Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szemkontaktus jó vagy sem?...

Szemkontaktus jó vagy sem? Iskolánként totál mást mondanak.

Figyelt kérdés
Egyik iskola azt tanítja, hogy ha szemkontaktust veszel fel a kutyával, majd elnézel, a kutya számára ez egy párbaly, amit ő nyert. Másik suli azt tanítja, hogy a szemkontaktust az elsők között tanítsuk meg, ez elengedhetetlen feltétele a jó munkának. Most akkor hogy is van ez?

2014. jan. 30. 09:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

nagyon egyszerű: ne te néz el a végén.


Amúgy meg vizsgálták már ezt és a kutya sokkal szófogadatlanabb ha látja hogy nem figyelnek rá: egy hölgyet leültettek egy székre, elé egy nagyo finom juti falat és a kutyája. a hölgy nézte a kutyát és azz nem nyult a kajához. aztán ugyanezt megcsinálták ugy, hogy a hölgy szeme csukva volt: a kutya egy ideig nem nyult a kajához, de aztán elvette- hamarabb mint a nyitott szemnél

2014. jan. 30. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Nem ilyen nagyon egyszerű. Tegyük fel, meg szeretnéd kerülni az ülő kutyát. Ha a szemedbe néz, te meg az övébe, vagy utánad fordítja a fejét és elnéz (nyertünk) vagy föláll, mert nem tud követni szemmel.

Az is egy nagy kérdés, miért tanítják különböző iskolák egymás ellentétét. :( Így aztán igazodjon ki a tapasztalatlan gazdi...

2014. jan. 30. 10:03
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Ez a párbaj-dolog marhaság. Valami alapja van, de ebben a formában nem ennyire fontos. Alapvetően a szemkontaktus azt jelzi, hogy "akarok tőled valamit", tehát ha te nézed a kutyát, de nem jelzel neki semmi konkrétat, nyilván el fogja fordítani a fejét, ha megunja, vagy odamnegy, hogy oké, akkor csináljunk valamit. Persze, így átadod neki valamennyire a kezdeményezést, de azért annyira nem életbevágó, ilyen apróságokon a legtöbb kutya túl tud lendülni dominanciaprobléma nélkül, egyszerűen csak elkönyveli, hogy a gazdi fura.

A munka közbeni szemkontaktusnak meg végképp semmi köze a dominanciához. Az csak arról szól, hogy a kutya rád figyeljen, a te utasításaidat lesse, és ne máson járjon az esze. Nyilván ha közben a szomszéd kerítésnél ugató kutyát figyeli, akkor agyban nem veled van, nem fog odafigyelni, nem fog jól dolgozni.

2014. jan. 30. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Ja, kicsit belezavarodtam, hogy ki fordítja mikor a fejét, sorry, a lényeg, hogy marhaság, ne foglalkozz vele :D

Lehet ezt dominanciából is csinálni, de akkor az nem egy sima egymásra nézés, meg nem egy játékos tanulásos helyzet, hanem komoly befeszült szemezés, akaratok egymásnak feszülése, amit valami szituáció kiváltott, valami ellentét alakult ki a két fél között, amit fel kell oldani, el kell dönteni, hogy kinek van igaza. Akkor tényleg gáz, ha te fordulsz el, de ilyen helyzet eleve nem nagyon alakul ki kutya és ember között, mert nekünk nem szokásunk csak úgy egy pillantással meg az abba sűrített minden dominanciánkkal megpróbálni helyreutasítani a kutyát.

2014. jan. 30. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszi!!! Még azt meg tudnád érttetni velem, hogy helyben maradásnál, megkerülésnél ez miért nem nehezítő tényező? Eddig minden kutya, amit bámultam maradásnál az első mozdulatomra követni kezdett, ami ezekben a feladatokban nem kívánatos. Amikor direkt úgy csinálom ezeket a feladatokat, hogy nem nézek a kutyára, nem éreznek ilyen kényszert, és megcsinálják, habár valszeg azért, mert ezesetben pont nem érdekli őket, mit tesz a gazdi...

Egyszerűen képtelen vagyok megkerülni őket, ha a szemembe néznek. Azonnal fölállnak, amint oldalt vagyok :(

2014. jan. 30. 10:29
 6/13 anonim ***** válasza:
Hát mondjuk egy támadó kóbor kutyával nem tanácsos szemezni... Egy vadidegen kutyával sem a legelső találkozáskor. A saját kutyáddal viszont természetes, hogy a szemkontaktus az első. Nem támadólag, hanem, hogy egyszerűen figyeljen rád.
2014. jan. 30. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Szerintem ez nem ennyire egyszerű, hogy most akkor nézzünk a szemébe, vagy ne nézzünk, helyzet függő.

Nekünk azt tanították, hogy amikor leültetem őket és jutifalatot nyújtok nekik, akkor előbb érjem el azt, hogy legalább egy pillanatra a szemembe nézzen és csak utána adjam neki, tehát rám is figyeljen, ne csak a jutalomra.

Kutya mentalitásától is függhet, volt korábban olyan kutyám, aki egy tünemény volt, kis birka, de ha nem volt szükséges, sosem nézett a szemembe, ha bámultam, elfordította a fejét.

A mostani kutyáim egészen mások, addig bámulnak míg rájuk nem nézek, és ha létre jön a szemkontaktus, elkezdenek rám mászni és összevissza nyalogatnak. Nem vagyok szakértő, csak a saját tapasztalatomat írtam le.

2014. jan. 30. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Vannak helyzetek, amikor nem kell a szemkontaktust tartani, hiszen nem is tudod, ha a kutya mögé mész, vagy ha őt küldöd előre. Ezek nem kőbe vésett szabályok, tudni kell, hogy mikor térj el tőlük, ezért érdemesebb hozzáértő segítséggel képezni a kutyát, ha már képezni szeretnéd, mint tök egyedül.
2014. jan. 30. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Helybenmaradásnál nem szemezünk a kutyával, ez nyilvánvaló. Sokkal könnyebben hibázik, hiszen vár egy mozdulatra vagy egy szóra ami feloldja vagy egy újabb feladatot jelent a számára. Én még nem találkoztam egyetlen olyan kutyaiskolával se, ahol ilyen marhaságot tanítanának, hogy a szemkontaktus rossz és hogy ez egy párbaj. Kérdezd meg az etológusokat! A kutya és a farkas közötti egyik jelentős különbség, hogy a kutya keresi a szemkontaktust, mert ez fontos része a kommunikációnak.
2014. jan. 30. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Pedig van ilyen hely, és pont az a gondom, hogy ők mást mondanak, mint a másik helyen. Ezzel együtt teljesen érthető, amit írtok, és kösz!
2014. jan. 30. 12:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!