Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyám majdnem kiment az...

A kutyám majdnem kiment az útra! Helyesen cselekedtem?

Figyelt kérdés
A sportpályán voltunk, meglátott egy kutyát, letiltottam őt, de ennek ellenére elkezdett szaladni a kutyához, majd nekiállt játszani vele. Elindultam, hogy megbüntessem, de látta, hogy gáz van, a marhája elkezdett az úttest felé szaladni. Ekkor megálltam, odahívtam, odajött, de ekkor már nem büntethettem meg, hiszen magamhoz hívtam. Pórázra vettem, elindultunk haza, de beugrattam őt, a kapun nem szabad átmennie, csak ha azt mondom neki hogy jöjjön, de nagyon finoman kicsit meghúztam a pórázt, tényleg csak egy leheletnyit, elindult. Pedig nem hívtam. Ekkor nagyon megbüntettem őt, minden szitkot ráordítottam, úgy néz ki hatásos volt, mert utána levettem pórázról, és végig mögöttem kullogott. Nem rég fejeztük be a kötődési tréninget, kicsit azt hiszi most, hogy övé a világ, és 3 napig sajnos nem tudtam őt sétálni vinni, mert éjjel-nappal dolgoztam. Ez volt az első ilyen eset. Tehettem volna valamit jobban
2013. jan. 28. 16:23
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:

Nekem ez magas. Én abban a hitben élek hogy ha megmozdítom/megfeszítem a pórázt a kutyának közelebb kell lépnie hozzám, vagy a húzás irányába, nem pedig arra várnia hogy hanggal szóljak neki.


Ezek szerint ha helybenmaradás után visszamegyek a kutyához és elindulunk (pórázon) akkor is szólnom kellene neki, hogy vége a feladatnak és lábhoz? Ha nem, akkor magától maradnia kellene akkor is, a pórázzal jelet kap?

2013. jan. 28. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:

A helybenmaradás nem egy szabály, hanem egy feladat. Ezt is te döntheted el, hogy hogyan szeretnéd. Én helybenmaradásból is csak hanggal hívom el, mondjuk pórázt amúgy sem használok gyakorláskor.

Az hogy az úttestre nem léphet le, az viszont egy szabály. Én (és a kérdéséből ítélve a kérdező is) úgy állítottam fel, hogy csak akkor jöhet le az útra, ha én hívom. De ezek nem kőbe vésett szabályok, ha neked úgy szimpatikusabb úgy is felállíthatod, hogy a póráz jelzésére is reagáljon. Ezek a ti kapcsolatotokat alakítják, tök mindegy, hogy ki mit mond, mindenki úgy csinálja, ahogy a legjobbnak látja. A lényege végülis az, hogy a kutya ha szabadon van, akkor se menjen ki egy kapun vagy menjen le az útra. Ezt elérheted többféleképpen is.

2013. jan. 28. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
Vagyis helyesbítek: a helybenmaradásból csak úgy szoktam elhívni, hogy odamegyek, megdícsérem, és a dícséret a feladat végét is jelenti univerzálisan.
2013. jan. 28. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
Attól függ, mit vársz el a kutyától. Az, hogy pórázon megfelelően kell viselkednie a kutyáknak, nem húzathatják magukat, nem rángathatnak, az kisebb szabály nálunk, mint hogy az útra nem léphetnek ki vagy hogy a kert hátsó részébe nem mehetnek be, csak engedélyre. Ha felállítanám azt a szabályt, hogy a helyben maradás addig tart, amíg azt szóban fel nem oldom, akkor az, hogy húzom a pórázt nem kell, hogy a feladat végét jelentse.
2013. jan. 28. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:

Azt hiszem értem. Ezek szerint te az esetek 100%-ában hanggal jelzed a kutyának, hogy mondjuk átmehet az úttesten? Így érti meg, hogy ha pórázzal jelet adsz vagy ha előremész akkor sem mehet?


Én ezt lehetőség szerint nem szeretném megtanítani neki, csak megijedtem, hogy pl. ha majd a szabályzat szerint fogunk engedelmességizni (K99) és helybenmaradáskor visszamegyek hozzá, majd elindulok, akkor csak hangjelre jöhet lábhoz, amúgy maradnia kell, mert totál nem így gyakoroltuk, pedig végülis logikusnak tűnik.

2013. jan. 28. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
Szerintem (legalábbis a kutyasuliban is úgy tanították) úgy a legstabilabb a helybenmaradás, ha csak akkor jöhet el, ha odamész hozzá, és szólsz neki. Így megtanulja, hogy nincs értelme várni arra, hogy felpattanjon, mert nem fogod elhívni, hanem majd te mész hozzá. Van a másik fajta 'helybenmaradás', amikor el fogod hívni (pl. behívás közben fektetésnél), arra az oktatók is egy másik szót szoktak használni, nem azt, hogy marad (hanem pl. 'ott', 'vársz' vagy még egyszer hagsúlyozzák, hogy ül/fekszik stb).
2013. jan. 28. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
De úgy látom Wintersunset annyiban még kevered a kettőt, hogy az hogy nem léphet le az útról, nem mehet át egy ajtón az nem helybenmaradás. Ez egy szabály, mint hogy nem húzhat pórázon vagy nem eheti fel a földről a kaját. Büntetés jár a megszegéséért. A helybenmaradás egy feladat, aminek a teljesítéséért dícséret jár. A szabály erősebb, mint a feladat, egy feladatnál gyakrabban mondja azt a kutya, hogy ehhez most nincs kedve, mint egy szabálynál, mert ott tudja, hogy retorzió jár a megszegéséért. Remélem, így érthető.
2013. jan. 28. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:

Most már értem a szabály témát, csak az értelmét nem igazán látom, mert ha a kutya megvárja míg odaérek folyton szólnom kell neki hogy jöjjön ahelyett, hogy magától jönne velem még akkor is, ha pórázon van és tovább tudnám vezetni. Biztos azért magas ez, mert ez az első saját kutyám akit komolyabban is szeretnék képezni, az összes többi elé nem állítottam ilyen elvárásokat, szóval ez nekem még új. De elismerem, hogy így biztonságosabb.


De vissza a helybenmaradáshoz, mert kérdésem van. :)

Azt tudom hogy vissza kell menni a kutyához, csak azt nem, hogy ezt követően ha elindulok kell neki lábhoz parancsot adni, vagy alapból jönnie kell velem? Nálatok hogy volt?Itthon gyakorlunk mert egy betegség miatt várnunk kell a sulival, viszont nem szeretném összezavarni a kutyát.

2013. jan. 28. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
Ja és a másik, ezt a szabályt hogy tanítod meg neki? Először az Állj-t, majd hogy ezt tegye meg minden úttestnél, aztán mikor odaérsz hanggal hívod? És mit szól a kutya ahhoz, hogy ha húzod a pórázzal, ő megy, majd kikap érte? Sok idő míg megérti?
2013. jan. 28. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:

Igen, helybenmaradásnál elhíváskor kell a lábhoz parancs.

És igen, az is igaz, hogy az úttestnél vagy kapunál mindig szólni kell neki, hogy jöjjön, pórázon is, de ez engem nem zavar. Ízlések és pofonok:)

2013. jan. 28. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!