Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen tiltó/önuralomfejlesztő...

Milyen tiltó/önuralomfejlesztő gyakorlatokat ismertek?

Figyelt kérdés

Keresek olyan gyakorlatokat, amivel a kutya önuralmát lehet fejleszteni, a tiltásra rágyúrni, hogy kontrollálhatóbb legyen.

Én szoktam kaját, labdát, mindenféle érdekeset földre tenni/dobni, és megtiltani a kutyának, hogy felvegye, amíg engedélyt nem kap rá, illetve labdázásnál szoktam elvárni a helybenmaradást, amíg lengetem a karomat, mintha eldobnám, aztán egy idő után el is dobom, és csak jelre mehet utána. Ugyanezt pl. pecázásnál is eljátsszuk, ülés, fekvés, és csak "fogd"-ra indulhat a zsákmányért. Az esti kajálás is egy ilyen feladat tulajdonképpen, messzebb kell kivárniuk, amíg elkészítem, és csak engedélyre ehetnek. Az őrző-védőzés tervben van, de az nem ilyen mindennapos itthoni feladat, hanem nagyobb kaliberű, és momentán nem adottak hozzá a körülmények, de tervben van az is.


Mostanában, hogy macskagondjaink vannak, rájöttem, hogy ezekre jobban rá kéne gyúrni, úgyhogy emelni fogom a tétet a zsákmány élénkségével kapcsolatban, de jó lenne változatosabb helyzetekben is gyakorolni, szóval örömmel fogadok még tippeket :)



2013. júl. 26. 22:33
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

zsuzsabazsa!


mert a gyorsabb kutyádnak lehetetlenség volt megmondani hogy maradjon/várjon amíg másképp nem rendelkezel?


ezzel amit leírtál nem tanítod meg a kutyának (sem magadnak) hogy kontrollálható legyen bármilyen helyzetben. csak azt -miután leesik a kutyának- hogy érdemes a fenekén megmaradnia mert minden második labda úgyis az övé.


de ebben nincsen semmi logika ahhoz hogy neccesebb helyzetben a kutyát szóban tudjad tiltani ha rá akar menni valamire pontosan azért mert a nyakörvénél tartod vissza. ha tekintélyed van akkor a kutya legrosszabb esetben (mégis elindul engedély nélkül) is visszaparancsolható. illetve semmilyen kontrollt nem tanul a kutya azzal ha minden második labdára rongyolhat, (se parancs, semmi).


mellesleg pont két kutyával lehet (és kell) a legjobban ezt megtanulni. a kutyák meg kell tanulják hogy ha a nevét mondod (szemkontakt, figyeljen rád) akkor az adott kiadott parancso(ka)t neki kell teljesítenie és ez nem vonatkozik a másik kutyára. máskülönben pl. két kutyát te a távolban hogyan irányítanál (hanggal vagy kézjellel), ha csak a nyakörvén tudod visszatartania a másik kutyát? erre az esetre van az hogy két kutyának két különböző sípja van, ami szintén a nevén felszólítás helyett van, tehát ha meghallja az egyik kutya a sípját ugyanúgy figyel rád mintha a nevét mondtad volna. és ezalatt a másikra nem vonatkoznak az utasítások.


tehát pl. az egyik kutyát jobbra a másikat balra kell küldened x méterre magadtól, majd messziről utasítanod kell őket hogy először az egyik majd a másik kerülje meg a társát. nyakörv fogdosósdival az életbe nem tanulja meg a kutya mik vonatkoznak rá és mik nem. mikor mehet ő a labda után és mikor nem. tehát úgy értem hogy abszolút terád fgyel a kutya, a te szavaidra és nem pedig megtanulja hogy minden második labdára rongyolhat. márpedig a kérdező pontosan azt szeretné hogy helyzetektől függetlenül kontrollálható legyen a kutyája, rá figyeljen maximálisan.


de aztán lehet valamit én nem értettem jól abból amit írtál.

