Ti milyen szempontokat tartatok fontosnak a megfelelő tenyésztő kiválasztásához ahonnan a leendő kiskutyát vennétek? Mi alapján választatok?
Fontosnak tartom, hogy elvárjon a gazdijelöltektől egy személyes beszélgetést és az alapján döntse el, hogy vehet e tőle az adott jelölt kutyát.
Fontosnak tartom még, hogy ne legyen sok szukája, 1 vagy 2 csak, illetve, hogy ne legyenek növendék kutyái, legalábbis eladók nem, vagy nem sok, mert az azért sok mindent elárul...
Fontosnak tartom azt is, hogy egy fajtát tenyésszen, szelektáljon, ha kell (altassa el a nem a fajtának megfelelő kölyköket), vagy esetleg ivartalanítási szerződéssel adja csak el.
A kutyák rendezett környezetben legyenek tartva, fajtának, illetve nevelésének megfelelően találkozhasson, vagy ne találkozhasson a lehetséges jelöltekkel.
Nem szeretem, ha egy tenyésztő különárazza a kutyákat aszerint, hogy hobby vagy munka célból vásárolják. Szerintem hobby kutyának is egészséges, szép kutya kell.
Szempont még a szimpátia, ez elkerülhetetlen, hiszen emberek vagyunk...
Számomra kiábrándító, hogyha nem tudnak mást felmutatni, csak a kiállítási eredményeket, mert számomra ez nem fontos, sőt! Úgy tapasztalom, hogy nem a valóságot tükrözik az elnyert címek a legtöbb esetben. Ezzel kapcsolatosan jobb szeretem a vonaltenyésztést, hiszen az az igazi, mikor a saját kutyáival tenyészt, stb., nem pedig mindig csak pároztat két tk-s kutyát, aztán kész. Ez számomra nem tenyésztés, csak szaporítás...
Így hirtelen ennyi jutott eszembe...
5 ös vagyok.
Eszembe jutott még egy dolog:
Fontos az is, hogy a kölykök életkoruknak megfelelően legyenek szocializálva, egészségesek legyenek, stb.
De ez már, ha végül annyira bejön egy tenyésztő, hogy már ott vagyok nála elbeszélgetésen, akkor úgyis így van :)
1.) A tervezett párosítás (ergo szülők vérvonala)
2.) Eredmények (nyilván azon a területen, ami engem érdekel) - mind a szülők, mind az azonos párosításból származó kölykök részéről
3.) Szülők és (ha elérhető az információ) egyéb felmenők szűrései
4.) A kutyák tartási körülményei
+1) A tenyésztő hozzáállása. Ez az, amin áll vagy bukik minden (már feltéve, ha minden más megfelel az elvárásaimnak), egészen egyszerűen azért, mert a (jövendőbeli) szukám tenyésztőjével terveim szerint legalább 10-15 évig szoros kapcsolatban leszek és ahhoz, hogy ez a kapcsolat mindkettőnk számára kielégítő legyen, kell, hogy ha nem is ugyanúgy, de legalább hasonlóan gondolkozzunk a kutyázásról, a fajtáról. Nyilván ha nem tenyésztési célra keresnék kutyát, ez a tényező kevésbé számítana.
Köszönöm szépen a válaszotokat!:)
Az utolsó válaszával kapcsolatban eszembe jutott valami.
Mi van akkor, ha az adott tenyésztőnek fontos a kiállitás, jár is sokra, de az aki szeretne tőle kutyát venni tenyésztési céllal kevésbé tartja fontosnak a kiállitást, eljárna, de nem lenen túlzásba vive. Akkor ennek a kapcsolatnak már lőttek is? Mármint megértés terén meg stb. Egyébként minden stimmel, csak a kiállitásozásban más a vélemény valamelyest.
a kiállítás csak egyetlen aspektusa a kutyázásnak.
sok olyan fajta van még (szerencsére) ahol aktív a sport/munka hasznosítási irány is, egy ilyen fajtánál valószínűleg nem vág eret magán a tenyésztő, ha nem mész el minden hétvégén CACIBra... megfordítva viszont egy show fajtánál ha olyan kutya van az alomban, akiről úgy gondolja a tenyésztő, hogy mutogatni kell, akkor nem fogja odaadni olyan gazdának, akinek ehhez nem fűlik a foga.
ám ez mind csak fikció, konkrétum akkor lesz, ha már választottál almot/tenyésztőt, és vázoltad neki a terveidet. ha van esze, akkor olyan kiskutyát fog adni, ami az elképzeléseidhez való. legalábbis akiről úgy ítéli, hogy való lesz, hisz 7-8 hetes korban ezek még csak sejtések.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!