Tárgyazonosítás szag alapján, hogyan?
A 8 hónapos kutyusom viszonylag egyszerűen és lelkesen meg tud keresni tárgyakat egy lakásban. Ha például megszagoltatok vele egy tea filtert majd eldugom, akkor azt meg fogja megkeresni, vagy a labdáját.
Hogyan tudnám játékos módszerrel szagazonosításra ösztönözni? Melyik cipő kié, melyik fésű kié, melyik kabát stb?
köszi ha valaki próbált már ilyet.
Próbáld azt először, hogy ne keverd össze a kutyát, hogy azt a tárgyat kerestesd a kutyával ami a tied, vagyis azt amin a te szagod van. A kutyának ezt tanulni kell. És ezt szag azonosításnak hívják.
Leteszel egy jól megfogdosott rongydarabot a földre a lábad elé. de ez mind nem elég. Legjobb lenne kertben vagy valamilyen szabadabb helyen csinálni. Aztán szólsz két családtagodnak, hogy ők is tegyenek le külön, külön egy olyan rongydarabot amin a saját szaguk rajta van. Az egyiket a tied elé, a másikat a tied mögé. A tied középen van. És most kezdődik a szimat adás. A szimatot vagyis a szagot a kutya a tenyeredből fogja felvenni. /Ez egy nem könnyen érthető így leírva./ Befogod a kutya száját, hogy ne lihegjen a bal kezeddel, és a jobb tenyeredet kissé marokszerűre csináld. A kutya orra elé teszed úgy egy centire és szólsz neki, hogy szimat. Ha a kutya szimatot vesz azt úgy veszed észre, hogy egy vákuumot szív a tenyeredből. Amikor ez megvan akkor pórázon és te meg mögötte vigyázva, hogy ne előzd meg a kutyát kiküldöd a tárgyért a kutyát a keresd szóra. Akkor jelzi be a tárgyat helyesen, ha a tiedet egyértelműen bejelzi azzal, hogy megérinti, vagy megfogja. A póráz azért szükséges, mert ha netán a másik tárgyat jelezné ami nem a tied, akkor tudd korrigálni és a másik vagyis a te tárgyad felé irányítsd a kutyát és ne koricáljon el egészen másfelé.
Ha a te tárgyadat bejelezte akkor nagyon dicsérd meg őt.
Dióhéjban ennyit, mert még korántsem írtam le az egész teljes és kirészletezett menetet.
nekem ez a link rengeteget segített
basszus azt nem néztem megy hogy működik-e, én még tavaly kaptam segítségül egy hasonló kérdésemre.
Megpróbálok rákeresni, hátha még máshol meg van.
Nem értem, itt rákattintva tényleg nem tölti be, de nem törölték...mindegy, kimásoltam az egészet:
"@Ivett: Szagazonosítás lépésről lépésre
2011. december 12., 19:40
No, ez a jegyzet mérföldkő, mert három évvel ezelőtt norcsii hasonló című jegyzetéből tanultam én, hogy hogyan kell szagazonosítani, akkor még befőttes üvegekkel... Lássuk hát az én verziómat. (Természetesen nem a tuti, csak az, hogy én hogyan tanítottam.)
A szagazonosítás egy összetett feladat, ami a következő részfeladatokból áll:
1. szagfelvétel
2. keresés
3. a keresett cipő megtalálása
4. jelzés
Én az első kettő részfeladat tanításával kezdem. Ezek ilyenkor még csak mechanikus dolgok a kutya számára, nem tudja, hogy mi lesz az egészből. A tanítás módszere a formálás.
Szagfelvétel
A cél, hogy a kutya több másodpercig bent tartsa a fejét a cipőben. Ezt formálással a legjobb megtanítani. Addig kell felnövelni az időt, amíg a kutya bele nem tud nyugodni a feladatba, tehát a száját becsukja, a farkát leengedi. Erre a figyelemre nagy szükség lesz, amikor már tudja, hogy szagolnia kell. A vezényszót akkor adjuk hozzá, amikor kész a viselkedés, addig nem szólunk a kutyához, legfeljebb biztatjuk, hogy "nyugi", "figyelj".
Keresés
A cél, hogy a kutya segítség és továbbküldés nélkül elmenjen a cipők mellett úgy, hogy mindegyikbe beleszagol. A vizsgán ilyenkor nem szólhatunk a kutyához és még a tekintettünkkel sem segíthetünk neki, ezért a kutyának teljesen biztosan kell tudnia a feladatot. Ezért javasolt ezt is formálással megtanítani. Először egy cipővel, aztán kettővel, majd hárommal. Én, ha újratanítanám, elmennék 7 cipőig, ami a jelenlegi szabályzatban a legnagyobb mennyisége a cipőknek, amelyekből a kutyának ki kell választania a keresett cipőt. Szóval, először egy cipővel formálva megtanítom, hogy a kutya odamenjen és beleszagoljon. Aztán leteszek még egy cipőt, továbbra is formálom a dolgot. És amikor eljutottam annyi cipőig, amennyit jónak látok, akkor adom vezényszóhoz a viselkedést. Itt még nem számít, hogy a cipők milyen szagúak, tehát az összes cipő lehet egy emberé is.
