Gondot okozhat a kutyámmal, ha a családban csak én törekszem a falkavezérség átvételére?
Miért írtam hülyeséget hármas?
A többi családtagot a kutya egyszerűen maga mögé fogja besorolni, ennyit írtam.
Egy idő után a családod számára is világossá válik, hogy nem tiszteli őket a kutya, hátha akkor jobban fognak rád hallgatni. De ezt nem kell hangoztatni, rájönnek ők maguktól. Viszont azt sem szeretnéd, hogy a többi családtaggal esetleg agresszívan lépjen fel a kutya, ilyenkor javíthatod egy kicsit a pozíciójukat, tiltsd a domináns magatartást a többi családtaggal szemben, mert nem jó, ha elkanászodik.
Te, mint ember, semmiképp nem lehetsz falkavezér.
Egyrészt azért nem, mert nincs is falkád.
Falka: "Egy seregbe, csoportba, csapatba gyülekezett v. terelt állatok, különösen kopóféle kutyáknak a falkavadászatra betanított 10-50 darabból álló csapata. A vadat felverő jobb kutyák indítóebek, a falkát vezető kutya vezéreb.
Falkamester vagy Falkanagy a falkavadászatnál a falka tulajdonosa, vagy annak vezetője."
Forrás: Pallas Nagylexikon
A kutyák különböző viselkedését, tanulását kutató tudósok (az ELTE Etimológiai Tanszékén 1994 óta végeznek ilyen kutatásokat, amelyet nemzetközileg elismert tudományos folyóiratokban is közzétettek, módszereket külföldi kutatók is átvették) szót sem ejtenek arról, hogy a kutya falkavezérként tekintene bárkire.
Egyrészt vannak feladatmegoldó képességeik (a kutyák, akár otthon is könnyen elvégezhető intelligencia tesztje az interneten is megtalálható, sőt egyes fajtáik intelligencia rangsora is), aztán kísérletekkel bizonyították, hogy megfigyelnek és utánoznak (az utánzás bizonyítására a különböző utánzandó mozdulatokhoz mindig ugyanazt a „Csináld!” utasítást adták, illetve az eredeti bemutató személy helyére más lépett), illetve emlékeznek. (Szintén ELTE kutatók írnak róla. Például a memóriájuk bizonyítására vonatkozó kísérletet ez év nyarán publikálták a rangos Animal Cognition című szaklapban .)
Vagyis: a kutya tanítható. Nem falkavezérségről van szó, hanem szoktatásról (rá- és leszoktatásról), azaz tanításról és tanulásról. Mint a gyerekek esetében. Erre utal az ELTE kutatások egyik résztvevőjének könyvcíme is: A kutyák szőrős gyerekek.
Amúgy is gond van a falkavezér felfogással. Ha a családban mindenkinek egyformán engedelmeskedne a kutya (ez kívánatos; a magukat falkavezéreknek vallók többnyire kifogásolják is, hogy mások nem akként viselkednek a kutyával, tartanak attól, hogy ez az ő igyekezetük eredményességét rontja), akkor lenne például 4 falkavezér(?) ember és 1 kutya?
Viszont megállja a helyét az, hogy akár többen is hasonlóan, vagy ugyanúgy szoktatják és emiatt a kutya – szocializációja, intelligenciája, megfelelni akarása révén – minden „gazdájával” hasonlóan, vagy ugyanúgy viselkedik.
A kérdés szempontjából teljesen lényegtelen, hogy a falkavezér elmélet helyes-e vagy nem. A kérdés lényege, hogy a kutya családjában egy ember világosan megköveteli bizonyos szabályok betartását, a többi viszont nem. Így a kutya a többiekkel szemben megengedi magának az engedetlenséget, így a kutya nevelése inkonzisztens, ami a későbbiekben összezavarhatja.
A kutyák felismerik, hogy kivel nem érdemes packázni, ki nem az ő súlycsoportjuk, és kit "utasítgathatnak", tökkkééletesen mindegy, hogy ez milyen elméletnek felel meg, amíg a tapasztalat bizonyítja...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!