Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Gondot okozhat a kutyámmal,...

Gondot okozhat a kutyámmal, ha a családban csak én törekszem a falkavezérség átvételére?

Figyelt kérdés
Már egy ideje csinálok mindent, amit a falkavezérség átvételéhez szoktak ajánlani. Sokat fejlődött a kutyám, de még így sem tökéletes minden helyzetben, van az az inger, amiért már nem érdekli, hogy mit csinálok, mit kérek tőle, inkább fut megnézni, mi az. A családom többi tagja viszont egyáltalán nem hajlandó semmire, mg csak azokat a szabályokat sem hajlandóak betartani, amiket igazán nem kerül fáradtságba. (Például a nem-köszönés.) Szerintetek ez okozhat a későbbiekben gondot, ha én mindent jól csinálok? Most úgy érzem, hogy kicsit megakadtunk, de igyekszem következetesen viselkedni minden helyzetben. De nem lehet esetleg, hogy kicsit ez is belejátszik, hogy a kutyám még mindig nem fogad el 100%-ban vezetőjeként? Egyébként tényleg rengeteget fejlődött, folyton felugrált-ráült a lábamra, beállt elém, sétánál rángatott, de ezek mind megoldódtak, séta közben még akkor is le tudom fektetni (nem lerángatni a földre, vagy ilyesmi, általában mondjuk erősebben is rá kell szólni, de akkor viszont kézjelre fekszik.), ha éppen meglátja a szomszéd kan kutyáját (ő is kan), akivel mondhatni esküdt ellenségek, az pedig a kerítésen túlról acsarog rá. (Sajnos kanokkal nem jön ki jól, már gyűjtök a szocializációjára, de mostanában sajnos nagyon meg vagyunk szorulva anyagilag.) De azért mégis van olyan, hogy nem tudom behívni, vagy ilyenek. Szerintetek?

2013. szept. 1. 01:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy egy kicsit így nehezebb a.dolgod, de igazából a te fellépésed számít. Bármikor lehet olyan helyzet, hogy egy lakásban kell tartózkodnod kutyához nem értő emberekkel akár hosszabb időre is. ilyenkor is kézben tartható kell, hogy legyen.
2013. szept. 1. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
75%
Semmi gond, őket besorolja maga mögé...
2013. szept. 1. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
36%
Az uccsó hülyeséget ír, azt, hogy ki a domináns a hozállás dönti el. Nem azzal kell elérni, hogy bunkó módon nem üdvözöljük a kutyát, hanem hogy a meg nem engedhető domináns vislkedést nem toleráljuk. Ennek a falkavezér divatnak a követői ugyanis előszerettel felejtik el (többségüknek sajna elfeljteni sincs mit), hogy a vezért joga megnegedni dolgokat, nem csak tiltani, ha akarom a tányéromból eszik és még mindíg én vagyok a vezér, mindaddig, amíg én engedem meg és nem kiszolgálja magát.
2013. szept. 1. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
A szüleimet nagyon nem tiszteli, ez nyilvánvaló. Felugrál rájuk, nem csinál meg nekik semmit. Anyukám meg sem meri fogni. Nem is tudja kiküldeni a házból, pedig az tényleg csak egy határozott "Ki!"-n, és egy mutatáson múlik... Nem hinném, hogy a kutya akár csak vele egyenrangúnak nézi őket...
2013. szept. 1. 10:27
 5/11 anonim ***** válasza:
Valóban csak annyi történik,hogy rangsorban te előre lépsz,a többiek meg maradnak,ahol addig is voltak,a kutya mögött valahol.Gondot csak az jelenthet,ha valamelyik családtak megvétózza a parancsodat,például te kiküldenéd a kutyát,aki nem menne erre odahívja magához babusgatni.Az ilyen szituk a kutya előtt aláássák a tekintélyed,ezért ha valamit elkezdtél vele,azt be kell fejezni.
2013. szept. 1. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Nagyon ismeros a helyzet, nalunk is ugyanaz van. En foglalkozom a kutyaval, korahoz kepest eleg engedelmes (meg csak 7 honapos) ezert nem is szekalom agyon a falkavezerseggel, de megtanulta mar nagyjabol, hogy hol a helye. Ram hallgat, apam bar nem igazan foglalkozik vele, de eleg hatarozott ember, szoval ugy ahogy ra is hallgat (kb az esetek feleben), de anyumat emberszamba sem veszi. Anyum az a tipikus "mindent megengedek neki mert meg olyan kis aranyos" fajta, persze a kutyanak semmifele tisztelete nincs anyummal szemben, amit meg is ertek, sot ami rohadtul idegesito, h anyum sokszor beleszol mikozbe probalok gyakorolni a kutyaval pl. a parancsokat, h "jaj miert vagy ilyen szigoru avval a szegeny kutyaval"...na ilyenkor felmegy bennem a pumpa. Szoval tudom, h erzed magad, de te csak neveld tovabb a kutyad, es foglalkozz vele. En is most el kellett menjek 1 hetre, a kutya anyumekkal maradt, persze h a kutya kezelhetetlen volt szamukra. Most ugy tunik, hogy ok is rajottek, h tenleg erdemes megnevelni a kutyat, mert ha nem oda jutnak mint most 2 hete amikor el voltam menve :))
2013. szept. 1. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Miért írtam hülyeséget hármas?