Keresett cipő megtalálása
Ez a legnehezebb része a szagazonosítás feladat tanításának. Hogy miért? Azért, mert azt kell valahogy megtanítanunk a kutyának, hogy szagolnia kell. A nyomkövetésben képzett kutyákat leszámítva ez általában nagy kihívás a gazdák számára. Én a következő technikát fejlesztettem ki: veszek egy pár cipőt. Az egyik felét leteszem a földre, a másikat a kezemben tartom és szagfelvételt kérek a kutyától, majd kiadom a keresd vezényszót és rámutatok a cipő párjára. Amikor a kutya odamegy és beleszagol a földön lévő cipőbe: klikk-kaja. A földön lévő cipőt mindig máshova teszem le, majd amikor a kutyán látszik, hogy érti, hogy a két cipő összetartozik (még nem szag alapján), akkor elkezdem eldugni a cipőt. Egyszer úgy, hogy a kutya még lássa, hogy eldugom, aztán úgy, hogy a kutya nem látja, hova teszem a cipőt. Ekkor a kutya jó eséllyel elkezdi használni a szaglását a cipő kereséséhez. Ha megvan ez az áttörés, akkor nyert ügyünk van. Sokszor dugjuk el a cipőt, közben kezdjünk el zavaró cipőket is használni. Ha a kutya már szaglás és nem látás alapján keres, akkor nem fog megállni a rossz cipőnél, hanem megkeresi a jó cipőt. Ha még látás alapján dolgozik, nem tiszta neki a feladat, vissza kell lépnünk és elérnünk, hogy szag alapján keressen és ez váljon tudatossá nála. Itt még nincs hivatalos jelzés a dologban, de a kutyán látszódni fog, hogy tudatos a keresésében, találásban. Ilyenkor mindig nagyon örülni kell és jutalmazni. Ha eldugott cipőkkel nagyon megy, akkor ki is lehet rakni a cipőket sorba, vagy össze-vissza. Rakjuk össze, amit már tud: szagfelvétel, keresés (beleszagol minden cipőbe), megtalálás. A kutya elvileg ugyanúgy fog viselkedni, mint az eldugott cipők esetében. Ha idáig eljutottunk, jöhet a jelzés tanítása.
Jelzés
A szabályzat a jelzés három lehetséges módját fogadja el:
1. fekvés úgy, hogy a cipő a kutya lábai között van,
2. fekvés vagy ülés úgy, hogy az orrát, a fejét vagy a mancsát rárakja a cipőre,
3. apport.
A jelzést a kutyának magától, vezényszó, segítség nélkül kell végrehajtania.
A jelzést akkor kell megtanítani (szerintem), amikor a feladat többi része már stabil és egyértelmű a kutya számára, különben minden cipőnél be fog jelezni.
Én mindhárom jelzést formálással tanítanám, hogy stabil legyen. Ha megtanítottam a kiválasztott jelzést, tehát felépítettem és vezényszóhoz kötöttem, akkor nincs más dolgom, mint a szagazonosítás gyakorlatban a klikk előtt bemondani a vezényszót azon a ponton, amikor a kutya már magabiztosan megkeresi és megtalálja a jó cipőt. Ha ezt megcsinálom párszor, a kutya már magától fel fogja ajánlani a jelzést is, nekem nincs más dolgom, mint jutalmazni, örülni és a csúcson abbahagyni.
A cipők száma
Én a cipőket fokozatosan szoktam növelni és a vizsgán elvárt mennyiségű cipővel szoktam gyakorolni (húzódik is az Ü9, mert oda már 7 cipő kell). Mások szerint ha a kutya érti a feladatot, a cipők mennyisége már másodlagos és egy-két gyakorlás elég a cipők számának felnöveléséhez.
Ingergazdag környezet
Az ügyességi ágazatban több olyan feladat is van, ahol a kutyának nagyon figyelnie kell. Ez nehéz azoknak a kutyáknak, akikkel csak egy helyen szoktak gyakorolni és nem voltak a pályán úgy, hogy közben kintről nézők nézték. Az én kutyám rendszeresen zavarba jön attól, hogy a kerítés túloldaláról egy tömeg figyeli, nem is szokott eléggé koncentrálni. Én azt javaslom, hogy ha otthon megvan a feladat, mindenképp ki kell vinni az utcára, a parkba, a kutyasulira, lehetőleg nézőket is érdemes szerválni, hogy a kutya szokja a figyelmet. Természetesen az ingerek növelésénél tudatosnak kell lenni és a kutyának több segítséget adni, nem pedig idegesen reagálni, mondván, hogy "de, hát ezt már tudja"! Minden új ingerrel egy kicsit új a feladat a kutya számára, tehát esélye sincs "tudni" azt, amit elvárunk tőle!
Idegen szag vs. saját szag
A saját szag a kutya számára nagyon könnyű feladat, hiszen 100 botból is megtalálja azt, amelyiket te dobtad el. Ezért érdemes már egyből idegen szagot használni, ha valaki komolyan veszi és tényleg alaposan felépíti a feladatot, hogy a kutya számára az egész érthető legyen és ne zavarodjon össze, amikor egyszer csak idegen szaggal várod el tőle ugyanazt, amit eddig saját szaggal, majd ideges leszel, amiért "nem tudja".
Mindenki olvassa el a szabályzat általános szabályozását, ahol részletesen ki vannak fejtve a különféle feladatokra vonatkozó elvárások!
Happy Clicking! :D"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!