Kutyáknál miért nem nő az átlag élettartam?
Sziasztok. Ma fürdés közben azon gondolkoztam, hogy egy kutya átlag élettartama 15 év. Ennyi volt akkor is, amikor papám gyerek volt, mert mesélte, hogy a kutyáik végelgyengülésben 14,15 évesen haltak meg.
Az embereknél, amíg nem volt ilyen fejlett az egészségügy, akkor az átlag életkor is alacsonyabb volt, illetve nők és férfiak esetében is különböző.
Na már most azért az állategészségügy is eléggé fejlett, de az állatok átlag élettartama mégsem nőtt.
És nem csak az egészségügy, hanem az étkezési szokások is változtak, nem csak nálunk, hanem azért már megvan a lehetőség arra,hogy az állatainkat prémium táppal etessük.
Illetve, azt sem értem, hogy hogy van az, hogy azért az emberek stresszesebb, fárasztóbb életet élnek, mint az állataink, mégis tovább bírjuk sokkal, mint ők, de a szervezetünk is igen hasonló.
Szóval, a kérdésem az lenne, hogy miért van ez? Valaki tud erre elfogadható magyarázatot?
Bocsi, hogyha értelmetlen a kérdés, csak úgy elmélázgattam ezen,és érdekel mások véleménye is.
Nem lehet 20 évnél öregebb kutya na ezt cáfolnám a szomszédomban egy öreg néninek 24 éves korában pusztult el a foxi keveréke s házi koszton élt csirke farhát csirke láb és belsőségen mint a vadon élő kutyafélék róka farkas stb :)
De tovább élnek a kutyák mert régen míg nem volt felkapott a kutyát állatorvoshoz vinni sőt nem is nagyon voltak állat orvosok akkor a kutyák sok betegségben idő elött elpusztultak régen a kutyák átlag életkora nem volt több 7-8 évnél.pont mint a farkasnál úgyhogy igen is sokat számítanak a védőoltások meg a gyógyszerek a kutyák életében is :9
összeségében mindenki megírta a lényeget.
először is, a kutya átlag életkora (ahogyan azt más is írta) nem években nő hanem maxi hónapokban. pl. ennyi év alatt kizárt hogy bárki is ilyen pontosan figyelt volna erre. pl. 6 hónap plusz. mi az? semmi. észre se vesszük.
másodszor: szerintem az etetésen nagyon sok múlik. és az életmódón is úgy általában. azzal is egyet értek hogy bár léteznek prémium tápok amik még mindig jobbak mint a kajamaradék, de nem hiszem hogy valóban olyan egészséges. olyan ez mintha az egészségtelen életmódunk, táplálkozásunk mellé szednénk vitamint mesterségesen. leírhatatlan a különbség még az emereknél is aközött aki egészségesen táplálkozik (zöldség gyümölcs) és aközött aki az egészsége érdekében vitamint pakol magába. a kutya esetében is ugyanígy látható a különbség pl. a B.A.R.F. etetés és tápos etetés között. de még a főtt husis etetés is százszor jobb és természetesebb a kutya számára mint a kompletten összeállított táp.
harmadszor: sok múlik azon is hogy pl. egy bezárt udvarban unatkozó kutya egész biztos hogy nem lesz egészséges, először mentálisan, majd ezek áttmennek testipanaszokra is akár. leginkább a macskaalomra szoktatott ebek és az udvarban láncon unatkozó kutyák sorolhatók ide. egyáltalán nem egészséges életmód az a kutyának. a kutyának lehetőleg minél többet a szabadban kellene lennie, szabadon.
negyedszer: bár vannak állatorvosok, és van sok oltás is, nagyon sok a kidobott kutya, a nem várt alom, és még az olyanok is amelyeket a saját gazdája még az alavető oltásaira is képtelen elvinni. így terjesztik ezek az oltatlan kutyák a betegségeiket. azt pedig már meg sem említem hogy egyéb egészségügyi problémánál mennyi kérdést teszenk fel ide, ahelyett hogy legalább felhívnák az orvost minimum!
