Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit nézzen a leendő gazdi a...

Mit nézzen a leendő gazdi a kutyaválasztáskor?

Figyelt kérdés
Szerintetek mi a fontos, ha az ember kutyát, akár fajtatisztát, akár keveréket választ? Itt most nem a körülményekre meg a törzskönyvre gondolok elsősorban, hanem a kutya tulajdonságai, mit érdemes figyelni, mit lehet előre megállapítani a kutya viselkedéséből, külleméből, stb...
2009. nov. 18. 12:13
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

hogyan reagál az idegen zajokra (pl: kulcs csomó leejtése)

hogy játszik a testvéreivel

a mozgása (szaladgál életvidám vagy lusta stb...)

mohón vagy visszahúzódóan eszik

domináns vagy félénk

egészséges beteges

2009. nov. 18. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Fajtatiszta kutyánál a jellem nagyrésze adott az öröklött tulajdonságok miatt.


Egy konkrét fajta kiválasztásánál meg kell vizsgálnia a gazdinak a saját életvitelét.. hogyan él, mennyit van otthon, a szabadban, mi a hobbija, mit szeret csinálni, Ő maga milyen jellem, aktívabb, passzívabb, hiperaktív...stb.


Ezen a dolgok alapján választunk fajtát.

Hiába választ valaki egy küllemre tetszetős fajtát (mint pl mostanában a beagle)ha nem a fajta számára megfelelő életkörülményeket biztosít neki, akkor egy házikedvencnek tartott pl. vadász fajta könnyen átokká válhat, hiszen kihasználatlan energiái ösztönei vannak, amik előbb utóbb valahogyan a felszínre törnek. Ilyenkor jön az engedetlenség, rombolás, agresszió.


Keverék kutya esetén ez sokkal könnyebb hiszen nincsenek berögzült, öröklött tényezők, vagy nem olyan mértékben mint a fajtatiszták esetében, így a kutya képlékenyebb, könnyebben a gazdi életviteléhez idomul, hogy úgy mondjam nem feszítik szét a tomboló ösztönök :)


Aki nem meghatározott munkára tart kutyát annak sokkal jobb választás egy keverék már csak azért is mert így az öröklött betegségekkel, terheltségekkel sem igazán kell számolnia.


meg kell még említenem itt azokat a betegségeket amik nem testi tünetekkel jelentkeznek ezek pedig az idegrendszeri problémák. sok szaporított fajta, ezek közül is leginkább a minik küzdenek ezzel. A szelekció során az egyre kisebb méretre törekedve sokszor a leggyengébb kutya kerül továbbtenyésztésre illetve inkább úgy mondom szaporításra.

Ezek a kutyák látszólag egészségesek ám olyan komoly félelemmel, agresszióval vagy hiperaktivitással küzdenek amit nagyon nehéz kordában tartani. Ez az egyik nagyon fontos ok amiért az állatvédők harcolnak a szaporítás ellen.

2009. nov. 18. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
48%

Elmondásokból és tapasztalatokból mondhatom: a keverék kutya jóval intelligensebb, mint a fajtatiszta. Erősebb immunrendszerű, strapabíróbb jószágok a keverékek. Ha keveréket választasz, nem árt tudnod, hogy nagyjából milyen fajtájúak lehettek a szülők. Vihetsz magaddal ilyenkor állatorvost, kutyakozmetikust, ismerőst, a lényeg, hogy jól ismerje a fajták ismertetőjegyeit. Tudnod kell, hogy mire számíthatsz és tudnod kell, hogy "mire kell" a kutya: házőrzésre, gyereknek, hobbinak... Ennek megfelelően kell mérlegelni a keverékek tulajdonságai között. Hiszen értelemszerű, hogy egy pincsi-csivava keverék nem ajánlott házőrzésre, de még gyereknek sem (túl makacs, egy gazdás, határozottság kell hozzá). Nem írtad, de gondolom kölykök akarsz venni. Amelyik szimpatikusabb az alomból, azt vedd ki, játssz vele! Nézd meg, hogy hogyan mozog (nem baj, ha kicsit esetlen), nézd meg, hogy mennyire közvetlen hozzád. Ha arrébb mész esetleg követ-e? Hogyan reagál, ha ételt adsz neki (itt néhány apró kis jutalomfalatra gondolok)? Meghálálja-e? Milyen a kutya tekintete? (nem biztosan, de lehet következtetni egy kicsit belőle) Hogyan viselkedik a testvéreivel?

