Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elmagyarázná valaki a klikker...

Elmagyarázná valaki a klikker működését?

Figyelt kérdés
Oks, a hatásmechanizmusát értem. De többféle jelzés beállítható rajta? Vagy honnan a bánatbót tudja szegény kutyadékom, hogy most kúsznia kell, vagy a tegnapelőtt tanult integetést várom el tőle?
2014. jan. 27. 20:56
 1/4 anonim ***** válasza:
69%
ha megnyomod kattan
2014. jan. 27. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Hovarju ***** válasza:

Legelőször azt tanítod meg neki, hogy a "klikk" hang után jutalmat kap.

Ha ezt már tudja, akkor elkezdesz neki megtanítani egy feladatot. Ezt többféle módszerrel taníthatod: elkapással, formálással és ha jól tudom utánzással.


A klikk-jutalomfalat kombinációt egészen odáig alkalmazod, amíg a kutya már parancsszóra is elvégzi az általad kért feladatot. A megtanult feladat elvégzéséhez már nincs szükség a klikkerre (csak esetleg a pontosításhoz).


Így mire már odáig eljutsz, parancsszóra/kézjelre tudja az adott feladatot, már csak a parancsszót/kézjelet kell használnod.


Röviden ennyi. De ettől ez sokkal szerteágazóbb. Ha többet szeretnél tudni, keesd Vámosi-Nagy Nóra Klikk című könyvét vagy jelentkezz be a facebook klikkeres csoportjába.

2014. jan. 27. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Félreérted a lényegét.

Nem a kattintással utasítod a kutyát, hanem parancsszóval. Onnan tudja, hogy mit kell csinálnia, és a kattanás csak megerősíti abban, hogy igen, most ezt kell csinálnia, és jól csinálja.


Szóval van a klikker, meg van a kutya. Elkezdesz jutalomfalatokat adni csak úgy a kutyának, mégpedig úgy, hogy kattintás=falat. Kattintás-falat. kattintás-falat... És így rögzül a kutyában az összefüggés.

Ezután elkezded megtanítani valamire, pl. "Ül!" Ezt többféleképpen is megtaníthatod neki, lényeg az, hogy ha leült, akkor katt, majd jutalomfalat. Hamarosan a kutya magától is leül, hogy kapjon még falatot. Ekkor lehet a gyakorlathoz társítani a parancszót: Ül! És aztán már csak akkor szabad jutalmazni (katt+falat), ha parancsszóra hajtotta végre a feladatot.

Aztán ezt lehet finomítani, hogy pl. csak akkor jutalmazni, hogyha azonnal és gyorsan hajtotta végre a feladatot... Stb.

Kb. ennyi.

Arra kell vigyázni, hogy a megfelelő pillanatban kattintsunk, mert ha rosszkor, akkor abban erősítjük meg a kutyát, amit éppen csinál, ami lehet nem kívánatos viselkedés is.

Meg még ilyen apróságok, hogy mindig csak egyszer lehet kattintani, többször nem. A több kattintás nem fejez ki nagyobb dicséretet, ellenben úgy összezavarja a kutyát, hogy inkább el se kezdtétek volna.

2014. jan. 27. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A klikker a tanításhoz jó, ha már kész a művelet, mondod hozzá a parancsot és onnantól kezdve el lehet hagyni.


Persze olyan is lesz, hogy amikor még nem érti az új tanulnivalót, bepróbálkozik a régebben tanultakkal, de nem klikkelsz és elhagyja. Pont ezért jó, mert a kutya gondolkozásra készteti.

2014. jan. 27. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!