Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Most akkor ez hogy is van?...

Most akkor ez hogy is van? Fajtatiszta, keverék kutya betegség.

Figyelt kérdés

Ugye a fajtatiszta kutyáknak vannak tipikus fajta betegségei, amik vagy előjönnek vagy nem.

Sokan mondják hogy a keverék kutyák sokkal immúnisabbak a betegségekre.

Akkor például ha adott egy keverék kutya mondjuk amiben 2-3 fajta van csak, akkor immúnisabb a betegségekre vagy épp hogy nem? Mert itt már 3 kutya tipikus betegségei jöhetnek elő rajta. Akkor az lenne a logikus hogy mivel itt már több betegség is játszhat, kevésbé ellenállóbbnak kéne lennie, vagy nem? Vagy ezt arra értik hogy az átlag kutya betegségekre ellenállóbak (pl: szopornyica) vagy a tipikus fajta betegségekre?

Sosem értettem hogy akkor ez hogy is van. Akkor a keverékek ellenállóbak vagy nem? (Ez csak puszta érdeklődés, van kutyám, ő fajta tiszta, de keverék kutyám is volt, tehát ettől nem függ semmi, csak érdekel.)


2013. máj. 12. 15:52
 1/3 anonim ***** válasza:

a fajtára jellemző betegségekkel szemben ellenállóbbak...


van mondjuk egy beagle német juhász labrador keveréked...


a beagle-nél van xy fajtára jellemző betegség... mondjuk ami 100%ban előfordul a beagleknél (persze ilyen betegség nincs) mivel a te kutyád egyik felmenői ága csak beagle a másik pedig németjuhász-labrador így csak 50% az esély arra hogy elkapja azt a bizonyos nemlétező de 100%ban terjedő fajtára jellemző betegséget.

2013. máj. 12. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Azért mondják a keverékekre, hogy ellenállóbbak mert elvben a génkészletük sokkal változatosabb. Ez teljes tiszta több generációs keverékekre igaz lehet ahol nem kavartak be közeli rokonok... de ilyen nincs.

Falun nálunk pl minden kutya rokon kb sok sok keverék de össze vissza szaporodnak, örökletes betegségek is vannak dögivel pl catarcta, szívbetegség elég gyakori errefelé.

Kóbor kutyáknál is igaz, hogy a falkán belül történik a párosodás és ha a populáció kicsi és nincs javító génkészlet akkor lassan felszaporodnak bizonyos betegségek. Apukámnak is van egy a közeli menhelyről befogadott labradorszerű keveréke aki disszpláziás és catarctás.


A fajtákra jellemző betegségek többségét klinikailag vagy genetikailag szűrik az állományromlásból adódó betegségeket pedig új vonalakkal próblják enyhíteni. (persze minden fajtatiszta kutya rokona a másiknak így ha valaki nem ésszel tenyészt akkor mindegy mit csinál )


Fertőző betegséggel szemben való ellenállás nemfeltétlen függ attól, hogy egy kutya keverék e vagy sem, inkább az, hogy mondjuk hányszor találkozik a vírus egy gyengébb formájával mondjuk kölyök korában vagy mennyire patogén az alap vírus.


Igazán a beltenyésztettségből eredő betegségek (félheréjűség, fog problémák, erős allergiás reakciók stb) azok amik gyakoribbak lehetnek egyes fajtatiszta állományokra ezek jelzik ugyanis az alap populációs romlást.


Amit te leírsz pl heterozigóta módon történő (más génen öröklődő betegségek esetén főleg) örökletes betegségek esetén nem valószínű, hogy lesznek a kutyának fajtajellemző örökletes betegségei (kivétel mondjuk dp... ahol mindegy, hogy keverék e vagy fajtatiszta) viszont ha pl hordozója ilyen betegségnek és mondjuk egy olyan fajtával vagy keverékkel kerül össze ami ugyanazon a génpáron hordozza a betegséget akkor lehetnek olyan kölykei aki fajtajellemző örökletes betegséget örökölnek

2013. máj. 12. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Attól függ milyen tipus a keverék, melyik szülőre hasonlít, mert egy tacskó forma rövid lábú kutyának ugyan annyi esélye van csípőgondokra. Viszont már amerikában elkezdenek "hibrid" fajtákat létre hozni, hogy pl. a fajtát egy másik fajtával "mentesítsék" a fajtabetegségektől pl.: pitbull x boxer= nagyobb termet ÉS nincs légzési probléma!
2013. máj. 14. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!