Igaz az, hogy a keverék kutyák kevésbé gyakran kapnak el betegségeket, kevesebbszer derül ki róluk örökletes betegség? Miért? Milyen típusú betegségekről van ilyenkor szó?
Nem. Örökletes betegségekre sem igaz. Ha egy keverék szülei diszpláziásak voltak, az lesz nagy valószínűséggel a kölyök is. Nem egy, és nem kettő diszpláziás keverék van.
És ez csak egy örökletes betegség a sok lehetséges közül.
fajta függő is. egy csomó betegség jellemző adott fajtákra. Ha egy fajtára jellemző pl, hogy lebénul a hátsó lába és azt bekevered egy olyannal, amire meg nem az, akkor a kutyád kisebb eséllyel bénul le.
de ha bekeversz két olyat, aminek le szokott bénulni a hátsó lába attól nem hiszem, hogy jobb lesz.
(a lábbénulás csak egy példa, fogalmam sincs, hogy örökletes betegség-e.)
Itt páran keverik a szezont a fazonnal. Ha nem ismerjük a genotipust, általánosságba beszélünk, akkor statisztikailag igaz a kijelentés, hogy a keverék kevésbé hajlamos örökletes betegségekre. Ennek maga a tenyésztés az oka, mert annak során gyakran alkalmazunk beltenyésztést, ami a homozigóta gének arányát növeli meg a populációban, azaz előjöhetnek recesszív betegségek. Ha ezt keresztezzük adott betegségre nem homozigóta példánnyal, akkor máris kevesebb az esélye a betegésgnek, vad tipusnál meg szinte semmi.
Az más kérdés, hogy lehet két állatnak olyan genotipusa, hogy beteg egyed születik, de ez egyedi eset abból a szempotnból, hogy tudjuk a szülők hordozók.
Remélem érthető mi a különbség STATISZTIKAI és tényleges esetközött. A kérdés előbbire vonatkozott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!