2013. júl. 27. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 A kérdező kommentje:

Na akkor kezdjük előről: januárban örökbefogadott überkamasz amstaff-sharpei keverékről beszélünk. Nem vagyok egy hardcore kutyakiképző, még rendesen lábnál követni sem tud a kutya, csak azt csinálom vele, amit a mindennapokban hasznosnak ítélek, azt sem rendszeresen. Egy rakás dolgot szépen helyretettünk minden hátráltató tényező ellenére (májusban költöztünk el anyóséktól, ahol az ő bánásmódjuknak köszönhetően jelölgetett a házban, csak az általunk használt két szobában nem, ridegtartásnál kivitték játszani, mert hát szegény kutya, nem sorolom), csak most a macskázás miatt lettek kicsit sürgetőbbek a dolgok.


Nem csinálom ilyen összetetten ezt a labdás témát, annyi van, hogy mondom annak a kutyának a nevét, akinek megy a labda, és akkor tessék megérteni, hogy kié. Ez azért is hasznos, mert pl. ha Zizire (a staff) rászólok, akkor Shelly (az idősebb szukám) is magára veszi, és baromira örülnék neki, ha el tudnák választani egymástól a neveiket legalább szidáskor, mivel Shelly általában marha jól viselkedik, Zizire meg ötpercenként kell rászólni, nem gyerekezik, nem megy be a bokorba, nem ütteti el magát a biciklissel, nem eszik madárszart, nem megy be a vízbe, nem vadászik kacsára, satöbbi... :D Hallgat rá, csak terrier, na sűrűn kell emlékeztetni.

Na és mivel ebben a labdás dologban még bőven a tanulási fázisban vagyunk, megfogom a kutya nyakörvét és visszarántom, ha elindulna, így elég gyorsan felfogja, hogy ha úgy dobok, hogy "Shelly", akkor ő nem mehet utána. Szóval nem a helyben maradás a lényeg, hanem hogy nem az övé a labda. De mivel Shelly annyira nem labdás, ezért ezt is talán ha háromszor gyakoroltuk eddig, és így is van eredmény, szóval a kutya nem hülye meg nem reménytelen, csak én nem tartottam elég fontosnak ezeket ahhoz, hogy sűrűn gyakoroljuk.

2013. júl. 27. 23:21
 23/27 anonim ***** válasza:
te vagy az, akinek az írásait belinkelték kispalikee kérdésénél?
2013. júl. 28. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 A kérdező kommentje:
Láttam már a blogomat belinkelve kérdésénél, de hogy te konkrétan arra gondolsz-e, arról fogalmam sincs :D
2013. júl. 28. 07:42
 25/27 anonim ***** válasza:
igen, az lesz az, az a galambos sztory.
2013. júl. 28. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 zsuzsabazsa ***** válasza:

tegnapelőtt 23:01


Az én kutyáimnak mikor a labdás dolgot tanítottam és nem akarom ismételni önmagam mindig az aktívabbnak a nyakörvét kellett megfognom addig míg a másiknak el nem dobtam. De ez csak egy néhány alkalom volt, aztán kivárta a sorát.

Ha akartam úgyis csináltam, hogy először az aktívabbnak dobtam utána meg a lassúbbnak. Az, hogy a kutya nevét kimondtam e biztosan kimondtam, de azt hiszem ennek nagy jelentősége nincs.

Dehogy az apport iránti erőszakosságát lefaragjam én úgy láttam jobbnak, ha neki dobom másodjára.

Ha meg éppen úgy volt kedvem akkor az egyiknek erre a másiknak meg arra egyszerre dobtam el.

A két kutyám rendkívül jól kontrollálhatók voltak ezt nem kéne vitatnod, mert te nem tudhatod. Ne tudod sem az előzményeket sem az utána lévő időkben, hogy ezek a kutyák mit teljesítettek.

Itt csak egy szösszenetet írtam le, hogy én hogyan csináltam a labdás megoldást.

Ezzel szemben mindenki úgy csinálja ahogyan akarja.

2013. júl. 29. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
Nálunk az etetés megy úgy, hogy a kutya leül, én mesélek neki valamit (lassan már érettségizhetne, annyi matek, fizika, történelem helyesírás mese volt...), de csak vezényszóra ehet. (amint letettem a tálat belefejelt, ezért bevezettem a vezényszót, de egy idő után bármilyen szóra ugrott a kajára)
2015. febr. 19. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!