Hogyan tudok felkészülni a felelős kutyatartásra, a jó gazdi "szerepére"?
Már évek óta szeretnék egy saját kutyát, de sajnos ez a projekt csúszik egy keveset (vagy sokat...). Jelenleg vidéken élek a szüleimmel és van 3 közös kutyánk. Mind a három nagyon szeret és falkavezérnek (vagy legalábbis felette álló személynek) ismer el.
Viszont évek óta vágyom rá, hogy nekem is legyen egy saját kutyám. Ősszel költözöm fel Pestre az egyetem miatt (saját lakás) és bár rögtön nem, de idővel szeretnék majd egy saját kutyust. (miután beilleszkedtem a városi életbe és felmértem, hogy tudok-e megfelelő időt biztosítani a kutyusomnak) Egész fiatalon beleszerettem az Akita inu fajtába. Rengeteget olvastam róla, elolvastam minden jellemzőjét. (Nem a Hachiko hatására döntöttem a fajta mellet). Tudom, hogy sokan ellenzik, de szeretném a lakásban tartani a megfelelő gondozás mellett. (90 m2-es a lakás) Naponta többször levinném sétálni, futni, kezdetben kutyaovi, majd kutyaiskola.
Abban szeretném kikérni a tanácsotokat, hogy hogyan tudnék felkészülni a lehető legjobb gazdi szerepére? Az Akita inu (úgy gondolom) erőskezű, kimért és tudatosan cselekvő gazda mellé való - aki ezek mellett elhalmozza szeretettel :). Ilyenné szeretnék én is válni, azt akarom, hogy a jövőbeli kutyusom a lehető legjobb gondviselést kapja tőlem.
Mit ajánlanátok? Milyen könyveket olvassak ebben a témában, mire figyeljek oda a jövőben?
Fontos tudni, hogy nem vagyok egy "hobbi állattartó", felelősséget vállalok a kedvenceimért és nem sajnálom rájuk a pénzem, ha az egészségükről vagy az etetésükről, gondozásukról van szó. (Úgy gondolom elég komoly és érett vagyok)- de még sokat kell tanulnom.
20/L
Cesar Milan, Jan Fennel könyveit ajánlom :)
Illetve amíg nem tartasz ilyen kutyát,esetleg próbáld felvenni a kapcsolatot akita gazdikkal vagy tenyésztőkkel,biztos sokat fog segíteni ha beszélsz olyan emberekkel akik értenek hozzájuk :)
Papámnak volt egy akitája,nagy maci volt.Gyerek voltam és sokat játszottam vele ő meg csak tűrte :D
Hát, max tapasztalat útján.
Sok sikert a kutyához, egyébként, leld örömöd a vele töltött időben.
Én is első kutyás vagyok, kiskutyám van, és nem gondoltam hogy ennyire fárasztó tud lenni :D
Cesar Milanos videókban, vagy más videókban kicsit idillizált minden szerintem, illetve megrendezett.
Az, hogy veszel egy kutyát, azt is magába foglalja, hogy változtatsz az életviteleden. Kutyával az oldaladon találkozni fogsz egy csomó olyan helyzettel, amivel korábban még nem - ezeket is idővel tanulja meg az ember, hogy mikor, mit kell csinálni, hogyan kell úgy tenni, hogy a kutyát jó irányba tereld, mondhatni nagyon észnél kell lenni. Arra is most kezdek rájönni, hogyan kell úgy kifejezőnek lenni testbeszéddel, hogy a kutya tisztán megértse, mit akarok.
Egyébként pont cezar milan mondja, hogy a kutyafajták különválasztása hülyeség, mert az összes kutya - kutya, csak más "ruhában". Vagy valami ilyesmi. :D
Úgy szeretek ilyen kérdéseket olvasni :) Ilyenkor úgy érzem vannak még felelősségteljes, meggondolt emberek, akik valóban ésszel kezdenek el kutyázni.. Köszönöm minden kutya, és minden kutyás nevében! :)
Felesleges volna (meg lehetetlen is) pontról pontra leírni, hogy mit hogy csinálj.Nagyon tudom ajánlani Jan Fennel-Kutyapszichológia c. könyvét, az egyetlen, amiből valóban tudtam hasznosítható dolgokat kiszedni. Mindenképp olvasd el szerintem.
A Cesar Millan filmekkel az a legnagyobb gond, hogy nem tudsz belőle tanulni.. Bajos kutya-Cesar mester elé áll,ránéz csúnyán-A kutya megjavult. Nagyjából ennyi szokott lenni a dolog. Persze nagyon okos ember, és kétségkívül ért a kutyákhoz, de nekem nagyon elérhetetlennek tűnik, -na meg kivitelezhetetlennek- az ő módszere.