ötödször: a szaporított kutyák pedig már eleve -csúnya szóval- genetikailag seletesek a hosszú egészséges élethez. nézz körbe, mindenhol, kutya hátán kutya.
szóval mindezt elnézve és összehasonlítva a régi rendszerrel szerintem magyaroszágon több mint a fele kutya sírja vissza azokat a jó kis időket, hiszen ott nem unták halálra magukat egy bazi kertben, nem kellett a saját ürülékükkel élniük (macskaalom stb), szinte mindegyiknek, feladata, munkája volt. a mesterséges tápot azt sem tudták mi az. jó kis disznóvágáskor vagy egyéb állat darabjait nem is volt kérdés, megkapta. nem voltak nyakra főre elletett szaporított almok, hanem a természet végezte a dolgát azzal a néhány kutyával. nem voltak városi környezetben tartva a kutyák, ahol semmi jó kis rét, hatalmas bebarangolható zöldövezet csak futtatók meg ki tudja milyen kis részek ahol a kutyaürülék ellepi még azt a kis területet is. szóval sokkal jobb életük volt, sokkal kutyához méltóbb mint most, de ezt a végletekig lehetne taglalni. ezekután pedig meg sem lepődök azon hogy a kutyák átlagéletkora azóta inkább csökkent semmint hogy nőtt volna.
azt még elfelejtettem megemlíteni hogy az időjárás is azóta szélsőségesebb lett, így a baciknak és a vírusoknak kedvezve.
ugyanakkor meg szeretném kérdezni hogy az emberek átlagéletkora egész biztos hogy nőtt a jelen állás szerint? főleg a magyaroké. iszonyat tele vannak stresszel, nincs idejük pénzük helyesen táplálkozni. magyarországon az 50 évesek úgy néznek ki mint más országban a 80 évesek. rengeteg betegséget összeszednek mert nem védekeznek, stb stb. nah persze ez már nem kutyás téma, de elgondolkodtam....
A szívizomzat egy különleges izom, olyan, ami nincs más a testben: a vázizmokhoz hasonlóan nagy erőkifejtésre képes, de a simaizomzathoz hasonlóan nem fáradékony. A végelgyengülés, öregség okozta halál valójában tipikusan szívleállás.
Én úgy tudom, hogy minden egyes fajnál genetikailag kódolva van az elérhető maximális szívdobbanások száma, tehát az, hogy kb meddig bírja a szív. Ez nem függ a faj méretétől, mert pl a holló vagy 80 évig is elél, az elefánt meg asszem 60 évig...
Úgy gondolom, hogy a kutya azzal, hogy réges-rég az ember mellé szegődött, s az ember sok egyéb mellett a teherbírásra is tenyésztette, elég hamar biztosította magának a szíve alapján maximálishoz közeli élethosszt (ami mondjuk kb 20 év, embernél meg asszem 120 év lenne).
A nagy testű kutyák szíve sokkal nagyobb terhelésnek van kitéve, ezért is élnek rövidebb ideig.
Szerintem azért, mert a tápok nem igazán egészséges összetevőket tartalmaznak-még a leges legjobbak sem!Pl mesterséges vitaminok,nyomelemek-ahogy 13-as válaszoló kifejtette. Sajnos a mi, emberi kajánkban is csak nyomokban lehet néha felfedezni a természetet-, 4-5 évtizede még a maradék teljesen jó volt e miatt számukra, ma már az is méreg lehet.
Másrészt a városi életmód = környezeti ártalmak: a szennyezett levegőt szívják a séta közben,a stressz rájuk is kihat,mivel nagyon érzékenyek a gazdi rezdüléseire. Ráadásul a sok és gyakori oltás,rengeteg vegyszer -kullancs ellen pl-, sem tesz jót nekik. Gondoljunk csak a rákos megbetegedések ugrásszerű emelkedésére!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!