Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért olyan fontos, hogy a...

Miért olyan fontos, hogy a kutyának legyen törzskönyve? (Részletezem lent. )

Figyelt kérdés
Nem az én kutyámról van szó, és nem konkrét esetről, de mindenki mondja itt különböző kérdésekben, hogy mért nincs törzskönyve a kutyának, stb. Nekünk, még évekkel ezelőtt, volt egy labradorunk, tenyésztőtől, törzskönyvvel. A törzskönyvben nem volt semmi extra: benne volt az ő neve (mi nem úgy hívtuk), a szülei, és egyéb felmenők neve, de azon kívül semmi. Nem volt ott, hogy azok a kutyák egészségesek-e, és csak a nevükből lehetett következtetni a német nyelvterületre egyes felmenők esetében. Talán egyetlen kutya alatt volt valami bejegyzés, de nem tudom, már mi, mert mondom, ez évekkel ezelőtt volt. Mire mentem volna ezzel a papírral? Ez nem igazolta, hogy a kutya egészséges.
2013. márc. 17. 18:14
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Például azért, mert ha egy kutya kap törzskönyvet, akkor onnantól a tenyésztőjéhez köthető, az nem tudja letagadni, ha valami baj van.
2013. márc. 17. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:
De akkor az normális, hogy annak a kutyának csak ennyi volt a tk-ében? Meg adásvételi szerződésre sem emlékszem. De még nagyon kicsi voltam, a kutya már nem él, szóval lehet, hogy csak nem emlékszem. A törzskönyve takarítás közben került a kezembe egy fiók mélyéről.
2013. márc. 18. 01:24
 13/19 A kérdező kommentje:
Egyébként - hogy őszinte legyek - kutyáról szóló adásvételi szerződésről eddig csak itt olvastam a GyK-n, és mások sem hallottak ilyemsiről. Nem az igazatokat cáfolom, csak mondom.
2013. márc. 18. 01:25
 14/19 anonim ***** válasza:

Legalább 25 embernek van, mert én adok :) és az általam ismert tenyésztők egy része is.


Ez nem olyan elterjedt dolog, de ha a tenyésztő nem ad, akkor meg kell rá kérni, hogy írjatok. Ebben össze van foglalva a tenyésztő és a vásárló joga, kötelezettsége. Vannak előre megírt nyomtatványok, amiben az alap dolgok vannak benne. Én már egy javított verziót használok, és természetesen az aktuális helyzettől függően történik kiegészítés.


Egészségügyi garanciát minden kutyára vállalok, ez egészül ki, ha valaki tenyésztésre szánja a kutyát. Egészségügyi probléma még egy kutyánál sem adódott (nem fialtatom agyba-főbe kutyáimat, így 4 év alatt a már említett kutyát adtam el) harapáshiba miatt egyszer történt pénzvisszafizetés.


Szerintem a gazdának megnyugtató, hogy kap adásvételi szerződést, bár tény, hogy rá is vonatkoznak benne kötelezettségek, de ezek mind vállalhatók (pl. meghatározom a maximális alomszámot a tőlem vásárolt szuka esetében, ill. kötelezővé teszem az egészségügyi szűréseket tenyésztésbe vétel előtt).


Az, hogy a te kutyádnak csak a felmenői szerepeltek a tk-ben, nem jelent semmit. Nagy valószínűséggel egy olyan tenyésztőtől vettél kutyát, aki nem jár kiállításokra és gondolom abban az időben még nem voltak kötelező szűrések.


Ami fontos: mindig az aktuális párosítás frissen szerzett eredményei kerülnek fel a tk-re, a felmenők eredményei nem frissülnek. Tehát, ha az apa kutyának meg vannak a friss eredményei, akkor azt az alombejelentőre fel lehet vezetni, de ha pl. a nagypapa idő közben világgyőztes lett, azt már nem lehet felvezetni, mert a felmenők adatait már nem lehet kiegészíteni. Remélem érthető volt.


Ha a kutya tk-ben nem szerepelnek komolyabb eredmények, az nem azt jelenti, hogy az a kutya kevesebbet ér....de az adásvételi szerződés ami biztosítást ad abban az esetben, ha bármiféle probléma is lenne a későbbiekben.


Tenyésztésre és kiállításra alkalmas kutyára csak komoly tenyésztő vállal garanciát, hiszen évek óta ezzel a céllal dolgozik, hogy a standardnak minél jobban megfelelő kölykök szülessenek. Családi kutyának, vadászkutyának azonban semmit nem jelent, hogy a nagyapja hányszoros CAC, vagy BOB. Legyen egészséges...

2013. márc. 18. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tartalmas választ! Te milyen fajta kutyákat tenyésztesz?
2013. márc. 20. 21:30
 16/19 anonim ***** válasza:
magyar vizslát
2013. márc. 22. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
nekem menhelyes a kutyám, de ott is írtunk -nem adásvételit- hanem örökbefogadási szerződést.
2013. márc. 22. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Oh, értem. :D
2013. márc. 22. 21:12
 19/19 A kérdező kommentje:
Jaj, Utolsó, a Te válaszodat nem láttam, csak most. Hát akkor is csak itt hallottam ilyenről. Érdekes módon menhelyen ezt jobban el tudom képzelni. Nem tudom, hogy miért.
2013. márc. 23. 22:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!