Gondolkodj el, hogy ezekre és ilyen jellegű kérdésekre mik a válaszaid, mik az elvárásaid és annak megfelelően válassz.

Természetesen nem "perdöntő", hogy egy kutya keverék vagy fajtatiszta, hiszen vannak, mint mondtam fajtákra jellemző tulajdonságok, amik valószínűbb, hogy fajtatisztán belül előfordulnak, mint keverék ebeknél.

2009. nov. 18. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
na de pont a keverékről hogy tudom megállapítani a tulajdonságait?... ha mondjuk egy nyugodt, de sétálni, kirándulni szerető kutyát szeretnék, akkor mi alapján tudok választani a kutyák közül?...
2009. nov. 18. 12:30
 5/8 anonim ***** válasza:
83%

Akkor menj ki egy menhelyre és nézz magadnak egy 1 év körüli kutyust. vidd el sétálni, játsz vele egy kicsit, érdeklődj a gondozóktól a jelleméről, esetleg látogasd meg többször. Így el tudod dönteni jó páros lesztek vagy sem.


egy 1 éves kutya még nagyon fiatal, nem késel le semmiről, ha nem pár hónaposan veszed magadhoz. ugyanolyan könnyen fog alkalmazkodni, ugyanúgy tanítható lesz, ugyanúgy rá kell majd szoktatnod a szobatisztaságra :) csak éppen így jóval többet láthatsz majd elsőre a jelleméből, temperamentumából, könnyebb lesz a választás.

2009. nov. 18. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nem értek egyet azzal, hogy a keverék egészségesebb mint a fajtatiszta. Van és volt is mindíg keverék és fajtatiszta kutyám is. Ha a fajtatisztát jó tenyésztőtől veszed, akkor nagy valószínüséggel egészséges lesz. Volt már epilepsziás, allergiás keverék kutyám is.

Én azt ajánlom, ha pontosan tudod, hogy milyen kutyát szeretnél, akkor vagy fajtatisztát vegyél, jó tenyésztőtől, olyat aki pszichikailag, mozgásigényben megfelel neked, vagy idősebb keveréket menhelyről.

Egy találkozás után egyikből sem érdemes választani, a kölyköt is és az idősebbet is érdemes hosszabb időn át megfigyelni, többször elmenni megnézni, eljátszani vele, megnézni a viselkedését más kutyákkal, más emberekkel és aztán kiválasztani a neked megfeleleőt.

2009. nov. 18. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Én avval sem értek egyet, hogy a keverék okosabb. Ez egyszerűen nevetséges. Ez egyáltalán nem ettől függ. Csakis attól, hogy mit örököl a kutya és hogyan neveled, milyen hatások éri. Azon kívül ha megnézed a versenyeket: még ott is a fajtatiszták dominálnak ahol keverékek is részt vehetnek. Nem értem miért kell görcsösen ragaszkodni hogy a keverékek valamiben jobbak legyenak a fajtatisztáktól... Aki békében van a lelkével annak nincs szüksége ilyen megerősítésekre.

Ha kis kutyát veszel/fogadsz örökbe akkor jól nézd meg a szüleit, a helyet ahol van, ahogy a gazdája viselkedik vele,velük. Figyelj arra hogy tiszta legyen a hátsója, csillogó szemű, szemmel láthatólag egészséges legyen. Sose a sajnálat irányítson (természetesen ha a kutya megmentéséről van szó akkor az más). Aztán figyeld meg hogy viselkedik veled. Odamegy, vagy nem foglalkozik veled stb. Ha fél akkor megintcsak inkább keress másik kutyát/helyet. Jó hogyha nagyon örül a neked, játszani akar, felugrál stb. De az sem baj ha nem foglalkozik veled, ez magabiztosabb, dominánsabb kiskutyára utal. Próbálj meg jétszani vele, zajt csapni, figyelni fél-e. Nézd meg hogyan játszik a többivel. Ha pl mindenki leveri akkor valószínűleg elég alázatos lehet.

2009. nov. 18. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

válaszd az amelyik , NEKED A LEGJOBBAN TETSZIK ,ÉS NEVELJ BELŐLE TÖKÉLETES KUTYÁT !

a legelső válaszoló tanácsait fogadd meg !

2009. nov. 19. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!