi kutyás, de tényleg azt gondolom, hogy nincs hatékonyabb a klikkernél. Vagyis sokszor a klikk nincs nálam, csak használom a klikk szót úgy, mintha klikk lenne.
Mondok egy tanítási példát. Meg akarod tanítani a kutyádnak a cicamosdást, mert cuki trükk és addig is gondolkodik, fárad szellemileg (én ezt akkor tanítottam meg neki, mikor megrántotta a lábát, pihentetni kellett és unatkozott).
Miután már tudja a kutya, hogy a klikk az jót jelent, régi trükkjeinél is egyértelműsíted a jelentését, azután érdemes belefogni.
Ráhúzol a kutya orrára egy hajgumit. Ha már hasonló furcsaságokat el kellett viselnie tőled (pl. szájkosár, halti), akkor valószínűleg csak ül majd elkínzott fejjel, és tűri, mint az én kutyám. Aztán bátortalanul odanyúl a mancsával... Na, ekkor kell klikkelni azonnal, és dicsérni, falatkát adni. Ha lehúzta a hajgumit, visszatenni, folytatni. Mikor bekattan neki, hogy most pont azt akarod, hogy odanyúljon a mancsával, akkor lelkesen csinálni fogja. Sok szünetet kell beiktatni, mindig egy sikeres próbánál abbahagyni, amikor még lelkes.
Majd fokozatosan elhagyod a hajgumit, és formálod a trükköt. Nekem két (!) nap alatt tökéletesen megtanulta. Első nap is jó volt már, csak még néha nem ért hozzá a fejéhez a mancsával, vagy nem csinálta első szóra, de másnapra rögzült rendesen. Klikker nélkül ez sokkal tovább tartott volna. Mert itt eleinte a kevésbé jó mozdulataira is klikkelsz, később már csak a jobbakra (közben biztatva), és ezzel gondolkodásra készteted.
Vagy van az "elkapás", mikor egy kívánt mozdulatra ráklikkelsz (pl. nyúztózásnál bepucsít), ha ez megtörténik még egyszer-kétszer, magától próbálkozik, újra felajánlva azt a mozdulatot, és máris megvan a meghajlás. Közben hozzárendelsz egy parancsszót és jelet. Simán jutifalattal is rá lehet vezetni, de klikkerrel jobban rá van utalva, hogy használja az agyát, nem csak vezeted a falattal.
Én klikker nélkül kezdtem el tanítani. Egész picin is gyorsan tanult. Az "ügyes" szót használom, ha elégedett vagyok a "munkájával". Aztán kutyaoviba elkezdtünk klikkerezni.
Azt vettem észre, hogy annyiban gyorsabb a klikker, hogy elég erős azonnal felismerhető hang, míg az "ügyes" elveszhet egy zajosabb helyen.
Ugyanakkor engem zavart hogy egy kezem le volt foglalva a klikkernek, így felhagytam vele. De nálunk a kutya szeret tanulni, meg imádja ha "ügyes". Egy kevésbé motivált kutyánál, lehet a klikkerrel könnyebb dolgozni.
Én úgy gondolom, hogy kinek melyik módszer jön be. Ha klikkerrel érzed jobban a a tanulást, akkor klikkerezz. Ha nem szeretnéd használni, akkor ne használd. A lényeg hogy számodra is és a kutya számára is öröm legyen a tanulás.
A trükköknek az a lényege, hogy tanul a kutya, közös nyelvet használtok a tanulás alatt, hiszen megérti amit kérsz és reagál rá, szóval erősíti a kötődést. Nálunk pl. a "hátas" trükk (hátára fordul) nagyon hasznos volt az ivartalanítás után, amikor a sebet ellenőriztem, illetve most télen, hogy a tappancsát ellenőrzöm illetve ápolom.
Az agresszióporblémás kutyára azért annyit mindenképpen mondanék, hogy eleve nem engedem szabadon szaladgálni, ha tényleg veszélyes más kutyákra. Persze ettől még értem az elvet, bár ez esetben nem vagyok biztos, hogy az a kutya valóban agresszív. Én eddig azt tapasztaltam, hogy domináns agresszív kutya ha támad, nem viccel, akkor egy klikkerrel nem tudom megelőzni a támadást, mert a vágy a falatra nem lesz már elég motiváció.
Mindenesetre köszönöm a választ mindenkinek. A klikker egy jó eszköz lehet, de tényleg macerás, hogy leköti a kezem. Egy jól alkalmazott klikkelőszó kényelmesebb szerintem, de ez már más téma. szóval KÖSZÖNÖM!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!