Hogyan alakulhat a jövőjük?
Német juhászkutya, Dobermann, Rotteiler, Mémet boxer, Óriás schnauzer, és a Német dog.
Régen ezek a fajták egyet jelentettek a kutyaiskolák állandó kutyafajtáival. Ez valahogy megváltozott.Érdekelne, hogy szerintetek, hogyan, miért, mikor, mi befolyásálta ezt?
Aztán láttam, hogy a kutyaiskolák ma már egész más elveken működnek, mint korábban. Változtak a kiképzési, tartási és gazdanevelési irányelvek is. -> Változnak az idők, természetes folyamat. De a javára válik-e a változás a kutyás társadalomnak, (Magyarországon, Európában, és a világon)? Ha igen, miért, mi teszi lehetővé, kinek jó, miben fog megnyilvánulni tenyésztésben, sportban, kiállításban, kiképzésben?
Ha nem miért? Mi okozza a negatívumokat? Mit lehet tenni ellenük? Ki a felelős értük? Meddig fog tartani ez?
Mindkét kérdésre várom a választ! Stílust én ismételten nem szeretnék szabni, de ne ragadtassuk el nagyon magunkta ha megoldható, de az érdemi vitáknak nagyon örülnék!
"Ha igen, miért, mi teszi lehetővé, kinek jó, miben fog megnyilvánulni tenyésztésben, sportban, kiállításban, kiképzésben?" Mondjuk a többi sok 100 fajtának jó, akik sokkal többen vannak mint ez a6 fajta? És akiknek nem biztos, hogy működik a régi módszer, de most ahelyett, hogy kidobnák őket mondván, hogy reménytelenek (saját tapasztalat) csak mert nem úgy működnek mint egy német juhász, szépen elfogadják, hogy másként is működik. Sokkal több dolgot lehet megtanítani így a kutyának.
Az ilyen típusú kutyákat, bizonyos típusú feladatokra továbbra is a régi módszerek vegyítésével nevelik, továbbra is vannak olyan kutyaiskolák akik inkább ezekkel foglalkoznak. Akkor mi hibádzik? Semmi sem tűnt el, csak több a választási lehetőség. Nem értem a drámai hangvételt.
A rendszerváltás után a szaporítási divat megosztotta ezeket a fajtákat, s így ezek a régen temperamentumos, munka orientált fajták petkutyák lettek, mivel sz esetek nagy részében nem is voltak alkalmasak a munkára így kialakultak a kirakatkutyák, amiket lehetett tenyészteni, mert lett rá kereslet. Az emberek státusz szimbólumként tartják, az egyébként már érdemi munkára alkalmatlan szuper szangvinikus kutyákat.
A darabszámnak nem tesz rosszat ez a változás, de minőséget és a használhatóságot nagyban rontja.
Mondhatjuk, hogy átalakultak a kor igényeinek.
Viszont még mindig vannak olyan tenyésztők, amik a régi "típust" favorizálják, és ebben az irányban tevékenykednek. Talán csak annyi a probléma, hogy kisebb a kereslet manapság egy valóban temperamentumos, domináns, ösztönerős kutyára, mert azzal valóban komoly munka van, mint egy mérsékeltebb, ám de festménybe illő szépségű ebre, hiszen ennek a képzése, sokkal kisebb kihívás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!