Értelmes dolog, vagy sem?
"Brutalitás, embertelenség, gonoszság," Ezekkel a szavakkal illetik a legtöbben manapság, a farok- és fülvágást kutyáknál. Véleményük szerint ez csak egy divathullám volt és nem összeegyeztethető a XXI. századi modern ember állattartással kapcsolatos felfogásával. Miért? Mivel lesz más ezeknek ezeknek a fajtáknak az élete, ha természetességükben maradnak meg? Vagy ez ma má tényleg csak egy társadalmi elvárás?
Vagy
Ez bizonyos fajtáknál a fajtajellegét képezi,és szükséges beavatkozás ez, amit bizonyos fajták jelleméből fakadóan végeznek el még kis korban. Miért? Mit okoz ez? Kihat-e ez bármire a valóságban szerintetek? Ha igen miben nyilvánul ez meg?
Mindkét oldal véleményét szeretném meghallgatni. Nem kötöm ki, hogy milyen stílusban adjatok választ, de azért próbáljátok mérsékelni magatokat. Előre is köszönöm!
Ha a témával bárkit megsértettem, az is ossza meg velem véleményét nyugodtan!
Két amerikai staffordot tartok, mindkettőnek megvannak a fülei. :) Hogy miért nem vágattam le?Egyszerűen anyagi okokból, szimplán nem volt rá pénzem.Ma már nagyon bánom, hogy nem vágattam le; a szukámat kölyökkorában elkapta egy border keverék, szintén szuka.A kutyámnak ömlött a füléből a vér, nem tudott kiszabadulni a fogásból, mert a támadó pont a fülét fogta meg, így rohantam vele a dokihoz.Azóta a füle hegye cakkos, olyan, mintha az egér rágta volna meg.A füle mindkét kutyámnak nagyon gyenge pontja, érzékeny, még játék közben is megsérül, szinte papírvékony.Mivel "harci kutyák", nem véletlenül vágták régen a fülüket: a legsérülékenyebb pont a testen; nekem amúgy is jobban tetszik a csonkolt fül.
A dobermann is kizárólag hegyes füllel, pirinyó farokkal tetszik, hiszen ezek vágása nélkül engem egy nagy, fekete vizslára emlékeztet.Elveszti a fajtára jellemző impozáns megjelenést.A kau is fül nélkül ijesztőbb, brutálisabb, pláne ha még arra is használják, amire való.A rottweilerrel szintúgy ez a helyzet.
Én pártolom a fül -és farokvágást.Ahogy az egyik válaszoló is írta, több fajta hagyományát tiporjuk porba a csonkítás betiltásával.
Az állatban egészségügyi károsodást nem okoz, életében nem akadályozza.
Nekem volt régebben egy amerikai bulldogom, mentett kutya, nem sokat tudok az előéletéről. Megvolt hagyva a füle is, farka is. A farka olyan szinten szét volt verve, (amikor örült, stb) hogy elkezdett sorvadni. A doki a levágás ajánlotta, mert ha eléri a gerincét, belehalhat. A fülével állandó problémák voltak, pedig tisztán volt tartva. Begyulladt neki, kivakarta, sebes lett, kívül gennyes. Eü-gyi okokból szükséges volt a fülvágás is.
Most egy hasonló fajtájú kölyköm van, a farka marad, de külföldön vettem, vissza is megyünk fület vágatni. Már most neki is problémák vannak vele. Nem érdekel, hogy mások mit gondolnak erről, mesterien tudom lekezelni a támadó embereket. És igen, nem utolsó sorban, a fajtaideál is megköveteli. Ezért még önmagában nem vágatnám le neki, de mivel bajok is vannak már most, kölyökkorban, így igen.
De egyébként az a személyes véleményem az egészről, hogy pl. egy dobermannak igenis legyen vágva a füle. Nem unalomból találták ki ezeket a hozzáértő emberek. Kell, és kész.
Egy kutyafarok nem eredményez kidobott almot, ahogy egy kutyafül sem. Egy ivaros szuka vagy kan viszont annál inkább.
A fül/farokvágást és az ivartalanítást csak a fogyatékosok emlegetik egy lapon....
Véleményem szerint a kutyák fülének vagy farkának levágása divatból, amennyiben csak a gazdi szórakozását szolgálja valóban megfeleltethető az első sorból idézett brutalitásnak. Nem látom értelmét a kutyák értelmetlen csonkolásának, azonban teljesen más a helyzet, ha ezzel a már korábbiakban is említettek szerint betegségektől és későbbi szenvedéstől óvjuk meg.
Mivel a kutyák nem tudnak beszélni, nekünk, felelős kutyatartóknak kell arra odafigyelnünk, hogy ne okozzunk se mi, se más emberek feleslegesen fájdalmat. Szeressük őket úgy, ahogy vannak, hiszen ők is ezt teszik velünk. :)
Az ivartalanítás tekintetében pedig az az álláspontom, hogy amennyiben az nem szükséges, ne tegyük ki a kutyát egy felesleges orvosi procedúrának. Azonban ha ezzel a kutyák felesleges elszaporodását előzzük meg (gondolok itt a kóbor kutyákra, akik ki tudja hol, és milyen körülmények között végzik...), vagy ha más mód nincs arra, hogy megakadályozzuk a beltenyészetet, akkor igenis szükségszerű lehet egy ilyen beavatkozás.
Először is köszönöm, hogy ilyen sokan hozzáfűztetek gondolatokat a témához.
Másodszor: Szeretném, talán kiegészíteni az alapkérdést egy másik, szintén ehhez a témához kapcsolódóval. Mit gondoltok, veszítenek-e, vagy veszítettek-e már egyes fajták népszerűségükből a farok és -fülvágás procedúrájának a mellőzésével?
Továbbá milyen következményekkel járhat ez az egyes fajták jövőjét tekintve? (Jobb lesz nekik? rosszabb lesz nekik? Veszítenek-e valamit? Vagy éppen ezzel nyernek? És a gazdák -értem itt a versenyzőket, kutyával dolgozókat, kiállítókat, sportolókat, hobbikutyásokat stb.- vagy maguk tenyésztők jobban vagy rosszabbul járnak ezzel? Esetleg nincs is semmi jelentősége az egésznek, csupán egy "túlfújt léggömb"?
(Megjegyzés: Tudom, nem kértem, hogy a válaszok stílusára figyeljetek, de a jövőben a személyes nézeteltéréseket ne itt eszközöljük ki és ha lehet csak a kutyák anyját említsük mint olyat! Köszönöm)
A témához hozzászólva:
Én csak és kizárólag akkor tartom elfogadhatónak, ha enélkül a kutyának valamilyen egészségügyi problémája alakulhatna ki (pl gyakran begyulladó fül, eltörő farok, stb). Küllem miatt semmiképp.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!