A többi családtagot a kutya egyszerűen maga mögé fogja besorolni, ennyit írtam.

Egy idő után a családod számára is világossá válik, hogy nem tiszteli őket a kutya, hátha akkor jobban fognak rád hallgatni. De ezt nem kell hangoztatni, rájönnek ők maguktól. Viszont azt sem szeretnéd, hogy a többi családtaggal esetleg agresszívan lépjen fel a kutya, ilyenkor javíthatod egy kicsit a pozíciójukat, tiltsd a domináns magatartást a többi családtaggal szemben, mert nem jó, ha elkanászodik.

2013. szept. 1. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Igen, sajnos gondot okoz, mert így ugyan a kutyának lesz egy falkavezére, de a család többi tagjáért még akkor is felelősséget érezhet, ha meg ráadásul azt is látja, hogy te a család többi tagja alatt vagy (a szülő-gyerek kapcsolat nekik is leesik), akkor teljesen összezavarodnak a fejében a dolgok. Nem tud beállni egy követő üzemmódba, mindig végig kell gondolkodnia, hoy kinek mit csinál meg, nem lesz automatikusan engedelmes. Így is kell persze nevelni, nagyon sokat elérhetsz vele, de ne várj csodákat, küzdős lesz.
2013. szept. 1. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Te, mint ember, semmiképp nem lehetsz falkavezér.


Egyrészt azért nem, mert nincs is falkád.

Falka: "Egy seregbe, csoportba, csapatba gyülekezett v. terelt állatok, különösen kopóféle kutyáknak a falkavadászatra betanított 10-50 darabból álló csapata. A vadat felverő jobb kutyák indítóebek, a falkát vezető kutya vezéreb.

Falkamester vagy Falkanagy a falkavadászatnál a falka tulajdonosa, vagy annak vezetője."

Forrás: Pallas Nagylexikon


A kutyák különböző viselkedését, tanulását kutató tudósok (az ELTE Etimológiai Tanszékén 1994 óta végeznek ilyen kutatásokat, amelyet nemzetközileg elismert tudományos folyóiratokban is közzétettek, módszereket külföldi kutatók is átvették) szót sem ejtenek arról, hogy a kutya falkavezérként tekintene bárkire.

Egyrészt vannak feladatmegoldó képességeik (a kutyák, akár otthon is könnyen elvégezhető intelligencia tesztje az interneten is megtalálható, sőt egyes fajtáik intelligencia rangsora is), aztán kísérletekkel bizonyították, hogy megfigyelnek és utánoznak (az utánzás bizonyítására a különböző utánzandó mozdulatokhoz mindig ugyanazt a „Csináld!” utasítást adták, illetve az eredeti bemutató személy helyére más lépett), illetve emlékeznek. (Szintén ELTE kutatók írnak róla. Például a memóriájuk bizonyítására vonatkozó kísérletet ez év nyarán publikálták a rangos Animal Cognition című szaklapban .)

Vagyis: a kutya tanítható. Nem falkavezérségről van szó, hanem szoktatásról (rá- és leszoktatásról), azaz tanításról és tanulásról. Mint a gyerekek esetében. Erre utal az ELTE kutatások egyik résztvevőjének könyvcíme is: A kutyák szőrős gyerekek.


Amúgy is gond van a falkavezér felfogással. Ha a családban mindenkinek egyformán engedelmeskedne a kutya (ez kívánatos; a magukat falkavezéreknek vallók többnyire kifogásolják is, hogy mások nem akként viselkednek a kutyával, tartanak attól, hogy ez az ő igyekezetük eredményességét rontja), akkor lenne például 4 falkavezér(?) ember és 1 kutya?

Viszont megállja a helyét az, hogy akár többen is hasonlóan, vagy ugyanúgy szoktatják és emiatt a kutya – szocializációja, intelligenciája, megfelelni akarása révén – minden „gazdájával” hasonlóan, vagy ugyanúgy viselkedik.

2013. szept. 1. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A kérdés szempontjából teljesen lényegtelen, hogy a falkavezér elmélet helyes-e vagy nem. A kérdés lényege, hogy a kutya családjában egy ember világosan megköveteli bizonyos szabályok betartását, a többi viszont nem. Így a kutya a többiekkel szemben megengedi magának az engedetlenséget, így a kutya nevelése inkonzisztens, ami a későbbiekben összezavarhatja.

A kutyák felismerik, hogy kivel nem érdemes packázni, ki nem az ő súlycsoportjuk, és kit "utasítgathatnak", tökkkééletesen mindegy, hogy ez milyen elméletnek felel meg, amíg a tapasztalat bizonyítja...

2013. szept. 1. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!