Hozzátenném, hogy a kakaó bizony a kakaófán nő (tudom, nem bokor, de attól még teljesen "természetes").
Nem tudom, ki találta ki, hogy "természetes" = "egészséges"
"mesterséges" = "mérgező", és még azt sem tudja senki, hogy mi természetes, és mi nem...
A kutyakeksz sütést, juti falat alternatívának, csemegének ajánlottam, ha már kényeztetni akarjuk az ebet. Amúgy a párom kezei között terem és hálistennek, folyton termő...:)))
A csokoládé főképp kakaóporból készül, amelyet a Theobroma cacao nevű növény pörkölt magjából nyernek. A teobromin a kakaó fő alkaloidja, a koffeinhez hasonló vegyület. Az emberre serkentőleg hat, a kutyának viszont már kis mennyiség is mérgezést okozhat. A kutya szervezete ugyanis sokkal lassabban képes lebontani ezt az alkaloidot, mint az emberi szervezet: a kutya vérében akár 20 órán keresztül jelen van a teobromin!
A legtöbb teobromin a kakaóporban és a keserű csokoládéban van. A tejcsokoládé teobromin-tartalma az előbbiek töredéke, a fehér csokoládéban pedig szinte alig van jelen ez az alkaloid. Ez persze nem jelenti azt, hogy a mindenféle "bevonómasszából" készült mikulás nyugodtan adható a kutyának, hiszen az úgysem látott kakaót... Éppen ellenkezőleg, attól még inkább tartózkodjunk!
Testsúlykilogrammonként kb. 100-200 mg teobromin már halált okoz, de ennél sokkal kisebb mennyiség esetén is súlyos tünetekkel kell számolnunk.
Egy tábla (100 g) csoki, illetve 100 g kakaópor az alábbi mennyiségű teobromint és koffeint tartalmaz:
Fehér csoki: 4,4 mg
Tejcsoki: 250 mg
Étcsoki: 600 mg
Tortabevonó csoki: 1700 mg (!)
Cukrozott kakaópor: 600 mg
Cukrozatlan kakaópor: 3200 mg (!!!)
Számoljunk egy kicsit: egy 13 kilós cocker spániel számára tehát egy tábla tortabevonó csoki vagy két tábla étcsoki elfogyasztása már halálos lehet!
A kutyák csokoládémérgezési tünetei általában egy nap elteltével, de nem ritkán már néhány órával a fogyasztás után jelentkeznek. Leggyakoribb tünetek a hányás, hasmenés, a has nyomásérzékenysége, szomjúság, izgatottság, szapora szívverés, nyálzás. A csokoládéban található koffein - az emberhez hasonlóan - a kutyáknál is a központi idegrendszerre hat: fokozza a szívműködést, anyagcserét, légzést. Súlyos teobromin- vagy koffeinmérgezés izomgyengeséget, szívritmus-zavarokat, veseelégtelenséget okozhat, amely tünetek később rángógörcsökben és a vérkeringés összeomlásában nyilvánulhatnak meg. Az elhullás ilyen esetben 24 órán belül bekövetkezhet.
A legfontosabb, hogy a gazdi tisztában legyen a csokoládé kutyára gyakorolt hatásával, és ne etesse túl az állatot. Csokoládét soha ne hagyjunk olyan helyen, ahol a kutya elérheti. Ünnepek alkalmával zárjuk el a kutyától a szabadon hagyott finomságokat, mert nem érzi a veszélyt és mohón felfalná az édességeket.
A legjobb, ha soha nem adunk a kutyának csokit, ne is mutassuk meg neki, így nem "kap rá" az ízére és a szagára.
Csoki helyett válasszunk más jutalomfalatot kutyánk számára.Ha észrevesszük, hogy a kutya csokoládémérgezést kaphatott, azonnal forduljunk állatorvoshoz. A csokoládémérgezés ellenszere ugyan még nem ismert, de a még fel nem szívódott méreganyag az állat szervezetéből eltávolítható, és a betegség tünetei enyhíthetők.
A kereskedelemben kapható kutyacsokoládé egészséges táplálék, jutalomfalatnak kiváló/legalábbis így reklámozzák/. Ez nem azt jelenti, hogy táblaszám etethetjük vele kutyánkat, de mérgezési tüneteket - a csökkentett kakaótartalom miatt - nem fog kiváltani.
De az íze nagyon pocsék, egyszer kóstoltam...:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!