Szóval gyakorlat teszi a mestert, olvasgass, nézz filmeket, de majd meglátod hogy élesben nem olyan könnyű kivitelezni az elméletet :)
Még egy dolog: mindenképpen tenyésztőtől,és ne szaporítótól vásárolj!
Jó kutyázást! :)
Köszönöm szépen! Jól esik olvasni, hogy ezt gondolod rólam! Sajnos sokan vannak, akik azt hiszik, hogy már túlzásba viszem, hiszen az csak egy "kutya"... az ilyen emberek nem tudom miért tartanak háziállatot!
A könyvet mindenképpen elolvasom! Caesar.. hát igen, nem túl sok minden van a műsorában, amit átvehetne tőle az ember... De egyszer volt egy olyan rész, ahol arról mesélt, hogyan neveli kutyáit az intézeten belül. Ott voltak érdekes dolgok: például etetéskor az kapott előbb enni, amelyik csendben várta a sorát, kézzel mérte a kutyaeledelt és belekevert a kezével, hogy az ő szaga legyen az ételen is. Durva dolgokat is csinált (egyszerre 30 kutyával futott - mondjuk ezt nem próbálom ki! :D )
Természetesen meg sem fordult a fejemben a szaporítótól való vásárlás! És ez nem azért van, mert fú, de nagyzolok, hogy az én kutyám 200 ezer forintba került... csupán szeretném a fajta egy gyönyörű tagját befogadni, akiben nem jelentkeznek a túltenyésztés általi betegségek és nem kell végignéznem, ahogy a szeretett kiskutyám elpusztul. Sajnos ezt már egyszer átéltem... Apu egyik ismerőse adott nekünk olcsóbban egy boxert - arra hivatkozva, hogy barátoknak olcsóbb. Én ekkor még kicsi voltam és anyuék sem tudták, hogy milyen szinten foglalkozik a kutyákkal. Azt hitték (mivel az anyakutya is fiatal volt), hogy véletlenül becsúszott egy alom (a gazda is ezt mondta később... de azóta sem ivartalanította). Sajnos a kiskutya a kezeimben halt meg, kiderült, hogy egy olyan betegsége volt, ami túltenyésztéskor jelentkezik. Nagyon belterjes volt a tenyészet! Az ilyen embereket kéne megbüntetni! :(
Végre egy EMBER, aki nem azért akar kutyát mert cuki, és nem azonnal akarja, ingyen.
Jó olvasni, hogy már jó előre gondolkodsz mire lesz szüksége a leendő kutyádnak.
Ja Fennel könyveit én is tudom ajánlani.
Javaslom még, hogy jelentkezz be a netboard akita fórumára. Ott tudsz beszélgetni akitás gazdákkal. Biztosan szívesen válaszolnak a kérdéseidre is. Esetleg keress fel egy/vagy több- lakhelyedhez közel levő kutyaiskolát - még kutya nélkül - és beszélgess az oktatókkal, nézz végi egy foglalkozást. Sok hasznos dolgot tanulhatsz.
Jó készülődést és jó kutyázást kívánok !
Köszönöm szépen! :)
Igyekszem megfogadni a tanácsod! (És persze a többiekét is!) eszembe sem jutott, hogy magamtól elmenjek egy kutyaiskolába érdeklődni! Fel is írtam a papíromra! Arra is gondoltam, hogy írok egy tenyésztőnek, akitől majd szeretnék egyszer kiskutyát... Ez a fórumos is nagyon jó ötlet!
Én főleg külföldi oldalakat nézegettem/nézegetek, pl. a dailypuppyt, meg ha van kérdésem, akkor a fellelhető legtöbb választ elolvasom a témában. Átfogó könyvet nem tudnék ajánlani, mondjuk nekem tetszik Victoria Stilwell könyve, de mire odáig jutottam, hogy elolvassam, a nagy részét már magamtól is tudtam. Korom Gábor könyve meg konkrét kérdésekhez kapcsolódik ilyen felelet-választós módon. Eddig, amik megvannak: Jan Fennel Kutyapszichológia, Cesar Milan Hogyan neveljünk tökéletes kutyát, Victoria Stilwell A póráz két végén, A Korom Gábor könyv, és egy pozitív tréninges (pontos címét nem tudom).
Én a Cesarral kezdtem, azután a maradékot saját keresgéléssel egészítettem ki, olvasgattam itt régi kérdéseket stb.
(Zárójelben jegyzem meg, hogy nem igazán vagyok a dominancián alapuló nevelés híve, egy-két dolgot átvettem azért.)
felelet-választós helyett kérdés-felelet:)
kicsit késő van már
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!