Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elméleti kérdés: fajtatisztasá...

Elméleti kérdés: fajtatisztaság igazolása orvosilag?

Figyelt kérdés
Nem hiszem, hogy gyakorlatban csinálnak ilyet, de orvosilag, pl vérvételből, dns vizsgálatból megállapítható, hogy egy kutya fajtatiszta-e? Törzskönyvtől függetlenül. És az vajon megállapítható egy keveréknél, hogy milyen fajták keveréke?
2013. jan. 28. 10:42
 1/10 anonim ***** válasza:
17%
Szerintem lehetséges.
2013. jan. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy fajtatiszta, semmi mással nem igazolható, csak törzskönyvvel. DNS vizsgálattal az állapítható meg, hogy a kutya valóban azoknak a kutyáknak a kölyke e, akiket a tenyésztő mond. De ha a szülőknek sincs törzskönyvük, akkor tökmindegy, mert nem fajtatiszta.
2013. jan. 28. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A fajta nem állapítható meg, csak az, hogy a kutya a bevizsgált állatok közül melyik kettőtől származik. Ha azok törzskönyvesek, egyazon fajtába tartoznak és a kölyök bizonyítottan tőlük származik akkor az már bizonyíték, de ha nem lehet már kikérni rá a törzskönyvet akkor késő bánat.
2013. jan. 28. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Arra gondolok, hogy a dns megmondja-e, hogy a kutya labrador vagy dán dog, vagy csupán azt, hogy kutya? Mert ahogy az embereknél meg lehet tudni a dns-ből, hogy fekete, vagy kínai vagy európai, hogy ugyanígy meg lehet-e mondani a kutya fajtáját is.
2013. jan. 28. 11:26
 5/10 A kérdező kommentje:
Wintersunset: köszi. Szóval akkor a fajtáknak nincs olyan speciális tulajdonsága, ami alapján biológiailag beazonosíthatóak?
2013. jan. 28. 11:28
 6/10 anonim ***** válasza:
Szerintem nincsen értelme erre pénzt költeni. Ha nem kaptál törzskönyvet, akkor biztosan nem fajtatiszta. Ha mégis, akkor mit változtat jelenlegi helyzeten?
2013. jan. 28. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Mondtam, hogy elméleti kérdés. Igazából azért merült fel bennem, mert vannak olyan törzskölyves szaporítók, akik kiváltják a törzskölyvet, de esetleg nem is azt a két kutyát párosítják, azaz mondjuk nem az az apa... Így az is felmerülhet, hogy egy papírral leigazolt tk-s kutya nagyapja mondjuk keverék volt. Egyáltalán, hogy hány generációra visszamenőleg fajtatiszta a kutya. Érdekes lenne ezeket megvizsgálni, ha lehetne.
2013. jan. 28. 11:36
 8/10 anonim ***** válasza:
Kicsit utánanéztem ennek a genetikai témának, mert szerintem elég érdekes. A kutya.hu-n van genetikai szakértő, aki azt írja, hogy a különböző kutyafajták génállománya mindössze 0,1-0,5%-ban tér el egymástól, és annak bebizonyítására, hogy a kutya mely fajtába tartozik a vélt szülők DNS vizsgálatát javasolja, ezzel lehet bizonyítani azt, hogy a kutya a két fajtatiszta törzskönyves kutya utóda. Persze nem zárható ki, hogy a törzskönyv másik kutyához tartozik, mert hát az emberi pénzéhség és leleményesség határtalan.
2013. jan. 28. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Tényleg érdekes, hogy külsőre sokszor teljesen különböző fajtáknál ennyire kicsi a genetikai különbség. Köszi, hogy utánanéztél.
2013. jan. 28. 12:24
 10/10 anonim ***** válasza:
Van olyan külföldi laboratórium, ahol egy adatbázis alapján tudnak keresni olyan markereket, amik bizonyos fajtákra jellemzőek. Akár keverékekről is megmondják, hogy nagyjából miből keveredett. Csak eléggé szűk ez az adatbázis, a legtöbb fajta nincs is benne, pl az enyén se. Az egésznek meg max. annyi értelme van, hogy jópofa "családfát" lehet csinálni.
2013. jan. 28. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!